Dowiedz się, jaki to typ łóżka, jaki materac najlepiej do niego dobrać oraz jakie posiada wady i zalety.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne składa się z trzech elementów. Posiada skrzynię, materac klasyczny do spania oraz materac nawierzchniowy. Skrzynia w takim typie łóżka może występować jednak w kilku odmianach. Może być pusta lub wypełniona materacem sprężynowym. W skrzyni mogą znajdować się też pojemniki na pościel albo wysuwane szuflady. Takie łóżko posiada też miękki zagłówek, obity tkaniną oraz niskie nóżki. W modelach z szufladami pozostają one niewidoczne, przez co łóżko przypomina niezwykle komfortowe łóżko hotelowe. Przez to, że łóżka kontynentalne posiadają te wszystkie warstwy, są przeważnie wyższe od innych typów łóżek. Tradycyjne łóżko ma około 50 cm, a kontynentalne około 70 cm wysokości.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Hilding - łóżko kontynentalneTakie łóżko, jak każde, posiada zarówno plusy, jak i minusy. Sprawdź, które przeważają u Ciebie.

Zalety łóżka kontynentalnego:

  • Możliwość samodzielnej konfiguracji łóżka – w przypadku wielu łóżek kontynentalnych, także tych szwedzkiego producenta Hilding, możesz dopasowywać samodzielnie poszczególne elementy łóżka. Wybrać rodzaj skrzyni, materaca, styl nóżek czy wysokość zagłówka. Dzięki temu możesz mieć prawdziwe łóżko szyte na miarę.Komfort wypoczynku – łóżka kontynentalne
  • pozwalają nie tylko komfortowo się wysypiać, ale również wypoczywać. Obecność tak naprawdę trzech materacy w łóżku sprawia, że Twój kręgosłup jest idealnie podpierany w trakcie snu i dobrze się w trakcie niego regeneruje.
  • Luksusowy wygląd – łóżka kontynentalne robią wrażenie. Potrafią dodać sypialni charakteru i delikatnie luksusowego stylu.
  • Rozwiązanie na lata – takie łóżka jest dużo łatwiej utrzymać w dobrej higienie niż tradycyjne, a do tego są bardzo wytrzymałe. Dlatego to inwestycja, którą na pewno będziesz cieszyć się przez długie lata.

Wady łóżek kontynentalnych:

  • Nie nadają się do każdej sypialni – a przynajmniej nie w każdej będą dobrze wyglądać. Łóżka kontynentalne są wysokie i sprawiają wrażenie dużych. Dlatego w małej sypialni czy niskiej mogą zajmować po prostu zbyt dużą powierzchnię.
  • Ostrożnie w przypadku seniorów – przez to, że są wyższe, łóżka kontynentalne mogą stanowić problem dla niektórych seniorów czy osób z problemami z narządem ruchu. Zwłaszcza tych, które często wstają w nocy.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

Materac na łóżko kontynentalne powinien być dobrany do potrzeb Twojego kręgosłupa, Twojej wagi oraz tego, czy śpisz solo czy z partnerem lub partnerką. Sprawdź, jakie materace kontynentalne możesz dopasować do takiego łóżka.

Materac sprężynowy – nowoczesny materac kontynentalny multipocket lub kieszeniowy to idealny wybór dla osób o wysokiej wadze ciała czy partnerów. Taki materac kontynentalny jest bardzo wytrzymały, nie odkształca się nawet pod wpływem dużego nacisku, a do tego pozwala spać komfortowo nawet dwóm osobom o różnym rytmie snu. Na takim materacu wzajemne ruchy partnerów są praktycznie nieodczuwalne. Osobom o wysokiej wadze polecane są zwłaszcza materace kontynentalne dodatkowo utwardzane, na przykład naturalnym włóknem kokosowym czy pochodzącym z agawy. Taki jest na przykład materac Pasodoble Hilding.

Materac termoelastyczny – taki materac kontynentalny pokochają wszystkie osoby, które większość dnia spędzają w niewygodnej pozycji, mają problemy z kręgosłupem, seniorzy czy sportowcy. Taki materac idealnie dopasowuje się do kręgosłupa i zapewnia najlepsze wsparcie punktowe wszystkich jego odcinków. W trakcie snu dobrze regeneruje też mięśnie i łagodzi ich napięcia.

– Materac z pianki wysokoelastycznej – takie materace kontynentalne to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić właściwe wsparcie swojemu kręgosłupowi, ale jednocześnie nie płacąc przy tym fortuny. Pianka wysokoelastyczna pod wpływem ucisku ciała dopasowuje się do jego krzywizn.

Materac lateksowy – jest świetnym wyjściem dla alergików, bo taka pianka nie uczula, a do tego ma dobrą cyrkulację powietrza we wszystkich jej warstwach. W takim materacu nie gromadzą się więc bakterie, grzyby czy roztocza. Dobrze, aby materac kontynentalny dla alergika miał też dodatkowo antyalergiczny pokrowiec. Taki jest na przykład pokrowiec Velvet, którym pokryty jest materac Salsa marki Hilding.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Takie łóżko, podobnie jak łóżko tradycyjne, możesz kupić we wszystkich standardowych rozmiarach. Oba typy łóżek są też dostępne w większości salonów meblowych oraz w sklepach internetowych. Łóżko kontynentalne może zapewnić Ci bardziej komfortowy wypoczynek. Przez to, że posiada kilka warstw materacy, może lepiej dopasować się do Twojego kręgosłupa. Do tego przez to, że nie posiada stelaża, jak łóżko tradycyjne, ale konstrukcję sprężynową, takie łóżko jest bardziej stabilne. Może być więc bardziej wytrzymałe i mieć dłuższą żywotność. Dzięki miękkiemu obiciu boków łóżka czy zagłówka, na tym typie łóżka zdecydowanie lepiej się też wypoczywa. Kilkugodzinne czytanie książki w łóżku czy oglądanie telewizji nie kończy się bólem głowy i całych pleców. Łóżko kontynentalne wygląda też bardzo estetycznie, dlatego jest dobrym wyborem do nowoczesnych sypialni czy tych w stylu glamour lub romantycznym boho.