Jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfortowy sen jest dobry materac. Jeśli budzimy się niewyspani, być może to właśnie materac jest przyczyną spadku efektywności i energii w ciągu dnia. Powinniśmy wymienić go na materac sprężynowy. Czym charakteryzuje się materac na sprężynach i gdzie kupić go w Krakowie? Odpowiadamy w artykule!

Jak zbudowany jest wkład materaca sprężynowego?

Materace sprężynowe mogą być najlepszym rozwiązaniem dla osób szukających wygody. Czym wyróżniają się spośród innych produktów tego typu dostępnych na rynku? Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym elementem konstrukcyjnym są sprężyny. Sprężyny są połączone ze sobą sztywnym drutem (materace bonellowe) bądź zostają umieszczone w osobnych kieszonkach (materace kieszeniowe i materace multipocket).

Wykorzystanie sprężyn we wkładzie materacy nadaje im wysoką elastyczność powierzchniową. Sprężyny są pokryte dodatkowymi warstwami wierzchnimi, głównie różnymi rodzajami pianek. Podnoszą komfort użytkowania materaca, ponieważ:

 • są plastyczne (pianka FlexiFoam),
 • reagują na temperaturę ciała i wagę śpiącej na nim osoby (pianka termoplastyczna),
 • są sprężyste i odporne na odkształcenia (pianka wysokoplastyczna).

Pianki znajdują się nie tylko w górnej warstwie materaca, ale również po jego bokach.

W niektórych modelach materaców producenci dodatkowo umieszczają:

 • matę kokosową, która podnosi twardość materaca,
 • filc, trwałe tworzywo, które również utwardza powierzchnię do spania,
 • lateks, warstwę charakteryzują się sprężystością, wytrzymałością i odbojnością.

Z takimi rozwiązaniami spotkamy się w rekomendowanych materacach marki Hilding, np. w materacu Hilding Makarena oraz Hilding Flamenco. Kupimy je w stacjonarnych sklepach w Krakowie lub przez internet. Warto wybrać wygodny i bezpieczny produkt, i każdego dnia budzić się wypoczętym.

Należy również wspomnieć, że materace Hilding mają zdejmowane pokrowce, które można wyprać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Do wyboru są dwa pokrowce:

 • pokrowiec Tencel/Tencel New – to naturalny, antyalergiczny pokrowiec, z nowoczesnych włókien wiskozowych. Jest bardzo delikatny dla ciała, a dodatkowo zapobiega rozwojowi bakterii,
 • pokrowiec Velvet/Velvet New – pokrowiec z innowacyjną technologią Purotex, która wykorzystuje aktywne probiotyki. Naniesione na materiał pokrowca, zwalczają alergeny i zapewniają zdrowe środowisko snu.

Materac sprężynowy a kieszeniowy – różnice

Hilding - materac sprężynowyAby dokładnie opisać budowę materacy na sprężynach, trzeba dokładniej przyjrzeć się ich typom. Materace bonellowe są klasycznym rodzajem materacy na sprężynach. Dziś nie są już tak często wybierane, ponieważ wyparły je dwa nowsze modele: materace kieszeniowe i multipocket. Czym się charakteryzują?

a) Materace kieszeniowe są stworzone na bazie sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach z tkaniny. Każda z nich w odróżnieniu od sprężyn w materacu bonellowym pracuje osobno. Dzięki temu nawierzchnia materaca jest elastyczna i optymalnie dopasowuje się do naszego kształtu ciała;

b) Materace multipocket zapewniają jeszcze lepsze podparcie dla ciała. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą mniejszych, ale zdecydowanie gęściej rozłożonych sprężyn. Jest ich nawet dwa razy więcej.

Innowacyjnym rozwiązaniem stosowanym w materacach kieszeniowych oraz w materacach multipocket jest 7 zróżnicowanych stref, wydzielonych dzięki użyciu sprężyn o różnej grubości. Największą i najtwardszą strefę stanowi strefa miednicy. Ma zapewniać solidne podparcie dla najcięższego odcinka naszego ciała. Twardsze strefy znajdują się w okolicach barków i łydek. Z kolei średnio twarde strefy materaca podtrzymują naszą głowę, talię, nasze uda oraz stopy.

