Na prawidłowy rozwój dziecka ma wpływ wiele czynników – jednym z nich jest zdrowy, sprzyjający regeneracji sen. Od czego jednak zależy jakość nocnego wypoczynku? W znacznym stopniu od właściwie dobranego materaca. Jak dobrać odpowiedni materac dla dziecka i na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Dobry materac dla dziecka – niezbędny dla prawidłowego rozwoju

Do wyboru materaca dla osoby dorosłej z reguły przywiązujemy bardzo dużą wagę. Czemu więc w przypadku materaca dla dziecka miałoby być inaczej? Wygodny, odpowiednio dopasowany materac to gwarancja efektywnego i spokojnego snu pociechy, jej prawidłowego rozwoju oraz świetnego nastroju w ciągu dnia. Przy źle dobranym materacu, dziecko może skarżyć się na ból pleców czy karku, nocne wybudzenia czy ciągłe uczucie niewyspania. Jak tego uniknąć i wybrać materac dziecięcy, który zapewni maluchowi zdrowy rozwój i doskonałe samopoczucie? Sprawdźmy kluczowe aspekty, na jakie należy zwracać uwagę podczas jego zakupu.

Najlepsze materace dziecięce, czyli jakie?

Materac dla dzieckaDobry materac dla dzieci spełnia kilka ważnych warunków, dzięki czemu zapewnia im wygodę oraz bezpieczeństwo. Przede wszystkim ma odpowiedni, dostosowany do wzrostu dziecka rozmiar. Kolejne kwestie to właściwie dobrana twardość, wpływająca na podparcie ciała dziecka, oraz elastyczność, która pozwala na dopasowanie materaca do sylwetki oraz naturalnych krzywizn kręgosłupa. Niezwykle istotnym aspektem jest też wypełnienie – musi być wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz umożliwiać wentylację, by nie doprowadzić do przegrzania lub wychłodzenia organizmu.

Materiały wykorzystane do produkcji materaca powinny być także antyalergiczne i ograniczać rozwój drobnoustrojów. Na korzyść danego modelu przemawiają również atesty i certyfikaty przyznawane przez stosowne instytucje – na przykład Instytut Matki i Dziecka. Materac powinien mieć też łatwy w czyszczeniu pokrowiec, co pozwoli szybko i bez trudu pozbyć się wszelkich zabrudzeń oraz gromadzących się na jego powierzchni drobnoustrojów.

Jaki materac dla dziecka? Dobieramy rozmiar materaca

Rozmiar materaca to jeden z kluczowych aspektów, jakim należy kierować się przy jego zakupie. Jego wymiary muszą być dostosowane do wzrostu dziecka, który w tym przypadku jest głównym wyznacznikiem. Odpowiedni materac dziecięcy to taki, który jest przynajmniej 20 cm dłuższy niż ciało przyszłego użytkownika. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrany przez nas model był znacznie większy – szczególnie jeśli kupujemy materac do kilkuletniej pociechy. Małe dzieci bardzo szybko rosną, co jest równoznaczne z częstą wymianą materaca. Decydując się na produkt w większym rozmiarze, nie tylko nie musimy martwić się tym, że wkrótce będzie on za mały, ale przede wszystkim możemy zainwestować w lepszy jakościowo model, który posłuży dziecku o wiele dłużej.

Materace dziecięce mają bardzo zróżnicowane wymiary – wyjątek stanowią modele dla niemowląt, których standardowa wielkość to 60 x 120 cm. Przy starszych pociechach do wyboru najczęściej mamy materace o szerokości od 70 do 90 cm oraz długości od 140 do 200 cm. Dobierając materac, pamiętajmy o tym, że musi on także pasować do rozmiaru łóżka – za mały lub za duży nie będzie zapewniał ani komfortu, ani bezpieczeństwa.

Twardość materaca dziecięcego – jak dobrać?

Twardość materaca, analogicznie jak przy produktach dla dorosłych, jest jedną z ważniejszych kwestii, jakie trzeba mieć na uwadze. Od twardości materaca zależy bowiem nie tylko wygoda, ale również właściwe podparcie oraz ułożenie kręgosłupa dziecka w trakcie snu. Przy doborze twardości materaca uwzględniamy masę ciała dziecka oraz jego wiek.

Jeśli kupujemy materac dla niemowlaka, z powodzeniem możemy postawić na model o średniej twardości, choć wielu rodziców wybiera nieco twardsze podłoże – na przykład z utwardzającą matą kokosową. Jednak bez względu na to, jaką decyzję podejmiemy, musimy mieć świadomość, że materac dla dzieci nie może być ani zbyt twardy, ani za miękki. Na pierwszym maluchowi będzie niewygodnie, natomiast na drugim może się zapadać. Materac o odpowiedniej twardości będzie optymalnie podpierał całe ciało dziecka, sprzyjając jego prawidłowemu rozwojowi oraz zapobiegając wadom postawy.

Materac o średniej twardości będzie świetnym wyborem także przy starszych pociechach. Jeżeli w pewnym momencie dziecko zacznie skarżyć się na ból, nie będzie się wysypiać lub podłoże zacznie się pod nim zapadać, można dobrać do niego utwardzającą matę kokosową. Jeszcze łatwiejszym rozwiązaniem jest materac dwustronny, który z każdej strony ma inną twardość – przykładem takich materacy są modele Hilding Safety Smyk czy Hilding Dobranocka. Gdy dziecko rośnie, a tym samym wzrasta jego waga, wystarczy po prostu obrócić materac.

