Wygoda, bezpieczeństwo, nietuzinkowość – te trzy cechy świetnie opisują dostępne na rynku łóżka tapicerowane. Czy to jednak rozwiązanie dla każdego i na każdą kieszeń?

Ciekawi Cię, czy łóżko z tapicerką wpasuje się w Twój pomysł na urządzenie sypialni i na jaki styl łóżka tapicerowanego postawić? Zastanawiasz się, czy tego typu mebel zmieści się w Twoim budżecie? Koniecznie czytaj dalej!

Czym charakteryzuje się łóżko tapicerowane?

Łóżka tapicerowane charakteryzują się tym, że obite są materiałem – zwykle naturalną skórą, dermą lub tkaniną, o czym w dalszej części naszego artykułu. Tapicerką pokryte jest nie tylko wezgłowie (zagłówek), ale też boki łóżka, a w niektórych przypadkach nawet boki materaca.

Surową konstrukcję łóżka pokrywa się najpierw miękką gąbką tapicerską, do której w następnej kolejności mocuje się tapicerkę. To sprawia, że tego typu meble są wyjątkowo wygodne i bezpieczne – również dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Nie mają bowiem żadnych ostrych krawędzi, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich zrobi sobie krzywdę podczas chwili nieuwagi, dobrej zabawy i gonitw po pokoju lub zwyczajnie, gdy poranne zaspanie daje się we znaki.

Ceny dobrej jakości łóżek tapicerowanych w Krakowie i innych dużych aglomeracjach rozpoczynają się już od niecałych 2 000 zł i potrafią szybować naprawdę wysoko, jeśli wyjątkowo poniesie Cię wyobraźnia.

Ostateczna wycena mebla zależy od tego, na jakie elementy składowe się zdecydujesz. A jest w czym wybierać. Kontynentalna podstawa, pojemnik na pościel, dodatkowe szuflady, podnoszony stelaż, wymyślne wezgłowie, nóżki podtrzymujące całą konstrukcję, tapicerowany materac, rodzaj zastosowanej tkaniny do obicia – to tylko niektóre z elementów mające wpływ na cenę łóżka tapicerowanego. 

Łóżko tapicerowaneKwotę, jaką musisz przygotować na swoje wymarzone łóżko tapicerowane, możesz poznać w zasadzie od ręki. Mało tego, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wielu czołowych producentów – w tym Hilding – oferuje na swoich stronach internetowych możliwość skorzystania z wirtualnego konfiguratora, za pomocą którego możesz zaprojektować swoje przyszłe łóżko tapicerowane do sypialni.

I właśnie niemal nieograniczona możliwość personalizacji jest kolejną, wartą uwagi cechą charakterystyczną łóżek tapicerowanych, która daje im przewagę nam innymi meblami z funkcją spania. Dzięki temu możesz stać się posiadaczem jedynego w swoim rodzaju łóżka, które będzie nie tylko wygodnym miejscem do spania i wypoczynku, ale też prawdziwą ozdobą Twojej sypialni.

Jak styl sypialni wpływa na dobór łóżka?

Stylistyka panująca w sypialni powinna być punktem wyjściowym do wybrania do niej mebli – również, a może przede wszystkim, łóżka. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi na temat tego, jakie łóżko tapicerowane dopasować do jakiego stylu sypialni. Gotowy? Zaczynajmy!

Jeżeli w Twojej sypialni panuje estetyka rodem ze Skandynawii, postawa na łóżko tapicerowane w stylu skandynawskim. Co to oznacza? Oszczędną w formie ramę i zagłówek, obite naturalną lub imitującą naturalną tkaniną, w delikatnej kolorystyce bieli, szarości, beżu lub pasteli.

Jeśli Twoja sypialnia urządzona jest w stylu glamour, łóżko tapicerowane powinno do niej idealnie pasować. Na jakie elementy charakterystyczne warto postawić? Przede wszystkim na przyjemną w dotyku, miękką tkaninę tapicerską, która wzbogacona jest przeszyciami lub pikowaniami.

Gdy jesteś fanem stylu klasycznego, urządź swoją sypialnię po królewsku. W ofertach producentów albo poszukując inspiracji zwróć uwagę na te łóżka tapicerowane, które prezentują się dostojnie. Wyszukane wezgłowia, “ciężkie” tkaniny czy głęboka kolorystyka będą jak najbardziej na miejscu.

Sypialnia w nowoczesnej estetyce to okazja do tego, by nieco zaszaleć przy wyborze łóżka tapicerowanego. Nutka awangardy w postaci obicia z łączonych tkanin, różniących się między sobą kolorystyką czy fakturą, to świetny pomysł na nietuzinkowe wnętrze.

To oczywiście tylko kilka przykładów, ponieważ odpowiednio zaprojektowane łóżko tapicerowane świetnie sprawdzi się w każdej sypialni, niezależnie od tego, jaki panuje w niej styl.

Rodzaje obić łóżek tapicerowanych

Wybór obić łóżek tapicerowanych jest olbrzymi. Jednak zanim dokonasz decyzji, powinieneś dowiedzieć się, czy materiały, które Ci się podobają, dadzą Ci gwarancję tego, że mebel posłuży Ci przez długie lata i za rok czy dwa od jego zakupu nie będzie już wyglądał, jak mocno nadgryziony zębem czasu.

Wybierając obicie, jakie łóżko tapicerowane ma posiadać, szczególną uwagę zwróć na takie cechy, jak: wytrzymałość, trwałość, odporność na przecieranie, wilgoć i blaknięcie oraz łatwość w utrzymaniu czystości. 

Oto lista najpopularniejszych materiałów tapicerskich, które spełniają te wytyczne i świetnie nadają się do obijania łóżek:

  • skóra naturalna – ekskluzywna;
  • sztuczna skóra – z powodzeniem może zastąpić naturalną, którą świetnie imituje, jeśli jest dobrej jakości. Spotkasz ją też pod nazwą ekoskóra, derma, skaj;
  • altara – jest tańszym zamiennikiem alcantary;
  • flok – przypomina aksamit;
  • żakard – charakteryzuje się pokaźnymi wzorami;
  • plusz – w sprzedaży spotkasz najczęściej welwet, welur oraz aksamit;
  • mikrofaza – elastyczna dzięki syntetycznym mikrowłóknom, z których jest wykonana; 
  • plecionka – charakteryzuje się fakturą o wyraźnym splocie;
  • szenil – bardzo miękki, wykonany z poliestru i akrylu.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom w Twojej głowie powoli kreuje się obraz łóżka tapicerowanego, które idealnie będzie pasować do stylu Twojej sypialni, Twojego gustu i potrzeb, i które posłuży Ci przez długie lata.