Jaki materac sprężynowy wybrać? Zarówno materac kieszeniowy i materac multipocket zapewni nam wysoki poziom komfortu. Jeśli jednak cierpimy na bóle pleców, zdecydujmy się na drugi model. Większa liczba sprężyn stanowi lepsze podparcie dla ciała i przynosi więcej korzyści dla naszego kręgosłupa.

Wybór odpowiedniego rozmiaru materaca

Wiemy już, jak zbudowane są poszczególne rodzaje materacy sprężynowych. Przed zakupem materaca w Krakowie, warto poznać wskazówki, w jaki sposób zadecydować o jego wymiarach.
Materace marki Hilding mają standardową długość 200 cm. Jaka jest ich szerokość? Najwęższe materace mają 80 cm. Są odpowiednie dla młodzieży. Minimalna szerokość dla osób dorosłych o szczupłej budowie ciała to 90-100 cm. Jeśli śpimy sami, ale lubimy mieć więcej miejsca, powinniśmy wybrać materac o wielkości 120×200 cm.

Najbardziej popularny rozmiar materaca dla par to 160×200 cm. Można też zdecydować się na materac o szerokości 180 cm i zagwarantować sobie najwyższy poziom komfortu.

Twardość materaca na sprężynach a komfort snu

Jeżeli ważny jest dla nas komfort snu, powinniśmy też zwracać uwagę na twardość materaca. Określa ją parametr oznaczony symbolem „H”. Skala twardości jest czterostopniowa:

 • materac miękki ma symbol H1. Najlepiej wyśpią się na nim osoby o wadze nie większej niż 60 kg. To też idealny wybór, jeśli szukamy materaca dla dzieci,
 • materac średnio miękki ma symbol H2. To materac przeznaczony dla osób od 50 do 80 kg oraz dla tych, które nie lubią spać na twardym podłożu,
 • materac średnio twardy ma symbol H3. Jest odpowiedni dla osób od 80 do 100 kg,
 • materac twardy ma symbol H4. Będzie świetnym wyborem dla dobrze zbudowanych osób, ważących powyżej 100 kg. Dla pozostałych może być zbyt twardy.

Poza wagą powinniśmy kierować się osobistymi preferencjami. Niektórzy mimo niższej wagi wolą spać na twardym podłożu i na odwrót. Warto tutaj dodać, że najczęściej kupujemy materace średnio miękkie i średnio twarde, są dla nas najwygodniejsze.

Inwestycja w materac sprężynowy – czy to się opłaca?

Materace na sprężynach są niewątpliwie dobrym wyborem dla osób, które chcą cieszyć się zdrowym, komfortowym snem. Co przemawia za wyborem materacy multipocket i materacy kieszeniowych?

 • wytrzymałe, odporne na odkształcenia materiały,
 • niezwykle elastyczna powierzchnia do spania, dzięki umieszczeniu sprężyn w osobnych kieszeniach,
 • cicha praca sprężyn, co również jest zaletą ich odseparowania,
 • punktowa elastyczność i niwelowanie efektu fali – kolejne zalety wynikające z charakterystycznej budowy materacy kieszeniowych i multipocket. Materace uginają się tylko w miejscach nacisku. Dzięki temu śpimy wygodnie i bez częstych wybudzeń w nocy, nawet mimo ruchów partnera,
 • szeroki wybór modeli materacy, z różnymi rodzajami pianek zwiększających ich elastyczność i sprężystość,
 • dostępne modele materacy ze zróżnicowanymi stopniami twardości, dla jeszcze większej wygody snu,
 • zdejmowane pokrowce, które można wyprać.

Materace sprężynowe doskonale dopasowują się do naszego ciała i zagwarantują nam wysoki poziom komfortu.

Drogi Czytelniku dziękujemy iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na naszym portalu a także na naszej stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie nie wystarczające polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia i zdrowy sen jak np. ZdrowyKregoslup.pl czy PoradnikZdrowie.pl. Pamiętaj, ze Wyspani Mogą Więcej!!! Zdrowy, spokojny, regenerujący Sen -to podstawa aktywnego zdrowego życia.