Niewygodna kanapa czy stary materac potrafią skutecznie obniżyć jakość snu, a do tego mogą powodować poważne bóle pleców w wyniku niedostatecznego podpierania kręgosłupa. Naturalnym wówczas wydaje się wymiana starych czy po prostu zużytych elementów wyposażenia sypialni, jednak w mniejszych mieszkaniach nie zawsze jest to tak proste, głównie ze względu na ograniczoną przestrzeń. Wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać materac nawierzchniowy, który pełni rolę nakładki na materac główny, zapewniając lepsze podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Konstrukcja ta nada się również dla osób z mieszkaniami jednoosobowymi, w których rolę łóżka pełni wersalka, kanapa lub sofa. Wówczas z materaca nawierzchniowego można korzystać tylko nocą i rozkładać go tuż przed położeniem spać. Sprawdź, na jaki materac nawierzchniowy warto zwrócić uwagę podczas przeglądania kolejnych ofert.
Materac nawierzchniowy – czym jest i z jakiego materiału jest wykonywany?
Zgodnie z aktualnie panującymi trendami, wkładka współczesnego materaca wykonana jest zazwyczaj z różnego rodzaju pianek, które stanowią większą lub mniejszą część wypełnienia danego modelu (w modelach hybrydowych połączona jest ona ze sprężynami). Materace nawierzchniowe cechuje wkład wykonany w 100% z pianki, która zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa i pozwala zachować jego właściwy kształt przez cały czas trwania snu. W ostatnim czasie, oprócz popularnych pianek wysokoelastycznych i lateksowych, na znaczeniu zyskują materace nawierzchniowe wytworzone z materiałów termoregulacyjnych. Taka nakładka termoelastyczna na materac główny aktywnie reaguje na temperaturę ciała użytkownika, dostosowując się do wszelkich krzywizn jego sylwetki. Tutaj godnym polecenia modelem jest Hilding Tenor – materac nawierzchniowy skandynawskiego producenta został wykonany z chłodzącej pianki FloFom, która jest szczególnie ceniona przez użytkowników zwłaszcza w okresie letnim.
W odróżnieniu od standardowych materacy, te nawierzchniowe mają grubość jedynie kilku centymetrów (od 7 do 9 cm), dzięki czemu transport czy przechowywanie jest znacznie prostsze. Warto również pamiętać o funkcji składania, która ułatwia chowanie materaca nawierzchniowego na małych przestrzeniach, zwiększając tym samym funkcjonalność całej konstrukcji.
W jakich warunkach materac nawierzchniowy i jego użytkowanie mają sens?
Mimo że materace nawierzchniowe zyskują coraz większą popularność, wiele osób nie wie, w jakich warunkach będą się one dobrze sprawowały i czemu ich użycie jest często niezbędne. W mieszkaniach jednoosobowych czy domach z niewielką sypialnią, wymiana materaca głównego czy całego łóżka często bywa utrudniona (głównie ze względu na ograniczoną przestrzeń), a wiele osób nie chce ponosić tak dużych kosztów w wynajmowanym lokum. Nie zmienia to jednak tego, że zadbanie o komfortowy i zdrowy sen jest jednym z priorytetów, dlatego materac nawierzchniowy jest doskonałym kompromisem pomiędzy wygodą a ceną. Dzięki temu, że nakładka termoelastyczna na materac główny jest cieńsza, to koszt takiej konstrukcji również zmalał, a jej rozmiary idealnie pasować będą do wymagań przeciętnego singla lub singielki.
Dużą zaletą takich nakładek jest również możliwość stosowania w różnych warunkach. O tym, jaki materac nawierzchniowy będzie odpowiedni decyduje wiele czynników, a jednym z nich jest rodzaj stosowanego podłoża głównego. W przypadku osób, które chcą zwiększyć twardość swojego łóżka, przeciwdziałając tym samym zbyt miękkim konstrukcjom, dobrym rozwiązaniem może okazać się materac nawierzchniowy twardy. Doskonale eliminuje on wszelkie nierówności starej kanapy czy wersalki, zapewniając kręgosłupowi użytkownika podparcie na całej jego długości.
Nakładka termoelastyczna na materac główny sprawdzi się również w przypadku osób, które są w trakcie rehabilitacji. Dzięki zastosowaniu pianki wysokoelastycznej konstrukcja ta cechuje się dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne spowodowane ciągłą zmianą pozycji. Materace nawierzchniowe ortopedyczne nadają się do stosowania w łóżkach rehabilitacyjnych z opcją regulacji kąta nachylenia oparcia i podnóżka.
Jak dzieli się materace nawierzchniowe?
Podobnie jak w przypadku innych materacy dostępnych na rynku, modele nawierzchniowe dzieli się ze względu na materiał wykonania wypełnienia oraz stopień twardości danej konstrukcji. Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej czy lateksowej doskonale nadadzą się zarówno przy zastosowaniach specjalistycznych, jak i tych zwyczajnych.
Stopień twardością materaca nawierzchniowego to jedna z podstawowych cech tego typu konstrukcji. Decyduje to nie tylko o tym, czy materac główny będzie miększy lub twardszy, ale również pozwala na lepsze dostosowanie konstrukcji do swoich potrzeb. Warto zauważyć, że niektóre modele są dwustronne, co oznacza, że każda ze stron ma swoją twardość. Materace nawierzchniowe Hilding Anders są obustronne, co zwiększa komfort, a dodatkowo pozwala na utrzymanie konstrukcji w czystości, zwiększając jej poziom higieny.
Kto powinien korzystać z materaca nawierzchniowego?
Podstawowym czynnikiem decydującym o wymianie starego łóżka lub materaca na nowy model jest chęć poprawy komfortu snu. Materac nawierzchniowy doskonale wpisze się w życie osoby, która cierpi na poranne bóle kręgosłupa. Nie tylko wpływają one negatywnie na samopoczucie, ale obniżają również efektywność, a długo ignorowane mogą prowadzić do poważnych zwyrodnień. Stosowane materaca nawierzchniowego pozwoli temu zapobiec. Konstrukcje Hilding Anders cenione są za swoją wytrzymałość, a nakładki termoelastyczne na materac główny cechują się 15-letnim okresem gwarancji.