Wybierając twardość materaca należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Podłoże powinno być przede wszystkim dobrane pod kątem wagi ciała użytkownika i jednocześnie spełniać jego osobiste preferencje. Jak dobrze dobrać twardość materaca, na co zwrócić uwagę przed zakupem i jakie są polecane na rynku modele – odpowiadamy poniżej.

Czym jest twardość materaca?

Twardość materaca klasyfikowana jest w czterostopniowej międzynarodowej skali oznaczanej literą „H” (z angielskiego hardness). Stąd w specyfikacji danego produktu zawsze widoczna będzie twardość materaca h1, h2, h3 lub h4 (pokazana w skali lub podana w tabeli jako pojedynczy symbol). Wybór materaca powinien być przemyślany. Podłoże do spania to inwestycja na lata, dlatego tak ważne jest aby spełniało wymagania użytkownika oraz zapewniło mu zdrowy wypoczynek w trakcie nocy.

Zanim odpowiemy na pytanie jak dobrać twardość materaca, skupmy się na wyborze odpowiedniego wkładu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli materacy – piankowe, sprężynowe czy hybrydowe. Wykonane z materiałów syntetycznych i naturalnych, jednowarstwowych i wielowarstwowych oraz o przeznaczeniu specjalistycznym. Zastanawiając się, jaki rodzaj wypełnienia będzie odpowiedni, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę takie parametry jak waga oraz wzrost. Kolejnym wyznacznikiem będzie pozycja jaką przyjmuje użytkownik w trakcie snu. Wybierając materac, należy również uwzględnić osobiste preferencje oraz wady postawy bądź inne schorzenia jeśli występują.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Stopień twardości materacy służy określeniu jakiemu użytkownikowi dedykowany jest dany produkt. W zakupie dostępne są podłoża miękkie, średnie oraz twarde. Należy pamiętać, że stopień twardości zawsze musi być dobrany do wagi użytkownika.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca? Gdzie w Krakowie możemy kupić materace o różnym stopniu twardości?Twardość materaca tabela

Powyższa tabela pokazuje jak poprawnie odczytać symbolikę i jaka twardość materaca będzie odpowiednia w danej kategorii wagowej:

  • H1 – to miękkie materace, które będą odpowiednie dla osób o niskiej wadze ciała i drobnej budowie (do 60 kg),
  • H2 – to podłoża o średnim stopniu twardości z przeznaczeniem dla użytkowników, których waga mieści się w przedziale od 60 do 80 kg,
  • H3 – czyli twarde materace będą polecane osobom, których waga ciała przekracza 100 kg,
  • H4 – to najtwardszy dostępny wariant o wzmocnionej strukturze, dzięki czemu zapewniają lepsze podparcie i są dedykowane osobom o dużej masie ciała i otyłym.

Hilding - twardość materacyTwardość podłoża musi zawsze odpowiadać ciężarowi ciała osoby, która będzie na nim spała. Nieodpowiednie dobranie twardości materaca spowoduje, że będzie on niewygodny, co będzie rzutowało na jakość snu oraz regenerację organizmu w nocy. Oczywiście skala twardości materaca to nie jedyne kryterium jakie musi zostać przeanalizowane przed dokonaniem zakupu.

Przykładowo podłoże miękkie jest rekomendowane dla osób, które preferują spanie na boku lub często zmieniają pozycję w trakcie snu. Osoby śpiące na brzuchu lub plecach powinny rozważyć zakup twardszego podłoża. W przypadku wątpliwości czy dany materac będzie spełniać wszystkie wymagania można skontaktować się bezpośrednio z wybranym producentem na przykład poprzez konsultację online dostępną na stronie internetowej lub wybrać się do salonu i porozmawiać ze sprzedawcą.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Aby sprawdzić czy podłoże będzie stanowiło odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz czy dostosuje się do kształtów sylwetki można wykonać tak zwany „test płaskiej ręki”. W tym celu należy położyć się na materacu, następnie umieścić dłoń tak, aby znajdowała się pomiędzy plecami, a powierzchnią wkładu. Ręka napotka opór, jeśli podłoże okaże się zbyt miękkie bądź wytworzy się zbyt duża przestrzeń pomiędzy odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem, jeśli materac będzie zbyt twardy.

Testując produkt należy ułożyć się w kilku pozycjach (na plecach, na brzuchu oraz na boku), dzięki czemu łatwiej będzie określić czy materac jest komfortowy w odczuciu. Ważnym aspektem jest również eliminacja napięcia mięśniowego, dzięki czemu sen zapewni wymaganą regenerację dla organizmu.

W ofercie rynkowej dostępne są materace o różnych 3-, 5- i 7-strefowe, które pozwalają na jeszcze lepsze podparcie poszczególnych partii ciała. Zaletą podziału na strefy twardości jest przede wszystkim wzmocnienie podłoża w miejscach, które są najbardziej narażone odkształcenia. Dzięki czemu produkt zachowuje dłuższą żywotność, a użytkownik zyskuje zdrowszy sen na długie lata.

Jak wygląda to w praktyce? Można założyć, że przeciętny użytkownik mieści się w przedziale wagowym 70-90 kg. Oznacza to, że powinien szukać materacy raczej twardych (H2, H3). Jeśli dodatkowo boryka się ze schorzeniami kręgosłupa powinien zwrócić uwagę na produkty specjalistyczne, które sprostają jego potrzebom. Z rekomendowanych modeli możemy polecić materace producenta Hilding, w tym przypadku modele Rumba oraz Salsa. Rumba to podłoże o średniej twardości (H2) dostarczające szereg prozdrowotnych korzyści. Wkład zbudowany jest z dwóch rodzajów pianek. Pierwszą, jest profilowana pianka wysokoelastyczna Velvet Touch, która tworzy solidną podstawę konstrukcji oraz zabezpiecza ciało przed nadmiernym zapadaniem się. Wyróżnia się ona wysoką sprężystością i optymalną twardością, a specjalne nacięcia tworzą 7 zróżnicowanych stref twardości. Dzięki nim Rumba daje mocniejsze wsparcie w miejscach zwiększonego nacisku. Druga, to termoelastyczna pianka Visco, która reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do jego ułożenia, zmniejszając napięcie mięśni i ułatwiając ich dogłębną regenerację.

Z kolei materac Hilding Salsa to doskonała propozycja dla par, szczególnie z dużą różnicą wzrostu i wagi. Produkt sklasyfikowany jest jako H3, czyli materac twardy. Wkład wypełniony pianką Flexifoam zapewnia optymalną sztywność, a 7 zróżnicowanych stref twardości gwarantuje znakomite wsparcie kręgosłupa i idealny rozkład punktów nacisku ciała na powierzchnię materaca. Wierzchnią warstwę wkładu tworzy pianka Visco, zapewniając użytkownikowi wyraźnie odczuwalny komfort, większą miękkość i wrażenie przyjemnego otulenia. Oba materace charakteryzuje przeciwdziałanie powstawaniu odleżyn. Produkty przeszły szereg restrykcyjnych badań i uzyskały status wyrobów medycznych w klasie I. Dodatkową zaletą jest to, że producent udziela na oba wkłady aż 15 lat gwarancji.