Nadmiar obowiązków i nieustanny brak czasu sprawiają, że wiele osób nie może znaleźć czasu dla siebie. Brak przestrzeni na drobne przyjemności często prowadzi do przytłoczenia i znacznego pogorszenia samopoczucia. Jak w tak dynamicznej codzienności zadbać o self-care? Co można zyskać dzięki poznawaniu siebie i spełnianiu swoich potrzeb?

Dlaczego warto o siebie dbać?

Czym tak naprawdę jest self-care? Jest to filozofia związana z dbaniem o swój dobrostan. Ma wiązać się ze słuchaniem swoich potrzeb, analizowaniem sygnałów organizmu oraz kompleksowym dbaniem o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Ten temat często ulega spłyceniu jedynie do jednorazowych zachcianek. Jednak zdecydowanie nie o to chodzi! Self-care to praca nad nawykami, rytuałami i zwyczajami. Umożliwia zdystansowanie się od stresujących bodźców i odnalezienie własnych narzędzi umożliwiających konstruktywne regulowanie emocji i zdrowe funkcjonowanie nawet w bardzo wymagających sytuacjach życiowych. Dzięki praktykowaniu self-care możliwe jest podniesienie swojej efektywności. Zdrowe ciało w połączeniu z równowagą emocjonalną sprawia, że łatwiejsze jest funkcjonowanie w grupach społecznych, nawiązywanie relacji, a wykonywanie obowiązków zawodowych jest szybsze i skuteczniejsze.

Self-care i wyrzuty sumienia

Każdy człowiek ma swoje własne, indywidualne i niepowtarzalne potrzeby. Nie istnieje jedna recepta na zdrowie i szczęście każdego człowieka, która byłaby uniwersalna. Self-care często kojarzy się z samolubnością, dużymi wydatkami i koniecznością poświęcania czasu na egoistyczne aktywności. Jednak zdecydowanie nie o to w tym chodzi! Self-care nie powinien polegać na spełnianiu irracjonalnych zachcianek – w szczególności tych wynikających z fałszywych przekonań generowanych przez social media. Chodzi raczej o poszukiwanie drobiazgów i prostych rzeczy, które mogą poprawić jakość funkcjonowania na co dzień. Self-care nie ma być wielką i drastyczną rewolucją, a raczej dążeniem krok po kroku do poprawy swojego dobrostanu fizycznego i psychicznego. Dzięki dbaniu o siebie można też pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie. Efektywność w pracy zwiększy zyski w firmie, pokłady cierpliwości i wyrozumiałości poprawią funkcjonowanie w grupie, a wypoczęty umysł umożliwi skuteczniejsze rozwiązywanie pojawiających się problemów.

Pomysły na self-care bez wychodzenia z domu

Self-care może przybrać wiele różnorodnych form. Praktycznie nie istnieją tu żadne ograniczenia! Jednak jeśli nie wiesz od czego zacząć dbanie o siebie na co dzień, zainspiruj się naszymi poniższymi propozycjami.

 • Czas dla siebie - jak znaleźć przestrzeń na self-careSprzątanie – organizacja przestrzeni znacznie poprawia samopoczucie. Porządek w pokoju ułatwia zrelaksowanie się i zredukowanie stresu. Utrzymywanie porządku w mieszkaniu i na stanowisku pracy to podstawa dbania o siebie.
 • Sen – to podstawa dobrego samopoczucia. Odpowiednia ilość snu, w wygodnym łóżku, na odpowiednim materacu – np. takim jak  Hilding Foxtrot, jest niezbędna dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
 • Medytacja – np. w formie mindfulness to sposób na ograniczenie lęków, zamartwiania się i nauczenie się uważnego przeżywania emocji odczuwanych w teraźniejszości.
 • Gotowanie – dbanie o siebie może przybrać też formę troski o swój organizm. Gotowanie zdrowych posiłków jest ważne dla uniknięcia niedoborów, a dodatkowo stanowi czas, który można spędzić w swoim towarzystwie, w bliskości ze swoimi przemyśleniami i emocjami.
 • Ograniczenie czasu w social mediach – media społecznościowe to źródło wielu zniekształconych przekonań, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie psychiczne. Zredukowanie czasu spędzanego ze smartfonem to idealna recepta na zwiększenie przestrzeni dla siebie i dla swoich przyjemności, a także na poszukiwanie własnych wartości i ideałów.
 • Aktywność – ruch, w szczególności ten na świeżym powietrzu, to idealny sposób na relaks i wypoczynek. Wiele dyscyplin nie wymaga też praktycznie żadnych nakładów finansowych.
 • Sztuka odpuszczania – nie zawsze trzeba uporać się z zadaniami najlepiej. Czasem wystarczy zrobić coś wystarczająco. Warto postawić siebie na pierwszym miejscu. Wszelkie zobowiązania powinny znaleźć się w hierarchii potrzeb dopiero za dobrym samopoczuciem i własnym zdrowiem.

Dbanie o self-care – korzyści dla siebie i dla otoczenia

Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne! Ciało będące w dobrej kondycji wpływa dobrze zarówno na własne samopoczucie, jak i komfort funkcjonowania w grupie najbliższych osób.

 • Sen – jest źródłem energii – dlatego należy dbać o wyposażenie sypialni i wybierać jedynie sprawdzone produkty, takie jak te z asortymentu marki http://www.hilding.pl/. Jego odpowiednia ilość zmniejsza drażliwość i zapobiega wahaniom nastroju. Zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze jest wówczas funkcjonowanie w poszczególnych grupach społecznych.
 • Dieta – zdrowa dieta to dużo energii, prawidłowa waga, brak problemów skórnych i brak nadmiernej senności. Dodatkowo – dobrze zbilansowane posiłki ograniczają ryzyko niektórych chorób cywilizacyjnych. Dzięki temu można zyskać nie tylko dobre samopoczucie, ale również poczucie bezpieczeństwa. Także bliscy nie muszą martwić się o zdrowie ukochanej osoby.
 • Odpoczynek – czas poświęcony na regenerację nie tylko poprawia samopoczucie, ale również stwarza przestrzeń na wzmocnienie relacji z bliskimi.

Self-care, a relacja z sobą samym i więź z bliskimi – jak dbanie o siebie wpływa na funkcjonowanie psychiczne?

 • Samorealizacja – dbanie o siebie, osiąganie swoich celów i realizowanie marzeń poprawia samoocenę. Tym samym ułatwia nawiązywanie relacji.
 • Wspierające otoczenie – otaczanie się osobami szczerymi i wspierającymi to sposób na zbudowanie silnych relacji, wzmacniających poczucie bezpieczeństwa.
 • Work-life balance, a efektywność – elementem self-care jest też dbanie o balans między pracą, a życiem prywatnym. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie swojej satysfakcji z zawodowych osiągnięć oraz zadowolenia współpracowników.

Warto pamiętać o tym, że dbanie o siebie jest niezwykle ważne. Bagatelizowanie własnych potrzeb prowadzi bowiem nie tylko do pogorszenia nastroju, zdrowia, huśtawek emocjonalnych oraz zwiększenia poziomu lęku, ale również do kreowania nietrwałych relacji i poczucia niepewności w kontaktach społecznych. Drobne codzienne rytuały mogą w ogromnym stopniu zwiększyć satysfakcję z życia.