Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Szczególne znaczenie ma jednak dla dzieci. Wpływa bowiem na ich rozwój – nie tylko fizyczny, ale również psychiczny i społeczny. Jak dbać o to, aby zapewnić optymalną ilość ruchu najmłodszym członkom rodziny? Sprawdź jakie korzyści dla pociech wynikają z uprawiania sportu. Zainspiruj się naszymi wskazówkami i wybierz dla swojego dziecka optymalną dyscyplinę.

Aktywność fizyczna, a rozwój dziecka

Dzieci, które regularnie się ruszają, zdecydowanie lepiej się rozwijają. Sport wpływa przede wszystkim na rozwój motoryczny. Dzięki ćwiczeniom wzmacniana jest koordynacja, równowaga, siła mięśniowa i elastyczność. Ruch jest też kluczowy dla zdrowia fizycznego. Wspiera rozwój układu odpornościowego, kostnego, mięśniowego i krwionośnego. Dzieci, które są aktywne, mają mniejsze ryzyko zachorowania na otyłość i inne choroby związane z brakiem ruchu. Codzienna dawka ruchu w połączeniu ze spaniem w łóżku wyposażonym w wygodny materac 90×200 cm maksymalizuje też procesy regeneracji i sprawia, że wzrost przebiega prawidłowo.

Zabawy i gry ruchowe w towarzystwie rówieśników rozwijają umiejętności społeczne. Dzięki nim dzieci uczą się nawiązywania relacji, współpracy, komunikacji, a także konstruktywnych metod rozwiązywania konfliktów. Aktywność fizyczna jest też dobrym sposobem na rozładowanie nadmiaru emocji. Dzieci, które uprawiają sport, lepiej radzą sobie ze stresem, cieszą się lepszym nastrojem i wyższym poziomem energii.

Uprawianie sportu skorelowane jest również z rozwojem poznawczym. Aktywność wspiera pracę nad koncentracją, pamięcią i umiejętnością rozwiązywania problemów. Dzięki pozytywnym doświadczeniom związanym z aktywnością fizyczną w wieku dziecięcym kształtowane jest też pozytywne podejście do zdrowia. Pociechy uczą się, że dbanie o swoje ciało jest ważne, a jednocześnie może być przyjemne.

Zabawa to podstawa!

Aktywność fizyczna najmłodszych - jak o nią dbać?Jednym z podstawowych sposobów na zadbanie o ruch w życiu dziecka jest zabawa. Dzieci są zdecydowanie bardziej skłonne angażować się w ruch wówczas, gdy jest on wpleciony w różnorodne gry. Wtedy aktywność staje się atrakcyjna i przyjemna. Wspólne zabawy w gronie rodziny wzmacniają więzi między bliskimi osobami. Z kolei aktywności ruchowe w przedszkolu czy szkole pozwalają na rozwijanie umiejętności społecznych.

Gry i zabawy ruchowe bardzo często stymulują kreatywność i wyobraźnię dzieci. Ma to miejsce w szczególności wówczas, gdy uczestników zachęca się do tworzenia własnych scenariuszy, wcielania się w najróżniejsze role i rozwijania umiejętności abstrakcyjnego myślenia.

Zabawa z założenia ma być źródłem przyjemności. Aktywność fizyczna w tej formie działa jak naturalny sposób na redukcję stresu i poprawę nastroju. Dzieci, które regularnie uczestniczą w grach polegających na ruchu, doświadczają mniejszego napięcia i w niższym stopniu są narażone na problemy emocjonalne.

Rodzinne zdrowe nawyki

Dzieci, które obserwują swoich rodziców angażujących się w aktywność fizyczną, chętnie do nich dołączają. Jest to niezwykle skuteczny, a jednocześnie naturalny sposób na zachęcanie pociech do zdrowego stylu życia. Wówczas dzieci w wieku dorosłym są bardziej skłonne do dbania o swoje ciało.

Aktywność fizyczna w gronie rodziny to dobre narzędzie do budowania wspólnych doświadczeń. Wycieczki rowerowe, spacery po lesie, granie w piłkę czy uczestniczenie w grach ruchowych to ciekawy sposób na gromadzenie wspomnień.

Dzięki wspólnemu uprawianiu sportu można zachęcić dzieci nie tylko do samego dbania o aktywność fizyczną. Jest to także zdrowa alternatywa dla czasu spędzanego przed ekranami komputerów czy telewizorów. Jest to niezwykle ważne w życiu każdego z nas. Siedzący tryb życia wyniesiony z domu stanowi dla dziecka duży czynnik ryzyka wielu chorób, które mogą pojawić się jeszcze przed osiągnięciem wieku dorosłego.

Jaką dyscyplinę sportu wybrać?

Wielu rodziców staje przed wyzwaniem związanym z wyborem dyscypliny sportowej odpowiednio dopasowanej do potrzeb i upodobań dziecka. Jest to kwestia, do której należy podchodzić indywidualnie. Można jednak wyróżnić najbardziej lubiane i popularne typy aktywności. Pamiętaj o tym, aby dobrze zapoznać się z ofertą zajęć pozalekcyjnych dostępną w Twoim mieście. W większości dużych miast, takich jak Kraków, można trenować m.in. następujące dyscypliny:

  • pływanie – to doskonała propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację i nie obciąża stawów;
  • gry zespołowe – piłka nożna, siatkówka czy koszykówka to świetna propozycja. Rozwija nie tylko zdolności ruchowe, ale również strategiczne myślenie i umiejętność pracy w zespole;
  • sporty walki – najpopularniejsze są judo i karate. Pozwalają na budowanie tężyzny fizycznej przy jednoczesnym wzmacnianiu pewności siebie;
  • kolarstwo – wycieczki rowerowe to sposób na poprawę kondycji i jednoczesne zwiedzanie okolicy. Kolarstwo to doskonała aktywność, która pozwala dziecku poznawać świat;
  • gimnastyka – zarówno artystyczna, jak i akrobatyczna, jest lubiana przez chłopców i dziewczynki. Rozwija siłę, równowagę, gibkość i koordynację;
  • lekkoatletyka – to zbiór różnych dyscyplin, które wszechstronnie rozwijają ciało. Jest to sport odpowiedni raczej dla starszych dzieci.

Każdy rodzic powinien dbać o aktywność fizyczną w życiu swojego dziecka. Ruch jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego, a także ułatwia nabycie umiejętności społecznych.

Przeczytaj też: Jakie wezgłowie do łóżka wybrać?