Jeśli wydaje nam się, że jest coś, co przeszkadza nam w naszym wnętrzu, ale nie umiemy określić co to takiego, warto zastanowić się nad tym, czy nasza przestrzeń jest zagospodarowana w odpowiedni sposób! Być może przebywamy w zbyt zacienionych miejscach albo czujemy się stłamszeni przez masywne meble i brak miejsca. Aby uniknąć tego efektu, warto zainteresować się feng shui i jego zasadami, które pomogą nam wykonać idealne aranżacje. 

Czym tak naprawdę jest feng shui? 

Nazywamy tak starożytną sztukę, która zajmuje się planowaniem przestrzeni. Powstała w Chinach, gdzie początkowo była używana do urządzania miast bądź budynków. Celem feng shui jest zgodność z naturą. Samo znaczenie słowa tłumaczy się na „wiatr i woda”, co podkreśla rolę przyrody. Feng shui oznacza niewidzialną energię, która może znacząco wpłynąć na przestrzeń.

Jakie zalety może przynieść wykorzystanie techniki feng shui? 

Praktykowanie feng shui może zagwarantować nam dużo dobrego. Dzięki jej zasadom, do naszego mieszkania wprowadzamy zgodność z przyrodą, harmonię i ład. Pomoże nam to w skutecznym wyciszeniu się, uzyskaniu spokoju, funkcjonowaniu zgodnie z naszą naturą. Niektóre źródła podają, że feng shui może nawet zwiększyć nasz dobrostan i przynieść nam powodzenie. Aby sprawdzić, czy to rzeczywiście prawda, musimy koniecznie wprowadzić filozofię feng shui w życie!

Podstawowe zasady feng shui

Zasady feng shui, które warto znaćWyróżniamy trzy najważniejsze zasady feng shui:

  1. Yin i Yang
  2. Siatka Bagua
  3. Zasada pięciu żywiołów

Przed przybliżeniem poszczególnych punktów należy wspomnieć, że feng shui opiera się też na aspektach, które powinny być nam bardzo dobrze znane. Po pierwsze; porządek. Pilnujmy, aby zarówno na zewnątrz, jak i w środku, np. szaf bądź schowków nie panował bałagan. Ład w domu pozwoli nam na osiągnięcie również psychicznego porządku i spokoju.

Kolejnym elementem, który łączy się ponadto ze stylem minimalistycznym, jest unikanie posiadania zbyt wielu przedmiotów. Żeby to osiągnąć, powstrzymujemy się przed nadmiernym kupowaniem niepotrzebnych rzeczy oraz regularnie wyrzucajmy obiekty, które są zepsute lub niewykorzystywane. Feng shui podkreśla, że przedmioty te nie posiadają dobrej energii, dlatego należy się ich pozbyć.

Powinniśmy również zadbać o to, by nasze wnętrze było estetyczne. Piękno jest ważne, ponieważ przynosi nam radość, więc zwróćmy uwagę na to, by nasz wystrój cieszył oko. Sięgnijmy więc po ozdobne dekoracje do salonu czy rośliny, które dodadzą uroku pomieszczeniu. Warto zadbać też o zapach, jaki roztacza się w naszym domu – przydatny może okazać się dyfuzor zapachowy, który zapewni naturalny, świeży aromat.

Jeśli chodzi o konkretne praktyki feng shui, warto zacząć od zasady Yin i Yang. Powszechnie wiadomo, że Yin utożsamiany jest z żeńską energią, delikatnością i subtelnością. Yang zaś to męska siła, energiczna i silna. Według tej filozofii, w zależności od przeznaczenia, niektóre pomieszczenia w naszym domu odpowiadają tej pierwszej mocy, inne zaś drugiej. Do takich pokoi jak salon czy sypialnia, w których istotny jest relaks, należy urządzić wnętrze zgodnie z Yin, ponieważ to ona charakteryzuje się spokojem i delikatnością. W przypadku gabinetu czy kuchni potrzebna okaże się energia Yang, dzięki czemu zyskamy siłę i motywację do działania.

Wyróżnić pokoje możemy na przykład za pomocą kolorów. Barwy Yin są łagodne i nienasycone, podczas gdy do Yang pasują wyraziste, intensywne odcienie. Poprzez ten sposób wyraźnie zaznaczymy, jaką energię posiada dana przestrzeń.

Kolejną techniką jest tzw. Siatka Bagua. Za tą nazwą kryje się mapka, która dzieli mieszkanie na osiem sfer. Każda z nich ma inne zadanie. Według niej możemy ustalić najlepsze miejsce dla danego pomieszczenia. Nakładając taką siatkę na nasz dom, zagwarantujemy sobie poczucie harmonii i lepsze samopoczucie.

Nie można zapominać o zasadzie pięciu żywiołów. Drzewo, ogień, metal, woda i ziemia to niezwykle ważne elementy. Ich odpowiednie ułożenie zapewnia ład i dobry przepływ energii. Urządzając wnętrze, powinniśmy dopilnować, by znajdowały się w równowadze. Każdy z nich ma inne właściwości, przyznane kierunki czy cele. Do tego, możemy dopasować do nich konkretne kolory – do drzewa zielony, ognia czerwony, wody niebieski, metalu srebrny, a ziemi żółty. Aranżujemy wnętrza w zgodzie z charakterystyką danego żywiołu, a to pomoże nam zachować harmonię.

W porozumieniu z naturą 

Sztuka feng shui stanowi przykład na to, że nie potrzeba wiele, aby osiągnąć ład zarówno w naszym wnętrzu, jak i życiu osobistym. Kierując się naturalnym przeznaczeniem rzeczy, pozostajemy w zgodzie ze światem i pilnujemy równowagi. Te małe rzeczy mogą sprawić, że nasze samopoczucie stanie się lepsze, a sytuacja życiowa się poprawi. Zanim zaczniemy wypełniać nasze mieszkanie, warto przemyśleć, jak powinno wyglądać. Nie róbmy nic w pośpiechu i na siłę – feng shui pokazuje nam, że powinniśmy podążać za naturą i harmonią.

Zasady feng shui bez wątpienia wpłyną na nasze życie. Jeśli rzeczywiście coś nie gra nam w naszym mieszkaniu, należy jak najszybciej zaaranżować je inaczej. Oczywiście, samo ułożenie mebli nie przyniesie stuprocentowego sukcesu. Trzeba zadać ponadto o przedmioty i materiały, jakie kupujemy do własnego domu. Pamiętajmy, aby były to rzeczy wysokiej jakości, z naturalnych tworzyw. Sprawdzi się to na przykład przy wyborze materaca do sypialni – decydując się na sprawdzony, porządny model, zapewniamy sobie komfortowy wypoczynek, co w połączeniu z przestrzenią ułożoną według technik feng shui przyniesie nam spokój, lekkość i dobre samopoczucie.