Włosy są zrogowaciałym wytworem naskórka. Składa się z korzenia, który znajduje się pod skórą i łodygi wystającej ponad jej powierzchnią. Występują niemalże na całej powierzchni ciała. Wiele pań chce się ich pozbyć z takich obszarów, jak nogi, brzuch czy okolice bikini, gdyż wyglądają nieestetycznie. Z drugiej strony, o włosy na głowie dbamy poprzez wykonywanie licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak prawidłowo pielęgnować włosy podczas wieczornej rutyny?

Noc jest czasem regeneracji – nasze ciało się relaksuje, a mózg odpoczywa. Noc sprzyja licznym procesom zachodzącym w skórze głowy, dzięki czemu możliwa jest naprawa włosów, ich wzrost oraz wzmocnienie. Co więcej, stanowi czas, kiedy to składniki odżywcze zawarte w stosowanych kosmetykach do włosów wchłaniają się o wiele lepiej. Pielęgnacja włosów podczas wieczornej rutyny dzieli się na trzy etapy:

  • czynności wykonywane przed umyciem włosów,
  • mycie włosów,
  • czynności wykonywane po umyciu włosów.

Pierwszym etap należy rozpocząć od dokładnego, ale delikatnego rozczesania włosów. W ten sposób nie będą aż tak skołtunione i o wiele łatwiej będzie się je myć. Najlepiej zabieg ten rozpocząć od końcówek, sukcesywnie przesuwając się coraz wyżej. Możemy również zastosować cięższe odżywki, które chronią przed wysuszeniem i agresywnym działaniem substancji drażniących zawartych w szamponie. Następnie przechodzimy do mycia głowy, wykorzystując tutaj kosmetyki do włosów.

Idealne kosmetyki do włosów, czyli jakie?

Kosmetyki do włosów znajdziemy w wielu drogeriach na osobnych półeczkach. Najczęściej mamy do wyboru produkty z trzech kategorii – szampony, maski i odżywki. Co wziąć pod uwagę przy ich wyborze oraz jaką pełnią rolę?

Wieczorna rutyna, czyli jak dbać o włosySzampon

Pierwszy niezwykle ważny etap gwarantujący podstawową pielęgnację. Ma on za zadanie oczyszczać skórę głowy oraz włosy z zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzą się tutaj produkty delikatnie myjące, z naturalnymi składnikami, np. ekstraktami z ziół. A czego nie powinno być w dobrym szamponie do włosów? Przede wszystkim alkoholów, ftalanów, parabenów i innych substancji szkodliwych, takich jak silnie działających detergentów.

Maska do włosów

Stanowi specjalny produkt, którego celem jest nawilżenie i odżywienie włosów oraz mieszków włosowych. Ich regularne stosowanie zgodnie z instrukcją gwarantuje nadanie miękkości oraz sprawi, że będą delikatne w dotyku. Oprócz tego przyczynia się do dogłębnego odżywienia. Nakłada się ją na wilgotne, umyte i lekko osuszone włosy na ok. 20-30 minut, a następnie spłukuje. Optymalna częstotliwość stosowania maski do włosów to 1-2 razy w tygodniu.

Odżywka

Stanowi jeden z głównych produktów w codziennej pielęgnacji. Ich celem jest regeneracja zniszczonych włosów oraz ochrona przed uszkodzeniem, np. przy stylizacji. Co więcej, umożliwiają zamknięcie łusek, zapobiegają plątaniu się oraz ułatwiają rozczesywanie. Odżywki od włosów powinny być stosowane po każdym myciu głowy. Na współczesnym rynku są dostępne produkty, których nie trzeba spłukiwać.

 

Jak dbać o włosy po umyciu i w czasie snu?

Po umyciu włosów i spłukaniu maski przechodzimy do osuszenia. W tym celu wykorzystuje się małe ręczniki specjalnie przeznaczone do włosów. Powinny one dokładnie chłonąć wodę i być wyprodukowane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Osuszanie przeprowadzamy poprzez delikatne otulanie ręcznikiem i odciskanie z każdego pasma wody. Nie należy tutaj pocierać włosów, gdyż przyczyniamy się wówczas do szybszego zniszczenia ich struktury. Następnie nakładamy odpowiednią do typu i aktualnych potrzeb włosów odżywkę – również zawierającą naturalne składniki. Na tym etapie najczęściej wychodzimy z łazienki i kładziemy się spać. A o czym wato pamiętać w czasie snu, aby cieszyć się zdrowymi włosami? Warto tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, że:

  • nie wolno chodzić spać z mokrymi włosami,
  • warto związać włosy przed snem (nie dotyczy krótkich włosów),
  • poszewka na poduszkę też ma znaczenie.

 

Czy materac ma wpływ na kondycję włosów?

Materac do spania to nieodłączny element dobrego łóżka. Jak się okazuje, produkty wyróżniające się wysoką jakością oraz idealnym dopasowaniem do użytkownika, przyczyniają się do:

  • prawidłowego wsparcia kręgosłupa,
  • komfortowego wypoczynku,
  • efektywnego i zdrowego snu.

Wyposażenie swojej sypialni w materac do spania umożliwia nam prawidłowe wysypianie się. Dzięki temu rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Regularne wysypianie się korzystnie oddziałuje na całe ciało, w tym przyczynia się do poprawy kondycji skóry oraz włosów. Oznacza to, że na dłuższą metę, aby zadbać o zdrowe włosy, powinniśmy również rozważyć zakup dobrego materaca.

 

Włosy to dla wielu z nas ważny element wyglądu, który podnosi naszą samoocenę i sposób, w jaki się postrzegamy. Ich codzienna pielęgnacja oraz prawidłowe nawyki sprawiają, że stają się silne, gładkie i lśniące.