Odpowiednia aranżacja wnętrz dla wielu z nas jest istotną kwestią zorganizowanej przestrzeni. Jednym z najbardziej kłopotliwych aspektów może tutaj jednak być lokalizacja garderoby. W przypadku aranżacji nowego mieszkania czy świeżo postawionego domu coraz więcej osób zastanawia się, czy garderobę połączyć razem z sypialnią, czy też przeznaczyć na nią osobne pomieszczenie. Być może duża przesuwna szafa będzie tutaj wystarczająca i nie ma sensu marnować większej ilości przestrzeni? W tym artykule podpowiemy Ci, które rozwiązanie będzie dogodniejsze w Twoim przypadku!

Garderoba w sypialni – kiedy warto?

Wprowadzenie garderoby bezpośrednio do sypialni jest rozwiązaniem, które zdobyło popularność ze względu na swoją praktyczność i oszczędność miejsca. Jest to więc w szczególności idealna opcja dla tych, którzy cenią łatwy dostęp do ubrań i akcesoriów bez konieczności opuszczania swojej strefy prywatności. Dzięki temu rozwiązaniu wszystko mamy pod ręką, ale też łatwiej jest nam zachować porządek – koniec końców czy ktokolwiek lubi spać w bałaganie? Rzeczy od razu odkładamy na swoje miejsce, przestrzeń jest dobrze zorganizowana, a tym samym rzadziej zdarza się nam zgubić ulubioną bluzkę czy parę skarpetek.

Garderoba w sypialni jest też o wiele lepszym wyborem w przypadku mieszkań o małym metrażu. Wtenczas każdy metr ma duże znaczenie i niezbędna jest właściwa organizacja przestrzeni, aby zmieściło się w niej wszystko, co najistotniejsze i najbardziej potrzebne. Integracja garderoby z sypialnią to jedno z najbardziej intuicyjnych rozwiązań, które pozwala na efektywne wykorzystanie wolnego miejsca. Wtedy osobne pomieszczenie możemy przeznaczyć przykładowo na łazienkę lub pralnię.

W jaki sposób połączyć sypialnię z garderobą?

Garderoba: w sypialni czy w osobnym pomieszczeniu?Uznałeś, że połączenie sypialni z garderobą będzie najlepszym rozwiązaniem? To doskonale, jednak nie bez znaczenia pozostaje również to, w jaki sposób zamierzasz osiągnąć swój cel. Jeśli faktycznie zależy Ci na oszczędności przestrzeni i jej efektywnym wykorzystaniu, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. W małej sypialni przede wszystkim ważne jest to, aby unikać dużej ilości małych mebli, np. komód, które nie charakteryzują się zbyt dużą pojemnością. Jest to nieefektywny wybór, który zabiera sporo wolnej przestrzeni. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zamówienie szafy na wymiar – Twój zleceniobiorca zaprojektuje ją w ten sposób, aby jak najskuteczniej wykorzystać dostępne miejsce i każdy wolny zakamarek. Może ona sięgać nawet do sufitu, dzięki czemu zyskasz dodatkową przestrzeń na przechowywanie ubrań i innych elementów garderoby. Duża szafa w zabudowie to innowacyjne rozwiązanie idealne w zasadzie do każdego typu sypialni. Zmieścisz w niej wszystko, co najpotrzebniejsze, wliczając w to nawet obuwie, bieliznę, ręczniki i inne tekstylia. Najlepiej, aby posiadała ona zarówno półki, jak i szuflady i drążki, na które można powiesić ubrania.

Nie zapominajmy jednak, że dobrze urządzona sypialnia to przede wszystkim wygodne akcesoria sypialniane dopasowane do naszych potrzeb. W szczególności istotny jest tutaj komfortowy materac, który zapewnia treściwy sen. Wiele doskonałych modelów znajdziesz w abcsnu.pl oraz w salonach stacjonarnych w Kraków.

Garderoba jako osobne pomieszczenie

Kiedy natomiast garderoba sprawdzi się jako osobne pomieszczenie? Oczywiście wtedy, gdy czujemy taką potrzebę i wiemy, że nie jesteśmy w stanie zmieścić całego swojego dobytku w klasycznej szafie. Istnieje jednak pewna przeszkoda – aby urządzić garderobę w osobnym pomieszczeniu, naturalnie musimy dysponować większą przestrzenią mieszkalną. Na małym metrażu jest to wręcz niemożliwe do osiągnięcia, lecz w większym domu będzie jak najbardziej praktyczne. Osobna garderoba pozwala przechować w jednym miejscu wszystkie elementy garderoby, nawet kilku domowników, a także tekstylia takie jak ręczniki, pościele i prześcieradła. Poza tym tego typu rozwiązanie może być także bardziej wygodne dla osób, które pragną zachować większą prywatność w sypialni. Dedykowane pomieszczenie na garderobę pozwala na segregację przestrzeni i oddzielenie strefy spania od przestrzeni przechowywania ubrań. Ta opcja może być też bardziej praktyczna, jeśli chodzi o zachowanie porządku i czystości. Wielu z nas ma jednak problem z bałaganem w sypialni, a osobna garderoba może być skutecznym sposobem na lepszą organizację obu stref. Co więcej, garderoba daje większą elastyczność aranżacyjną. Dzięki temu możemy dostosować przestrzeń do własnych potrzeb i upodobań, dodając np. takie elementy jak fotel czy duże, stojące lustro.

Jak urządzić garderobę?

Osobna garderoba to niewątpliwie duże pole do popisu. Jednak aby mogła ona sprawnie funkcjonować i być nam użyteczna, również wymaga odpowiedniego podejścia w kwestii organizacji przestrzeni. Planowanie garderoby najlepiej rozpocząć już na etapie projektowania całego domu. Dlaczego? Gdyż należy na nią przeznaczyć osobne miejsce, najlepiej w pobliżu naszej sypialni. Warto też określić to, jak duża ma być garderoba. Nie przesadzajmy z jej wielkością, jeżeli nie będziemy nawet w stanie zająć połowy dostępnego w niej miejsca. Podejdźmy do tematu z rozwagą, jeśli zależy nam na praktyczności i funkcjonalności. Następnie zastanówmy się nad tym, jak zaaranżujemy przestrzeń w garderobie. Tutaj ponownie mogą sprawdzić się szafy wnękowe, które zawierają zarówno szuflady, jak i półki oraz drążki na wieszaki. Takie rozwiązanie zdecydowanie zapewnia najbardziej efektywny rezultat. Pomyślmy też, w jakich miejscach będziemy przechowywać poszczególne elementy garderoby, np. obuwie, torebki czy kurtki. Półki czy szuflady na buty o wiele lepiej umieścić bliżej wyjścia niż w głębszej części pomieszczenia. Nie zapominamy także o zaopatrzeniu garderobę w lustro oraz odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli dobierać swoje stylizacje.

Ostateczny wybór pomiędzy garderobą w sypialni a osobnym pomieszczeniem zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i dostępności przestrzeni. Obie opcje mają swoje wady i zalety, dlatego warto dobrze przemyśleć, co jest dla nas najbardziej istotne. Jeśli zależy nam na funkcjonalności, łatwym dostępie i oszczędności miejsca, integracja garderoby z sypialnią może być doskonałym rozwiązaniem. Z kolei miłośnicy mody, poszukujący przestrzeni o wyjątkowym charakterze, mogą zdecydować się na stworzenie osobnego, dedykowanego pomieszczenia na swoją garderobę.

Przeczytaj także: Kołdra i jej rodzaje