W Polsce nawet 40% mieszkańców cierpi na różnego rodzaju alergie. Najczęściej pojawiają się uczulenia na kurz, roztocza, a także pyłki drzew, traw i kwiatów. Alergia powoduje uciążliwy katar, kaszel, a czasami także swędzenie i wysypkę, a takie objawy mogą utrudnić spokojny sen oraz relaks. Właśnie dlatego warto zdecydować się na zakup materaca antyalergicznego.

Materac dla alergika – czym się wyróżnia na tle innych materacy?

Alergicy powinni zwracać uwagę na swoje otoczenie, a więc na pomieszczenia, w których przebywają, przedmioty, którymi się otaczają. W ten sposób można zdecydowanie ograniczyć ilość alergenów występujących w bliskim środowisku życia. Ma to szczególne znaczenie obecnie, gdy wiele osób spędza całe dnie w domu, tam pracuje, odpoczywa, uczy się. Okazuje się, że wielu alergików odczuwa symptomy uczulenia wieczorem lub w nocy, czego przyczyną może być niewłaściwie dobrany materac oraz nieodpowiednia pościel. Warto wiedzieć o tym, że materace antyalergiczne są przyjazne alergikom, nie nasilają objawów uczulenia, a także często umożliwiają spokojny sen. Materac dla alergika posiada pewne specjalne cechy, które wyróżniają go na tle innych modeli. Przede wszystkim tego typu materac nie zawiera w sobie substancji naturalnych takich jak gryka, trawa morska, końskie włosie, wełna. To właśnie naturalne materiały mają działanie alergizujące i mogą negatywnie wpływać osoby ze skłonnością do uczuleń. Materac antyalergiczny dodatkowo posiada zwykle specjalne nacięcia we wkładzie, które umożliwiają aktywną filtracją powietrza i zapewniają zdrowy oraz higieniczny sen. Poza wkładami w niektórych materacach zastosowano dodatkowe, nowoczesne rozwiązania, zwiększające higienę i komfort snu. Warto zaznaczyć, że materac antyalergiczny nie powinien być modelem sprężynowym, ponieważ w takich materach kurz i roztocza gromadzą się między sprężynami i zwiększają objawy alergii.

Materace dla alergika – pianka i lateks to najlepszy wybór

Hilding - materac dla alergikaJaki materac dla alergika będzie najlepszy? Przede wszystkim wyróżniamy dwa główne modele, które cechują się najlepszymi parametrami dla alergików. Są to materace piankowe (termoelastyczne, wysokoelastyczne) oraz lateksowe. Konstrukcja materacy piankowych zapewnia ochronę przed kurzem, roztoczami, bakteriami i pyłami. Pianka jest materiałem bardzo dobrze przepuszczającym powietrze i wilgoć, co sprawia, że rozwój wszelkich mikroorganizmów jest zahamowany. Warto także zaznaczyć, że materace piankowe nie mają wolnych przestrzeni w środku, dzięki czemu nie zalegają tam roztocza oraz kurz.

Drugim typem materacy odpowiednich dla alergików są modele lateksowe. Dobrze pamiętać o tym, że dla osób ze skłonnością do uczuleń zdecydowanie najlepsze są materace z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego. Lateks syntetyczny to materiał wyjątkowo przyjazny alergikom, ponieważ jest odporny na wchłanianie potu i martwego naskórka oraz wilgoci, dzięki czemu zahamowany jest rozwój roztoczy i wszelkich bakterii. Warto także wiedzieć o tym, że lateks zapewnia wysoki poziom higieny snu oraz doskonały komfort. Oczywiście osoby uczulone na lateks, powinny zdecydować się na materac piankowy. Warto jednak zaznaczyć, że alergia na lateks dotyka mniej niż 0,5% populacji.

Poza wyborem odpowiedniego materiału, z którego został wykonany materac, warto zadbać o zakup odpowiedniego pokrowca. Niektórzy producenci dodają od razu konkretny model pokrowca, inni zostawiają klientom swobodny wybór. Należy pamietać o tym, że typ pokrowca ma największe znaczenie dla osób z alergiami skórnymi, a nie oddechowymi. Jaki pokrowiec wybrać dla alergika? Przede wszystkim model antybakteryjny i antyroztoczowy. Pokrowiec musi być także możliwy do zdjęcia i do wyprania. Warto wiedzieć, że w im większej temperaturze wypierzemy pokrowiec, tym więcej bakterii, kurzu i roztoczy zostanie usuniętych. Najlepiej więc wybierać takie pokrowce, które można prać w gorącej wodzie, a więc w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Na jakie modele materacy antyalergicznych warto zwrócić uwagę?

Wybierają materac dla alergika, warto zdecydować się na zakup modelu od renomowanego producenta, na przykład marki Hilding. Na uwagę zasługuje materac Hilding Boogie, który posiada następujące cechy:

  • model piankowy, wykonany z materiałów odpowiednich dla alergików,
  • materac wykonany został z trzech rodzajów wypełnienia: pianki wysokoelastycznej (idealnie podpiera ciało, pozwala na regenerację organizmu), pianki lateksowej (bardzo sprężystej, wytrzymałej i higienicznej) oraz pianki FloFoam (posiada właściwości termoregulacyjne, zapewnia maksymalne odprężenie mięśni),
  • we wkładzie materaca utworzono specjalne profilowania i nacięcia, zapewniające optymalny poziom wentylacji,
  • materac antyalergiczny, polecany osobom cierpiącym na różnego rodzaju uczulenia oddechowe i skórne,
  • model posiada pokrowiec Tencel NEW, który jest antyalergiczny i został wykonany z nowoczesnych włókien wiskozowych (nie wywołują podrażnień, a dodatkowo zapobiegają rozwojowi bakterii i roztoczy),
  • pokrowiec można prać w 60 stopniach Celsjusza, co jest idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Z kolei dla dzieci doskonałym materacem antyalergicznym jest model Hilding Kołysanka, czyli materac piankowy z dodatkową matą kokosową. Model ten jest antyalergiczny, a dodatkowo uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Materac został wykonany z pianki FlexiFoam, która nadaje elastyczność, giętkość i sprężystość. Jest to materac odwracalny, dzięki czemu możliwa jest wyjątkowo skuteczna wentylacja i zachowanie higieny. Dodatkowo w materacu znajduje się warstwa kokosu, która doskonale przepuszcza powietrze, zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy, a także jest odpowiednia dla osób z uczuleniami.

Materac dla alergika powinien spełniać ścisłe normy i wytyczne, dlatego prezentowane modele posiadają specjalny certyfikat AEH, przyznawany przez instytut szwajcarski. Ten certyfikat wskazuje na to, że materac jest ergonomiczny, higieniczny, ma odpowiedni klimat i jest trwały.