Każdy z nas chce urządzić swój dom w taki sposób, aby czuć się w nim komfortowo. Oprócz mebli, dodatków czy osobistych elementów, warto poważnie zastanowić się nad kolorem pomieszczenia. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że mają one wpływ na nasze samopoczucie? I w jakim pokoju najlepiej je wykorzystać?

Oddziaływanie koloru ścian na samopoczucie człowieka

Od dawna wiemy, że kolory mają ogromne znaczenie! W domu pomogą nam rozświetlić m.in. kuchnię lub podkreślić wyjątkowy charakter salonu. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że oddziałują one również na nasze samopoczucie? Warto zatem wiedzieć, że:

  • beż jest w stanie przynieść równowagę i spokój w każdym pomieszczeniu,
  • róż daje nam poczucie bezpieczeństwa, a także pozwala na zrelaksowanie się,
  • pomarańcz i czerwień przyczyniają się do pobudzenia kreatywności,
  • fiolet pozwala na wyciszenie z jednoczesnym pobudzeniem wyobraźni i kreatywności,
  • zieleń sprzyja spokojnemu wypoczynkowi oraz odprężeniu się po ciężkim dniu,
  • niebieski, będący w stanie obniżyć poziom stresy, a także sprzyjający wyciszeniu,
  • biel jest w stanie potęgować uczucie samotności.

Nie ma co ukrywać, kolor ścian ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. A jaki barwa sprawdzi się w jakim pomieszczeniu?

Idealne kolory ścian do salonu

Kolory ścian i ich wpływ na samopoczucieSalon to miejsce, w którym spędzamy czas w ciągu dnia z rodziną lub gośćmi. Jest to pomieszczenie, w którym tak naprawdę nie ma zasad, a ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnie. Zatem, jakie kolory będą tutaj najlepsze? Tak naprawdę wszystko! Dzięki bieli jesteśmy w stanie wprowadzić wrażenie czystości i porządku. Odcienie szarości są uniwersalne i mogą stanowić stały element aranżacji. Natomiast beże w kolorze budyniu, wanilii czy kawy z mlekiem są modne, a także nadają przytulności. Możemy także wpleść tutaj elementy błękitu, granatu, zieleni, żółci czy różu!

Idealne kolory ścian do łazienki

Łazienka to kolejne pomieszczenie, w którym możemy poszaleć. Jednak tutaj mamy o wiele więcej ograniczeń, gdyż łazienka ma stworzyć funkcjonalną przestrzeń. Za najlepszy wybór do łazienki zaliczyć można beże, ciepłe brązy, delikatne odcienie szarości czy różne odcienie zieleni. To właśnie dzięki nim będziemy w stanie zrelaksować się przed snem, co znacząco ułatwi nam zasypianie. Barwy te możemy przełamać ciepłymi odcieniami żółci, błękitu czy różu. Pamiętajmy jednak, aby nie używać agresywnych kolorów, które mogą przyczynić się do nadmiernego pobudzenia organizmu.

Idealne kolory ścian do biura

Biuro to zazwyczaj niewielka przestrzeń, w której musimy się skupić. Oprócz ergonomicznego wyposażenia, na które składa się m.in. biurko i fotel, warto wspomnieć o kolorach ścian. Idealną propozycją są tutaj barwy ułatwiające skupienie, a także zwiększających nasz poziom kreatywności. Jednak nie przesadzajmy z np. czerwienią, a jedynie ograniczyć ją do akcentów. Baza może być tutaj piaskowa żółć, ciepła szarość czy jasne brązy.

Idealne kolory ścian do kuchni

Urządzanie kuchni rządzi się podobnymi prawami, co urządzanie salonu. Dlaczego? Wynika to z faktu, iż w tym pomieszczeniu również spędzamy czas, jemy, gotujemy i rozmawiamy – czyli wykonujemy różne czynności. Świetnie sprawdzą się tutaj modne kolory, takie jak zieleń, fiolet czy pastele. Jednak zadbajmy, aby nie były one przytłaczające i nie zaciemniały tej przestrzeni. Uważajmy również na łączenie ich z meblami!

Idealne kolory ścian do sypialni

Sypialnia to miejsce, które ma nam zagwarantować przestrzeń do spokojnego, komfortowego i zdrowego wypoczynku. Ograniczmy zatem ciemne kolory, które mogą sprawić, że pomieszczenie będzie mniej przytuleń. Dobrym rozwiązaniem są neutralne kolory, takie jak biel, beż czy szarość. Jednak świetną propozycją będą także odcienie błękitu oraz zieleni. Pomogą one w wyciszeniu naszego organizmu, co ułatwia relaks https://sleepinghouse.pl/artykul/kolory-do-sypialni-ktore-warto-wybrac-by-stworzyc-idealne-miejsce-do-relaksu. Jednak nie zapominajmy tutaj także o odpowiednio skomponowanym łóżku, które odpowiada za zdrowy sen. Można je komponować w trzech prostych krokach. A jakich?

Krok pierwszy – stelaż

Bazą każdego łóżka jest dobry stelaż. Konstrukcja ta odpowiada głównie za podparcie materaca, a tym samym gwarantuje komfortowy wypoczynek. Obecnie na rynku znajdziemy modele z oraz bez regulacji. Inwestując w solidny stelaż, jesteśmy w stanie znacząco poprawić jakość snu.

Krok drugi – materac

Jeden z najważniejszych kroków w przypadku komponowania komfortowego łóżka. Materac https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200, to unikalny produkt gwarantując niemalże idealne dopasowanie do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Wpływa to na właściwe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki.

Krok trzeci – akcesoria sypialniane

Pojęcie “akcesoria sypialniane” odnosi się do wielu produktów, które podobnie jak stelaż czy materac, mają za zadanie zagwarantować nam zdrowy i spokojny wypoczynek. Na https://sleepinghouse.pl/ dostępne są m.in. poduszki, kołdry, pościel, prześcieradło czy ochraniacz na materac.

Nie ma co ukrywać, każdy z nas powinien poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich kolorów ścian w aranżowanych wnętrzach. W końcu wpływa to na nasze samopoczucie każdego dnia!