Wady kręgosłupa to jeden z najpowszechniejszych problemów dzisiejszego społeczeństwa. Bardzo często zaczynają się wykształcać już w pierwszych latach, a nawet miesiącach życia. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów, dzięki którym można skutecznie zapobiegać problemom z plecami u dzieci. Jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci i jak im zapobiegać?

Wady postawy u dzieci

Już od najmłodszych lat dzieci powinny uczyć się prawidłowego wzorca postawy ciała. Szkodliwe nawyki odruchowe często wiążą się z częstym utrzymywaniem nieprawidłowej pozycji. Przyczynia się to bezpośrednio do wykształcenia wad układu ruchu. Najczęstsze skrzywienia kręgosłupa to:

  • pogłębienie kifozy piersiowej – plecy sprawiają wrażenie widocznie zaokrąglonych;
  • pogłębienie lordozy lędźwiowej – w dolnym odcinku kręgosłup jest wklęsły;
  • pogłębienie kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej – plecy są okrągło-wklęsłe;
  • brak prawidłowych wygięć – czyli plecy płaskie;
  • wygięcia boczne, nazywane inaczej skoliozą.

Największym zagrożeniem objęte są okresy tzw. skoków wzrostowych. Mają one z reguły miejsce między 6-7 i 13-16 rokiem życia. Zdarza się wówczas, że układ mięśniowy dziecka ma problem z nadążaniem za rozwojem układu kostnego. Niestety na pierwszy skok wzrostowy przypada rozpoczęcie nauki w szkole. Dziecko jest wtedy narażone na wielogodzinne siedzenie w niewygodnej ławce oraz musi nosić ciężki plecak. Wszystko to zwiększa predyspozycje na powstanie nieprawidłowości.

Wyposażenie sypialni, a zdrowy kręgosłup

Jak zadbać o kręgosłup najmłodszych członków rodzinyJednym z najważniejszych czynników, które mogą istotnie wpłynąć na zdrowie kręgosłupa dziecka, jest wyposażenie sypialni. Kluczowym elementem jest materac. Przede wszystkim warto wybierać produkty z asortymentu renomowanych firm (m.in. takich, jak te dostępne w sklepie internetowym https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200). Są one wykonywane z materiałów wysokiej jakości z myślą o zapewnieniu użytkownikom zdrowia i komfortu. Należy dobrać twardość konkretnego modelu do wagi dziecka. Dobrym pomysłem może być kupienie materaca dwustronnego, o dwóch różnych stopniach twardości. Z pewnością przedłuży to jego żywotność – wraz ze wzrostem pociechy będzie można po prostu odwrócić materac na drugą stronę i dalej z niego korzystać. Warto też dobrze zastanowić się nad tym, jaki rodzaj wypełnienia wybrać. Materace piankowe są komfortowe i elastyczne, doskonale dopasowują się do sylwetki osoby śpiącej. Z kolei sprężynowe oferują nieco większą stabilność – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł https://sleepinghouse.pl/artykul/materac-sprezynowy-czy-to-dobry-wybor-do-twojej-sypialni. Co jeszcze powinno znaleźć się w dziecięcej sypialni? Kolejny obowiązkowy element to ergonomiczna poduszka (również dostępna m.in. na stronie http://www.sleepinghouse.pl/). Odpowiada za ułożenie części szyjnej kręgosłupa. Jeśli dziecko będzie spało w niewygodnym łóżku, na zbyt wysokiej lub zbyt niskiej poduszce, mięśnie nie będą miały szansy na to, aby się w pełni rozluźnić. W związku z tym, wykształcą się duże napięcia, a sylwetka stopniowo przestanie funkcjonować prawidłowo.

Nauka, a plecy – zdrowe nawyki przede wszystkim

Aby zadbać o plecy pociechy należy też skupić się na pozycji przyjmowanej przez dziecko w szkole oraz podczas nauki w domu. Szukając mebli do pokoju najmłodszego członka rodziny, należy zwrócić przede wszystkim na zakup biurka i krzesła, które będą dopasowane do wzrostu dziecka. Opłacalnym rozwiązaniem może być wybranie stołu z regulowaną wysokością blatu. Dzięki temu nie będzie konieczne coroczne wymienianie go na nowy. Również krzesło powinno być regulowane – niezbędne jest podparcie rąk pod postacią podłokietników.

Pociechę należy też wyposażyć w wygodny plecak. Z reguły musi on pomieścić drugie śniadanie, piórnik i kilka książek. Wszystko to ważny kilka dobrych kilogramów. Ciężar powinien równomiernie rozkładać się na całych plecach. Niezalecane jest kupowanie dzieciom toreb. Są one skutecznym sposobem na ekspresowe wykształcenie wady postawy – najczęściej pod postacią skoliozy.

Aktywność fizyczna – ruch kluczem do sukcesu

Regularny ruch, w wymiarze przynajmniej 60 minut dziennie, to jeden z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój kręgosłupa u dzieci. Zarówno szkielet, jak i mięśnie są podczas ćwiczeń stymulowane do prawidłowego rozwoju. Dodatkowe korzyści to stymulowanie układu oddechowego, krążeniowego, a także pobudzanie układu nerwowego. Nie można pominąć kwestii dotyczącej wagi! Otyłość stanowi jeden z istotnych czynników ryzyka, wpływających na rozwój wad postawy. Dzieci, które uprawiają sport i dużo się ruszają, są w zdecydowanie mniejszym stopniu podatne na nadwagę a tym samym ryzyko bólu pleców staje się widocznie ograniczone.

Najczęstsze przyczyny wad postawy u dzieci

Różne sfery funkcjonowania organizmu mogą stać się przyczyną wykształcenia wady postawy. Dzielą się one na trzy podstawowe grupy:

  • Czynniki fizjologiczne – sprawiają, że nieprawidłowa postawa jest przez dziecko uznawana za dobrą i naturalną. Mogą wiązać się z nieprawidłowym funkcjonowaniem słuchu, wzroku czy czucia głębokiego.
  • Czynniki morfologiczne – związane są z występowaniem niekontrolowanych ruchów wywołanych nieprawidłowym rozmieszczeniem sił nacisku – np. w wyniku noszenia zbyt ciężkiego, źle dopasowanego plecaka. Efektem jest pociąganie układu kostnego w określonym kierunku, a także rozciąganie oraz napinanie więzadeł.
  • Czynniki środowiskowe – przede wszystkim jest to jednorodna postawa w ciągu dnia, ograniczenie aktywności, nadwaga i nieprawidłowe warunki podczas snu.

Warto pamiętać o tym, że wady postawy mogą powstawać już w okresie prenatalnym! Na ich rozwój wpływa też sam poród i jego ewentualne zaburzenia oraz okres noworodkowy.

Wady postawy są powszechnym problemem, który jest uciążliwy i trudny do zwalczenia. Warto od najmłodszych lat zapewniać dzieciom warunki do prawidłowego wzrostu, aby uchronić je od przykrych kłopotów w przyszłości.