Komfort naszego snu zależy w znacznej mierze od dobrze dobranego materaca. Nie jest to jednak jedyny czynnik, jaki wpływa na jakość wypoczynku. Istotną rolę odgrywa też poduszka, której niewłaściwie dopasowanie może powodować bóle głowy, karku i kręgosłupa. Jaką poduszkę wybrać, by zapewniała nam wygodę?
Dobra poduszka do spania – dlaczego jest niezbędna?
Zdrowy, komfortowy sen to gwarancja efektywnej regeneracji organizmu. By odpowiednio przygotować miejsce do snu, potrzebne nam jest solidne łóżko, prawidłowo dobrany materac oraz starannie dopasowana poduszka. Dlaczego jest to tak ważne? Spanie na niewygodnej poduszce, która nie odpowiada naszym potrzebom, może być przyczyną wielu problemów. Wśród najczęściej występujących możemy wymienić:
- bezsenność, nasilenie kłopotów ze snem, nocne wybudzenia;
- problemy z kręgosłupem szyjnym;
- przeciążenie odcinka piersiowego;
- bóle głowy wywołane napięciem w odcinku szyjnym;
- problemy skórne, takie jak alergia, trądzik, wysypka i podrażnienia spowodowane niewłaściwą wentylacją.
Ponadto używanie źle dobranej poduszki sprawia, że nie wykorzystujemy w pełni potencjału materaca. W praktyce oznacza to, że nawet najlepszy materac nie przyczyni się do poprawy jakości naszego nocnego wypoczynku, jeśli będziemy spać na nieodpowiedniej poduszce. Nieprawidłowo wybrana wymusza wygięcie kręgosłupa w celu odciążenia odcinka szyjnego, co zwykle prowadzi do bólu całego ciała o poranku.
Naturalne, syntetyczne i specjalistyczne – podstawowe rodzaje poduszek
W tym momencie nie powinniśmy mieć już wątpliwości, że dobra poduszka do spania jest nam wręcz niezbędna. Wciąż jednak pozostaje pytanie – jaki powinien być ten idealny model, który zagwarantuje nam komfort, podniesie jakość naszego snu i pozwoli się wysypiać? Najlepsza poduszka to taka, która wpisuje się w nasze potrzeby i preferencje, a przy tym pomaga niwelować ewentualne dolegliwości. Jej poszukiwania warto rozpocząć od poznania poszczególnych typów poduszek i materiałów stosowanych do ich produkcji oraz posiadanych przez nie właściwości.
Trzy podstawowe rodzaje poduszek to:
- poduszki z wsadem naturalnym,
- poduszki z wsadem syntetycznym,
- poduszki z wsadem specjalistycznym.
Poduszki naturalne – najważniejsze cechy
Poduszki z wkładem naturalnym wykonuje się z puchu lub pierza. W przypadku modeli puchowych wykorzystuje się najdelikatniejszą część piór, które najczęściej pozyskuje się z kaczek lub gęsi. Poduszki z pierzem także wytwarza się z naturalnego materiału, jednak zazwyczaj są one twardsze niż ich puchowe odpowiedniki – jest to spowodowane obecnością stosin pióra.
Poduszki z wsadem naturalnym nie bez przyczyny od dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Cechuje je wyjątkowa trwałość, a jednocześnie miękkość i sprężystość. Naturalne poduszki do spania można również niemal dowolnie składać i układać, dzięki czemu zapewniają wygodę bez względu na to, jaką pozycję przyjmujemy w czasie snu. Zaletą tego rodzaju poduszek jest też zdolność do odprowadzania wilgoci i termoregulacji, za sprawą których możemy ich używać o każdej porze roku. Niestety poduszki z wkładem naturalnym mają także pewną wadę – puch i pierze mogą wywołać uczulenie, więc nie powinni po nie sięgać alergicy. Ponadto są one stosunkowo drogie oraz dość trudne w utrzymaniu w czystości – nie powinno się prać ich w pralce.
Poduszki syntetyczne – najważniejsze cechy
Poduszki z wkładem syntetycznym stanowią świetną alternatywę dla modeli naturalnych. Stosowane do ich produkcji materiały nie uczulają, więc nadają się dla alergików. Poduszki syntetyczne nierzadko są również tańsze, a ich konserwacja jest znacznie prostsza – najczęściej można prać je w pralce, a tym samym w łatwy sposób ograniczyć ilość gromadzących się na nich kurzu, bakterii czy roztoczy. Należy tylko pamiętać, by przed praniem sprawdzić zalecenia dotyczące czyszczenia, by uniknąć zniszczenia poduszki.
Jednak nie wszystkie poduszki z wsadem syntetycznym mają te same cechy i taką samą jakość – zależą one przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane. Poduszki z włókien poliestrowych zwykle są najtańsze, ale często także mniej trwałe. Mogą szybciej tracić sprężystość i puszystość, co skraca okres ich eksploatacji. Lepszym rozwiązaniem są poduszki z włókien poliestrowych pokrytych silikonem – co prawda są droższe, ale mają podobną jakość do modeli naturalnych.
Poduszki syntetyczne produkuje się także z pianek lateksowych. Doskonale sprawdzają się one dla alergików – pianka lateksowa nie wchłania kurzu i zapobiega osadzaniu się mikroorganizmów na powierzchni produktu. Poduszki z wkładem z pianki lateksowej zapewniają przy tym znakomite podparcie dla głowy, szyi oraz ramion, wspierając tym samym komfortowy sen. Ciekawą opcją są również modele z lateksowymi wypustkami masującymi w trakcie wypoczynku kręgi szyjne.