Jaki natomiast materac będzie najlepszy dla nastolatka? W tym przypadku często najlepiej sprawdzają się materace dla osób dorosłych, których twardość dobiera się na podstawie masy ciała przyszłego użytkownika. Parametr ten określa się za pomocą litery „H” oraz cyfry od 1 do 4. Zależność między twardością materaca a wagą wygląda następująco:

 • materace H1 – miękkie, dla osób o wadze do 60 kg,
 • materace H2 – średnio miękkie, dla osób o wadze 50-80 kg,
 • materace H3 – średnio twarde, dla osób o wadze 80-100 kg,
 • materace H4 – twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Niektóre materace opisuje dodatkowy parametr, na który warto zwrócić uwagę – strefy twardości. Co on oznacza? Strefy twardości najczęściej stosowane są w nowszych modelach materacy – są to specjalnie profilowane podłoża, których konstrukcja powstała zgodnie ze znajmością budowy ciała człowieka. Na rynku dostępne są materace 3-, 5- i 7-strefowe, które jeszcze lepiej dopasowują się do sylwetki oraz jej naturalnych krzywizn, a dzięki temu zapewniają doskonałe podparcie dla każdej części ciała.

Materac dziecięcy – jakie wypełnienie wybrać?

O jakości materaca decyduje też jego wypełnienie. W przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci szczególnie polecane są modele piankowe, jak Hilding Rock and Roll czy Hilding Breakdance, do produkcji których wykorzystuje się pianki lateksowe, wysokoelastyczne i termoelastyczne lub ich połączenie. Zaletą materacy piankowych jest to, że nadają się one zarówno dla niemowlaków, jak i przedszkolaków czy nastolatków. Wariant ten będzie więc znakomitym wyborem niezależnie od wieku pociechy.

To jednak nie jedyne plusy tego rozwiązania. Materace piankowe mają kilka istotnych cech, do których zaliczamy przede wszystkim wysoką elastyczność, zdolność dostosowania się do kształtu ciała, wytrzymałość oraz lekkość. Na tle innych modeli, materace z pianki odróżnia także otwarta, porowata struktura, zapewniająca znakomitą wentylację. To z kolei sprawia, że bez obaw mogą użytkować je nawet alergicy – swobodna cyrkulacja powietrza pozwala zapobiegać rozwojowi bakterii, roztoczy czy grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i utrudniać oddychanie.

W zależności od materiału, z jakiego został wykonany materac, poszczególne modele mogą wykazywać dodatkowe właściwości:

 • materace lateksowe – są ekologiczne, wyjątkowo wytrzymałe, a ponadto świetnie wchłaniają oraz odparowują wilgoć;
 • materace wysokoelastyczne – wyróżniają się wysoką sprężystością i elastycznością punktową;
 • materace termoelastyczne – posiadają zdolność reagowania na nacisk oraz ciepło ciała człowieka, więc idealnie dopasowują się do sylwetki i odpowiednio podpierają kręgosłup.

O czym jeszcze pamiętać, kupując materac dla dziecka?

Ważnym elementem każdego materaca, o którym często jednak zapominamy, jest pokrowiec. Powinien on być przede wszystkim łatwy w utrzymaniu w czystości – stąd najbardziej praktyczne są pokrowce, które można prać w pralce. Dzięki temu bez zbędnego wysiłku możemy usunąć powstałe na nim zabrudzenia czy pozbyć się gromadzących się na jego powierzchni mikroorganizmów. By uniknąć zniszczenia pokrowca, pamiętajmy tylko o sprawdzeniu zaleceń dotyczących konserwacji – zazwyczaj są one zamieszczone na metce.

Materac dla dziecka w Krakowie – gdzie kupić najlepszy?

Najwyższy czas, by przekuć teorię w praktykę i znaleźć najlepszy materac dla dziecka w Krakowie. W mieście na pewno nie brakuje sklepów, oferujących tego typu produkty, jednak jeszcze lepszym pomysłem jest zakup materaca online. To rozwiązanie niesie za sobą kilka istotnych korzyści:

 • oszczędność czasu i energii – wybierając materac przez Internet, wszystkie modele znajdziemy w jednym miejscu. Tym samym unikamy czasochłonnych i niekiedy męczących wizyt w sklepach stacjonarnych;
 • brak pośpiechu – kupując materac w sieci, możemy na spokojnie przeanalizować zalety i wady każdego interesującego nas wariantu oraz porównać go z innymi;
 • łatwy kontakt z obsługą sklepu – jeśli dopadną nas wątpliwości lub uznamy, że potrzebujemy porady, zawsze możemy skontaktować się z obsługą sklepu;
 • możliwość zwrotu – jeśli materac okaże się nieodpowiedni, możemy dokonać jego zwrotu.

Zdrowy sen jest jednym z ważniejszych czynników, wpływających na prawidłowy rozwój dziecka. Jednak jakość nocnego wypoczynku w znacznym stopniu zależy od miejsca, w którym śpimy. Wybierając materac dla dziecka, zadbajmy zatem o to, by miał on odpowiednią wielkość, twardość i wypełnienie – w ten sposób zapewnimy pociesze komfortowy, nieprzerwany i bezpieczny sen.