Jedni lubią grube ciężkie pierzyny, spod których wystaje im co najwyżej koniuszek nosa, inni wolą spać przykryci cienką jedwabną kołdrą. Pościel, w której śpimy, powinna być przede wszystkim komfortowa, a więc dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Dobra kołdra to taka, pod którą czujemy się wygodnie i która zapewnia spokojny i zdrowy sen. Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach, masz w swoim zasięgu sporo sklepów oferujących bogaty wybór pościeli. Część z tych sklepów funkcjonuje również w wersji online, dzięki czemu możesz wygodnie rozeznać się w dostępnych rodzajach kołder bez konieczności wychodzenia z domu.

Czym kierować się wybierając kołdrę do spania?

Istniejąca na rynku oferta kołder jest niezwykle szeroka, co sprawia, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Jaką kołdrę wybrać, aby najlepiej spełniła nasze oczekiwania Na jakie aspekty zwrócić uwagę porównując dostępne modele? Przed przystąpieniem do poszukiwań, na pewno warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Czy ma to być kołdra całoroczna, czy może sezonowa, przeznaczona specjalnie na lato albo na zimę? Czy lepiej czujemy się pod kołdrami ciężkimi i masywnymi, czy wręcz przeciwnie – wolimy kołdry lekkie i zwiewne? Czy na co dzień śpimy raczej w ciepłym czy w chłodnym otoczeniu? Czy jesteśmy na coś uczuleni? A także – czy będziemy jedynymi użytkownikami kołdry, czy też będzie to na przykład kołdra dla pary?

Jakie są rodzaje kołder?

Gdzie kupić kołdrę w Krakowie?Niezależnie od tego, jakie są nasze preferencje, z całą pewnością będziemy w stanie znaleźć kołdrę dobrze odpowiadającą naszym potrzebom. Jeśli mamy możliwość, aby wybrać się do jednego ze sklepów w Krakowie, oferujących duży wybór kołder, warto to zrobić, aby przekonać się, czym poszczególne modele różnią się między sobą. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie różnice widać gołym okiem.

Klasyfikacje kołder opierają się najczęściej na trzech podstawowych kryteriach. Pierwsze to wypełnienie kołdry, a więc to, co znajduje się w jej wnętrzu, decydując w dużej mierze o jej funkcjonalności. Wypełnienia dzielą się na dwie główne kategorie: naturalne oraz sztuczne, które determinują między innymi takie właściwości kołdry jak: termoizolacyjność, przewiewność, antyseptyczność czy łatwość utrzymania w czystości. Drugim kryterium klasyfikacji kołder jest rodzaj poszycia, a więc materiał, w którym umieszczone jest wypełnienie kołdry. Trzecie kryterium to tak zwana sezonowość albo inaczej – klasa ciepła kołdry. Mówi ona o tym, czy dana kołdra lepiej sprawdzi się latem czy zimą, a może będzie mogła służyć przez cały rok. Przyjrzyjmy się tym klasyfikacjom nieco bliżej, dzięki czemu łatwiej będzie nam zdecydować, jaka kołdra będzie dla nas najlepsza.

Kołdra naturalna czy syntetyczna?

Na decyzję o tym, czy postawimy na wypełnienie naturalne, czy też na to wykonane z włókien syntetycznych, wpływ może mieć wiele czynników. Obie opcje mają bowiem swoje wady i zalety. Wypełnienia naturalne są przyjazne środowisku, trwałe i zazwyczaj posiadają dobre właściwości termoizolacyjne. Wypełnienia syntetyczne z kolei świetnie sprawdzają się u osób uczulonych na pierze, puch czy wełnę, przeważnie są również łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i nieco tańsze.

Wśród wypełnień pochodzenia naturalnego wymienić możemy przede wszystkim: puch, pierze, wełnę oraz jedwab. Pierwsze dwa, z powodzeniem stosowane przez naszych przodków już wieki temu, należą do najbardziej tradycyjnych wypełnień. Puch i pierze, uzyskiwane najczęściej z gęsi oraz kaczek, dobrze utrzymują ciepło, zachowując przy tym wysoką zdolność do odprowadzania wilgoci. Kołdry puchowe są przy tym stosunkowo lekkie i świetnie sprawdzają się zarówno zimą, jak i latem. Wypełnienia wełniane, produkowane zazwyczaj z wełny owiec, wielbłądów albo alpak są z kolei bardzo miękkie, ciepłe, lekkie i przewiewne. Zdecydowanie najlżejsze są natomiast wypełnienia z jedwabiu, które należą zarazem do tych najchłodniejszych. Polecane są zazwyczaj osobom śpiącym w dobrze ogrzewanych pomieszczeniach.

Wypełnienia pochodzenia sztucznego to przede wszystkim włókna poliestrowe oraz silikonowe, w tym z tak zwanego granulatu silikonowego nazywanego czasem sztucznym puchem. Kołdry syntetyczne są zazwyczaj lekkie i puszyste, a przy tym dość dobrze grzeją i zapewniają wystarczającą wentylację. Do ich największych zalet należy także antyalergiczność oraz łatwość utrzymania w czystości, można je bowiem bez problemu prać w pralce. Jeśli jesteśmy zwolennikami syntetycznych wypełnień kołder, warto zastanowić się, czy korzystniejszą opcją będzie dla nas kołdra silikonowa czy poliestrowa? Wypełnienia silikonowe mają lepszą jakość, cechuje je również wyższa odporność na odkształcenia. Jednocześnie są jednak odpowiednio droższe, ostateczna decyzja zależeć więc będzie w dużej mierze od budżetu, jakim dysponujemy.

Jakie poszycie kołdry wybrać?

W odpowiednim doborze kołdry duże znaczenie ma wybór poszycia. Tu również możemy decydować pomiędzy opcjami naturalnymi i syntetycznymi. Wśród opcji naturalnych najpopularniejszą i przez wielu uważaną za najlepszą jest kołdra bawełniana. Wielką zaletą kołder bawełnianych jest to, że doskonale absorbują i utrzymują ciepło, zapewniając jednocześnie optymalną cyrkulację powietrza. Inne opcje pochodzenia naturalnego to poszycia satynowe, jedwabne albo frotte. Część użytkowników przekonać mogą również wersje pośrednie, na przykład bawełniano-poliestrowe, albo w stu procentach syntetyczne, takie jak poszycia z mikrowłókien – mikrofazy, mikrofibry, z flizeliny albo teflonu.

Czym różni się kołdra na lato od kołdry na zimę? Czym są klasy ciepła kołder?

Kołdry różnią się też właściwościami cieplnymi, czyli wspomnianą klasą ciepła, oznaczaną przy użyciu różnego rodzaju skal. W Polsce najpopularniejsza jest sezonowa skala ciepła, która określa, o jakiej porze roku dana kołdra sprawdzi się najlepiej. Według tego kryterium wyróżniamy: kołdry na lato, stosunkowo najlżejsze (od 500 do 1000 gramów), kołdry na zimę, masywniejsze, dobrze utrzymujące ciepło (od 1000 do 2000 gramów) oraz kołdry całoroczne, w tym kołdry warstwowe, uważane za najbardziej uniwersalne.

Kołdry dostępne w sklepie internetowym sennamaterace.pl