O ile większość z nas pamięta o okresowych badaniach krwi, to tyle regularna diagnostyka wzroku jest już nam obca. Jednakże nie powinniśmy zapominać o tym, że zdrowie oczu jest równie ważne co pozostałe kwestie składające się na ogólną jakość naszego życia. Regularne badanie wzroku jest nawet zalecane osobom, które na co dzień nie noszą okularów i które nie posiadają większych problemów ze wzrokiem. Często też nie podejmujemy się tego typu diagnostyki ze względu na to, iż po prostu nie wiemy, które konkretnie badania warto wykonać. Na szczęście z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym podpowiemy, co powinien zawierać kompleksowy pakiet badań.

Badanie ostrości wzroku

Do podstawowych badań wzroku, które należy wykonywać regularnie, należy przede wszystkim badanie ostrości wzroku. Dlaczego jest ono tak istotne? Ponieważ ma na celu ocenę zdolności rozdzielczych siatkówki oka, która znajduje się wewnątrz gałki ocznej. Ostrość wzroku bada się za pomocą wszystkim dobrze znanej tablicy Snellena. Znajdują się na niej optotypy, czyli najczęściej liczby i litery, niekiedy też obrazki (przeznaczone głównie do badania wzroku dzieci), które posiadają różną wielkość. Badanie z wykorzystaniem takiej tablicy polega natomiast na odczytywaniu przez pacjenta z odległości 5-6 metrów wybranych cyfr i liter. Musi on się skupić, aby poprawnie odczytać poszczególne rzędy optotypów, gdyż każdy niżej położony rząd charakteryzuje się coraz mniejszymi znakami. Dzięki temu badaniu okulista może określić minutę kątową, czyli stosunek odległości odczytania danego optotypu do odległości, z której powinien być rozpoznany. To najszybsze rozwiązanie pozwalające zdiagnozować ewentualną wadę krótkowzroczności. Regularne wykonywanie tego badania może być więc naprawdę ważne dla zdrowia naszego wzroku.

Nie bez znaczenia pozostaje również zdrowy sen. Mało kto wie, że on też może mieć duży wpływ na stan naszego wzroku. Dlatego warto nieco pogłębić ten temat, a przede wszystkim wyposażyć się w odpowiedni materac gwarantujący komfortowy wypoczynek. Naturalny materac 80×200 cm dostępny w salonach w Kraków może być tutaj najlepszym wyborem!

Badania wzroku: jakie warto wykonywać?Komputerowe przesiewowe badanie wzroku

Udając się na badanie wzroku, nie powinniśmy także rezygnować z wykonania komputerowego przesiewowego badania wzroku. To procedura diagnostyczna, która wykorzystuje zaawansowane technologie do oceny ostrości wzroku oraz identyfikacji potencjalnych problemów wzrokowych. Zazwyczaj badanie odbywa się przy użyciu specjalnych programów komputerowych lub urządzeń prezentujących serię obrazów, lub liter do odczytania. Podczas jego wykonywania wykorzystywana jest również zasada skiaskopii, która polega na obserwacji ruchu refleksu z dna oka wywołanego rzutowaniem świetlnym. W tym celu pacjent jest poproszony o skupienie się na monitorze wyświetlającym obraz lub litery o różnej wielkości. Jego zadaniem jest następnie ich identyfikacja. Urządzenie analizuje poprawność odpowiedzi pacjenta, a tym samym ocenia ostrość wzroku oraz ewentualne wady refrakcji. Jednak ze względu na abberacje podczas komputerowego badania wzroku wyniku nie można traktować dosłownie. Warto wykonać pełny kompleks badań, aby móc otrzymać bardziej rzetelną ocenę.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Kolejnym z badań wartych wykonania jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na czym ono polega? Opiera się na określeniu równowagi między wytwarzaną a odpływającą cieczą wodnistą z oka. Jest to badanie szczególnie istotne dla wykrywania potencjalnych chorób oczu prowadzących do utraty wzroku, np. jaskry. Nadmierna wartość ciśnienia może bowiem prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego (prawidłowe ciśnienie w oku określa się jako zakres wartości od 10 do 21 mm Hg). Regularna diagnostyka jest także tym bardziej istotna z tego względu, iż choroby oczu często początkowo przebiegają bezobjawowo. Samo badanie przeprowadza się natomiast najczęściej za pomocą tonometra bezkontaktowego. Jego wykorzystanie polega z kolei na spłaszczeniu centralnej części rogówki przez podmuch powietrza przepuszczanego przez to narzędzie. Wynik pomiaru obliczany jest następnie na podstawie czasu potrzebnego do spłaszczenia rogówki oka. Ta metoda badania ma jednak swoje wady – pacjenci często odczuwają dyskomfort z powodu silnego podmuchu powietrza, a to z kolei może prowadzić do dużego napięcia mięśni wokół oka. Wyniki nie zawsze są więc adekwatne i dlatego też nierzadko stosuje się metodą aplanacyjną czy impresyjną. Twój okulista z pewnością dobierze takie rozwiązanie, które zapewni najdokładniejsze odpowiedzi.

Badanie dna oka

W trakcie kompleksowego badania wzroku warto także skorzystać z badania dna oka. Dlaczego? Ponieważ pozwala ono ocenić stan siatkówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego. Jest to istotna kwestia zarówno w wykrywaniu chorób oczu na wczesnym etapie, jak i w monitorowaniu postępu ewentualnego leczenia. Badanie to najczęściej jest poprzedzone zakropleniem oczu specjalnym środkiem, który rozszerza źrenice pacjenta. Dzięki temu lekarz może dokładniej zbadać struktury znajdujące się w oku. Następnie sięga się zazwyczaj po oftalmoskop lub lampę szczelinową. Urządzenia te umożliwiają obejrzenie wnętrza oczu. Niekiedy także do badania dna oka stosuje się funduskamerę, która wykonuje zdjęcia oka w bardzo wysokiej rozdzielczości. W ten sposób okulista może dokonać wnikliwej oceny stanu siatkówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego.

Dodatkowe badania wzroku

Zazwyczaj podstawowy pakiet badań, w którego skład wchodzą te powyżej wymienione, jest wystarczający dla osób, które nie posiadają problemów ze wzrokiem. W innych przypadkach zaleca się jednak wykonywanie dodatkowych badań pozwalających na postawienie dokładniejszej diagnozy. Osoby posiadające dużą wadę czy zmagające się z chorobami wzroku powinny w ramach uzupełnienia poddawać się również badaniom perymetrycznym, USG oka czy obrazowym badaniom oczu. Dzięki nim możliwe jest szczegółowe zbadanie różnych struktur oka oraz wykrycie poważniejszych schorzeń narządu wzroku. Jeśli pacjent nie odczuwa większych niepokojących zmian, to powinien wykonywać tego typu badania najlepiej co 2-3 lata.

Badania wzroku są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu i zapobiegania pogorszeniu się wzroku. Regularne wizyty profilaktyczne u okulisty, szczególnie dla osób z ryzykiem chorób oczu, mogą zatem pomóc we wczesnym wykryciu pewnych problemów i podjęciu odpowiednich działań. Szczególnie istotne może być jednak przeprowadzenie powyższych badań, które oddają najlepszą ocenę stanu zdrowia naszego wzroku.

Przeczytaj także: Materac dla dziecka i nastolatka