We współczesnych czasach pojawia się naprawdę wiele nowości, nie tylko z dziedziny technologii, ale także żywności, dzięki czemu możemy poznawać nowe smaki oraz korzystać z alternatyw dla tradycyjnych rozwiązań. Jedną z takich nowinek jest matcha, która coraz częściej stanowi zamiennik dla tradycyjnej kawy. Jej pojawienie się na rynku stanowiło prawdziwą sensację, przez co każdy koniecznie chciał poznać jej smak i aromat. Z biegiem lat nadal zyska na popularności, jednak czy faktycznie matcha jest tak dobrą alternatywą dla kawy, czy jedynie modą, która kiedyś w końcu upłynie?

Czym jest matcha?

Matcha to sproszkowana zielona herbata, która wywodzi się z japońskiej tradycji. Uprawa zielonej herbaty w tym przypadku nieco się jednak różni. Stosuje się tutaj metodę zacieniania krzewów, która zmusza je do wzmożonej pracy bez udziału słońca. Dzięki temu w listkach rośliny kumuluje się więcej wartości odżywczych niż przy uprawie bez zacieniania stosowanej do produkcji większości herbat liściastych. Dużą różnicę stanowi tutaj także fakt, iż herbata jest sproszkowana – w ten sposób spożywa się całą roślinę, a nie jedynie napar. Właśnie z tego względu matcha cechuje się dużą zawartością składników odżywczych, w tym także większą dawką kofeiny niż w przypadku tradycyjnych herbat. Dodatkowo matcha zawiera L-teaninę, która w połączeniu z kofeiną zapewnia dłuższy efekt pobudzenia.

Alternatywa dla kawy

Matcha: dobry zamiennik kawy czy chwilowa moda?Dla wielu osób kawa stanowi nieodłączny element porannej rutyny, który pomaga im rozpocząć dzień z energią i dobrym samopoczuciem. Jednakże spożywanie kawy wiąże się także z pewnymi minusami, przez co poszukujemy innych rozwiązań, które równie skutecznie będą nas obudzały. Takim rozwiązaniem jest właśnie matcha – podobnie jak kawa zawiera ona kofeinę, ale nieco w mniejszych ilościach. Dlaczego więc uznaje się ją za dobry zamiennik? Przede wszystkim z tego względu, iż kawa zapewnia jedynie szybki i chwilowy przypływ energii, a w momencie, gdy efekt dobiega końca, odczuwamy nagłe zmęczenie. Działanie kofeiny w matchy objawia się inaczej. Przypływ energii po jej spożyciu jest stabilny, a pobudzenie uwalniane jest stopniowo. Dużą rolę odgrywa tutaj właśnie obecność L-teaniny, która wycisza i rozprasza działanie kofeiny. Dzięki temu efekt pobudzenia utrzymuje się nawet 6 godzin, czyli znacznie więcej niż gwarantuje to zwykła kawa. Poza tym L-teanina zapewnia również energię, która przez wielu miłośników matchy nazywana jest „energią zen”. Wpływa ona na naszą stabilność emocjonalną, co także sprawia, że mamy więcej chęci i sił do działania. Picie matchy może więc zapewniać trwalsze pobudzenie bez negatywnych skutków ubocznych, które często towarzyszą spożywaniu tradycyjnej kaw.

Pamiętajmy jednak o tym, że za nasze dobre samopoczucie i zdrowie w głównej mierze odpowiada treściwy sen. Dlatego też warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria sypialniane, które gwarantują wysokiej jakości wypoczynek. Wśród nich istotną rolę odgrywa kołdra zapewniająca komfort termiczny w czasie snu. Różne modele kołder, poduszek, jak i materaców możemy znaleźć w salonach w Kraków.

Matcha – chwilowa moda?

Każdy jest raczej świadomy tego, że w ostatnich latach matcha zdobyła szeroką popularność wśród miłośników kawy i zdrowego stylu życia. Jednakże pojawia się pytanie, czy tak duże zainteresowanie to tylko chwilowa moda, czy matcha faktycznie wnosi coś wartościowego do naszych codziennych nawyków żywieniowych? Wszystko oczywiście może zależeć od indywidualnego przypadku. Z pewnością znajdą się takie osoby, które spożywają matchę dla zasady, ponieważ jest to modne i popularne, a w zasadzie do tej pory nie spożywały nawet innego źródła kofeiny. Nie są więc zainteresowane właściwościami tego napoju, może nawet nie przypada im do gustu smakiem, lecz przecież moda zobowiązuje. Mamy jednak nadzieję, że większą część społeczeństwa faktycznie spożywa matchę ze względu na jej korzyści. Wiele ekspertów zdrowego odżywiania coraz częściej też podkreśla, iż matcha to raczej trwały trend w dziedzinie zdrowego stylu życia, który ma duże szanse utrzymać się dłużej. Koniec końców napój ten jest bogaty w antyoksydanty, aminokwasy i inne cenne składniki odżywcze, a co najważniejsze stanowi źródło kofeiny, której tak bardzo pożądamy. Matcha coraz częściej jest również wykorzystywana w różnych przepisach kulinarnych, takich jak smoothie, koktajle czy desery. Jej duża popularność sprawiła nawet, że w sklepach możemy spotkać różne słodkości i inne przysmaki o smaku matchy.

Dlaczego warto wybrać matchę zamiast kawy?

Choć trudno odmówić doskonałemu aromatowi świeżo parzonej kawy, to z drugiej strony ciężko też nie zgodzić się, że spożywanie matchy wiąże się z wieloma korzyściami. Poza stabilnym przypływem energii i unikalnym smakiem napój ten wyróżnia się także efektem odprężenia oraz obniżenia poziomu odczuwalnego stresu. Poprawia więc nasze ogólne samopoczucie oraz wielozadaniowość. Kombinacja kofeiny i L-teaniny może skutkować również poprawą koncentracji i zwiększeniem produktywności bez nadmiernego pobudzenia. Poza tym matcha jest bogata także w witaminy i minerały istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Może więc wspierać układ odpornościowy, decydować o poprawie wyglądu skóry oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia różnych chorób. Stanowi ona też mniej kaloryczną alternatywę, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla osób dbających o linię lub unikających dodatkowego cukru w diecie.

Jak zacząć pić matchę?

Przekonały Cię cenne właściwości matchy i zdecydowałeś, że chcesz zacząć ją spożywać? To świetnie! Nachodzą Cię pewnie jednak wątpliwości dotyczące tego, jak w ogóle poprawie przygotować matchę. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc zakupienie specjalnego zestawu do przygotowywania matchy, który zawiera nie tylko sproszkowaną zieloną herbatę, ale także bambusową trzepaczkę, łyżeczkę, podstawkę oraz miseczkę do matchy. Znajdziesz w nim także instrukcję, która pozwoli Ci samodzielnie i bezproblemowo wykonać napój. Warto też zaopatrzyć się w spieniacz do mleka, gdyż dzięki dodaniu mleka matcha zyska na aromacie i smaku.

Matcha jest zatem faktycznie dobrą alternatywą dla klasycznej kawy i stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących źródła energii, a jednocześnie dbających o zdrowy styl życia. Jednak pamiętajmy o tym, że tak jak w przypadku kawy, matcha ze względu na zawartość kofeiny nie powinna być spożywana przez kobiety ciężarne oraz karmiące. Nie jest także polecana osobom chorującym na Hashimoto.