Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest prawidłowy, czyli zdrowy wypoczynek. Uwzględnia on wysoką jakość i odpowiednią długość snu. Można go rozpoznać przede wszystkim po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni sił oraz w dobrym humorze. Na kwestię tą w dużej mierze wpływa odpowiednio skomponowane łóżko, które uwzględnia materac do spania, kołdrę czy pościel.

Dlaczego warto zainwestować w łóżko średnich rozmiarów?

Sypialnia sypialni nie jest równa. Każdy z nas ma inną sytuację życiową czy potrzeby, przez co możemy sobie pozwolić na większy lub mniejszy metraż. W zależności od niego możemy dopasować łóżko oraz materac do spania. W większej sypialni, którą najczęściej zajmują pary, zazwyczaj decydujemy się na szerokie łóżko – 180×200 lub nawet 200×220. Natomiast w mniejsze single stawiają na modele o wymiarach 80×200 lub 90×200, a pary – 120×200. Istnieje również opcja, która łączy oba te warianty i jest to łóżko średnich rozmiarów. Najczęściej obejmuje ono warianty 140×200 lub 160×200. A dlaczego warto zainwestować w tego rodzaju produkty? Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż:

 • mogą na nim spać zarówno single, jak i pary,
 • sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych sypialniach,
 • łatwo dopasowujemy do nich akcesoria sypialniane, takie jak kołdra, prześcieradło czy materac.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że za zdrowy i komfortowy sen w dużej mierze odpowiada wysokiej jakości materac do spania. To właśnie on poprzez swoją unikalną budowę i właściwości jest w stanie zapewnić najlepszy wsparcie całej sylwetki oraz kręgosłupa. Na rynku mamy dostęp do licznych modeli, które po uwzględnieniu osobistych preferencji na pewno dopasowujemy do swojej sypialni oraz łóżka.

Jaka kołdra będzie idealna do łóżka średnich rozmiarów?

Łóżko średnich rozmiarów - idealne dla kogo?Wybór dobrej kołdry do spania stanowi jedną z ważniejszych kwestii, jeśli chcemy się zdrowo wyspać. Wszystko z uwagi na fakt, iż w czasie snu nasze funkcje życiowe ulegają spowolnieniu, przez co organizm łatwiej się wychładza. Oznacza to, że kołdra ma za zadanie nie tylko zagwarantować nam przyjemne wrażenie otulina, ale także odpowiada za komfort termiczny. W sklepach stacjonarnych i internetowych mamy dostęp do modeli, które między sobą różnią się:

 • wypełnieniem, np. kołdra naturalna lub piankowa,
 • poszewką, np. kołdra jedwabna lub bawełniana,
 • gramaturą, np. kołdra letnia, zimowa lub całoroczna.

Najważniejszą kwestią, jaką należy uwzględnić przy wyborze wysokiej jakości kołdry, jest rozmiar, czyli długość i szerokość. Standardowo, kołdra przeznaczona dla osób dorosłych i starszych ma 200 cm długości, a do dziecięcych łóżeczek są przeznaczone krótsze modele. Problem pojawia się, gdy chcemy uwzględnić szerokość. Na rynku znajdziemy produkty, które można podzielić na trzy kategorie. Pierwszą z nich są kołdry wąskie, przeznaczone do łóżka jednoosobowego. Odznaczają się one najczęściej wymiarem 120×200 cm. Łóżka dwuosobowe wymagają o wiele szerszej kołdry – w końcu ma służyć nie jednej, a dwóm osobom. W łóżku małżeńskim najlepiej sprawdzi się kołdra 180×200 cm lub 200×220 cm. Złotym środkiem są łóżka o średnim rozmiarze, do których idealnie sprawdzi się kołdrą, która będzie o 20-40 cm szersza.

Na czym polega wybór pościeli do łóżka średnich rozmiarów?

Pościel składa się z trzech elementów – poszewki na kołdrę, poszewki na poduszki oraz prześcieradło. Najczęściej zwracamy uwagę na dwa pierwsze aspekty – w końcu to one przyciągają naszą uwagę gdy tylko wejdziemy do sypialni. Zarówno poszewka na kołdrę, jak i poduszkę wyróżnia się szeroką gamą kolorystyczną oraz różnymi detalami. Pełnią one nie tylko funkcję ozdobą, ale także odpowiadają za komfortowy wypoczynek. Przez całą noc mają kontakt ze skórą, przez co pochłaniają pot z jej powierzchni. Z uwagi na to, powinny charakteryzować się szybkim oddawaniem zgromadzonej wilgoci oraz przewiewność. Drugim aspektem jest prześcieradło. Zazwyczaj kupujemy je osobno, przez co możemy skupić się na jego jak najlepszym dopasowaniu do łóżka. Podane na opakowaniu wymiary najczęściej dotyczą materaca, dlatego jeśli mamy łóżko 160×200 cm to inwestujemy w prześcieradło 160×200 cm. Zazwyczaj nie uwzględnia się tutaj nadmiaru materiału, który jest niezbędny do prawidłowego założenia prześcieradła, przez co możemy o wiele łatwiej wybrać odpowiedni produkt. Na współczesnym rynku znajdziemy:

 • prześcieradło lniane 120×200,
 • prześcieradło jedwabne 140×200,
 • prześcieradło bawełniane 150×200,
 • prześcieradło satynowe 160×200,
 • prześcieradło z bawełny egipskiej 180×200.

Zdrowy i spokojny sen pełni niezwykle ważną rolę w życiu każdego z nas. Umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także korzystnie wpływa na przebieg licznych procesów zachodzących w naszym organizmie. Z uwagi na to, warto już dziś zainwestować w wysokiej jakości produkty do łóżka o średnich rozmiarach, w tym materac, kołdrę czy prześcieradło!