Omawianą grupę produktów uzupełniają poduszki syntetyczne z pianki termoelastycznej. Mają one zdolność do reagowania na temperaturę ciała człowieka, a dzięki temu idealnie dostosowują się do pozycji snu użytkownika. Piankę termoelastyczną wykorzystano między innymi w poduszce Hilding Visco Balance – optymalnie podpiera ona głowę i kark oraz pozwala niwelować bóle szyi i kręgosłupa. Dobrej jakości poduszka może też wspomagać redukcję stresu – takim produktem jest model Hilding Antistress Carbon wykonany z pianki termoelastycznej z dodatkiem włókien węglowych. Eliminują one ładunki elektryczne znajdujące się na powierzchni ciała, w efekcie łagodząc napięcie mięśniowe i skutecznie zmniejszając poziom stresu.
Poduszki specjalistyczne – najważniejsze cechy
Ostatni rodzaj to poduszki z wkładem specjalistycznym, które najczęściej produkuje się z lateksu lub pianki termoelastycznej. Czym różnią się od wyżej wymienionych modeli? Ich cechą charakterystyczną jest bardziej zbita forma i specjalne profilowanie, dzięki któremu odpowiednio podpierają one głowę i odciążają odcinek szyjny. Poduszki specjalistyczne dopasowują się do kształtu głowy oraz pozycji snu użytkownika, nie ulegając odkształceniom. Są więc polecane przede wszystkim osobom skarżącym się na bóle pleców, ramion i kręgosłupa, uczucie niewyspania czy spięcie mięśni.
Wsady specjalistyczne stosuje się także w poduszkach medycznych – ortopedycznych i rehabilitacyjnych. Za sprawą właściwości prozdrowotnych wspierają one regenerację układu kostno-szkieletowego, zmniejszają napięcie mięśni w obrębie karku oraz szyi, a także niwelują uczucie drętwienia i mrowienia. Poduszki medyczne są również zalecane osobom cierpiącym na dyskopatię oraz migrenowe i napięciowe bóle głowy. Dla zapewnienia jeszcze większej wygody podczas snu i prawidłowej pozycji kręgów szyjnych poduszki specjalistyczne wyposaża się w masujące wypustki – ma je na przykład model Hilding Visco Prime.
Wybieramy poduszkę – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Dobra poduszka do spania ma też odpowiednią wielkość. W polskich domach niezwykle popularne są modele o wymiarach 70 x 80 cm czy 70 x 70 cm, jednak okazuje się, że są one odradzane przez specjalistów. Ich zdaniem, poduszka w takim rozmiarze źle oddziałuje na kręgosłup, co może powodować dolegliwości bólowe. Lepiej sprawdzi się mniejsza poduszka o prostokątnym kształcie i wymiarach oscylujących w granicach 40 x 70 cm – taka będzie właściwie podpierać głowę, szyję i ramiona.
Kolejny istotny aspekt to wysokość poduszki – dopasowujemy ją do ulubionej pozycji snu oraz twardości materaca. Ogólna zależność między ułożeniem ciała w trakcie snu a wysokością poduszki wygląda następująco:
- osoby śpiące na brzuchu powinny wybierać poduszki do 5 cm wysokości;
- osoby śpiące na plecach powinny wybierać poduszki o wysokości około 8 cm;
- osoby śpiące na boku powinny wybierać poduszki o wysokości 10 cm lub więcej.
Jeśli natomiast chodzi o twardość materaca, obowiązuje jedna zasada: do twardego podłoża dobieramy wyższą poduszkę, a do miękkiego – niższą. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie prawidłowej odległości pleców od głowy i uniknięcie wykrzywienia kręgosłupa, a w konsekwencji – także dolegliwości bólowych.
Ważnym kryterium wyboru jest także poszycie wpływające na trwałość poduszki i higienę snu. Do najpopularniejszych należą łatwe w utrzymaniu w czystości pokrowce poliestrowe oraz umożliwiające skórze swobodne oddychanie poszycia bawełniane. Nie są to jednak jedyne rozwiązania. Ciekawym wariantem jest również pokrowiec z domieszką naturalnego włókna bambusowego, jaki zastosowano w poduszce Hilding Visco Green. Jego właściwości pozwalają izolować roztocza i inne mikroorganizmy oraz zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Gdzie kupić najlepsze poduszki w Krakowie?
By podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą wyboru poduszki, warto porównać różne warianty. To oznacza, że poszukiwania najlepszej poduszki w Krakowie mogą wymagać wizyty w kilku sklepach. Nie trzeba jednak poświęcać czasu ani energii na jeżdżenie po mieście – znacznie wygodniejszą opcją jest zakup poduszki w internecie.
Wszystkie produkty łatwo znajdziemy w sieci, siedząc w ulubionym fotelu. Decyzji nie musimy podejmować od razu – dobierając poduszkę online, bez pośpiechu przeanalizujemy parametry interesujących nas modeli. Zawsze możemy także poprosić o poradę obsługę sklepu – kontaktując się z nią telefonicznie lub za pomocą czatu. Nie musimy także obawiać się, że wybrany produkt okaże się nietrafiony. Jeżeli poduszka z jakichś powodów nie spełnia naszych oczekiwań, coraz częściej możemy ją zwrócić bądź wymienić.
Wbrew pozorom na komfort naszego snu nie wpływa tylko materac – równie istotnym czynnikiem jest właściwie dopasowana do naszych potrzeb poduszka. Starannie dobrany model, z wysokiej jakości wypełnieniem, o odpowiednim rozmiarze i wysokości zapewni nam nie tylko maksymalną wygodę, ale też sprawi, że szybko zapomnimy o bólach głowy, karku oraz kręgosłupa.