Każda kobieta ma mniej lub bardziej widoczne włosy. Jednak czy wiemy, że ich nadmierna obecność u kobiet w strefach typowo męskich może mówić o pewnych zaburzeniach? Mowa tutaj o hirsutyzmie, którym może w znaczący sposób wpłynąć na jakość życia osób na nią cierpiących. Zazwyczaj jest to objaw bardziej złożonych chorób lub odpowiedź na ich leczenie. A co warto wiedzieć o hirsutyzmie u kobiet? Oto najważniejsze informacje!

Czym jest hirsutyzm oraz jakie są jego przyczyny?

Coraz częściej słyszy się o hirsutyzmie, jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest to schorzenie? Mowa tutaj o obecności nadmiernej ilości dojrzałych włosów na obszarach androgenowrażliwych, czyli typowo męskich. Pojawia się typowo u 5-10% kobiet na górnej wardze, brodzie, klatce piersiowej, ramionach, górnej części brzucha i pleców, a także dolnej części pleców oraz uda. Należy tutaj zaznaczyć, że hirsutyzm to nie to samo co hipertrychoza, które stanowi uogólnione wzmożone owłosienie ciała. Jej rozwój opiera się na podłożu czynników genetycznych, a także może być wywołana lekami czy niektórymi chorobami. Należy tutaj zaznaczyć, że nie dotyczy jedynie androgenowrażliwych obszarów. Czym może być wywołany hirsutyzm? Do najczęstszych przyczyn zaliczyć się:

 • zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS,
 • wrodzony przerost nadnerczy, a także ich nowotwór,
 • choroby układu hormonalnego, jak np. hiperprolaktynemia, niedoczynność tarczycy czy akromegalia,
 • nowotwory jajników,
 • dysgenezja gonad oraz otyłość.

Należy tutaj zaznaczyć, że na hirsutyzm mogą wpływać także leki powodujące wzrost poziomy androgenów. Są to m.in. kortykosteroidy, metoklopramid, metyldopa, fenotiazyna, cyklosporyna, fenytoina czy streptomycyna.

Jak określa się stopień owłosienia?

Czym jest hirsutyzmKażde schorzenie ma swoje objawy – a jak objawia się hirsutyzm? Używa się tutaj skali Ferrimana-Gallweya, która ma określić stopień owłosienia w dziewięciu androgenozależnych miejscach w skali od 0 do 4. Sposób ten pozwala ilościowo ocenić nasilenie hirsutyzmu. Rozpoznajemy go, jeśli w tej skali kobieta osiągnie:

 • 8-15 punktów i wówczas mówimy o hirsutyzmie łagodnym, który można zacząć leczyć,
 • >15 punktów i wówczas mówimy o hirsutyzmie umiarkowanym lub ciężkim, który wymaga leczenia.

Warto jednak zaznaczyć, że każda kobieta z powodu nadmiernego owłosienia może zgłosić się do lekarza i podjąć decyzję dotyczącą diagnostyki i leczenia. Możemy tutaj wyróżnić wiele sposobów leczenia. A o jakich tutaj mowa?

Na czym polega leczenie hirsutyzmu?

Leczenie hirsutyzmu w pierwszej kolejności opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny wystąpienia tego objawu oraz wyeliminowanie jej. W tym celu wprowadza się trzy szeroko znane metody. Pierwsza z nich jest leczenie chirurgiczne. Stosowane jest w przypadku, gdy występują guzy wydzielające androgeny lub zaburzają one ich gospodarkę we krwi kobiety. Innym wariantem jest leczenie farmakologiczne, które polega na przyjmowaniu:

 • doustnej antykoncepcji – jest to standard w leczeniu, gdyż pozwala na obniżenie wytwarzania androgenów w organizmie,
 • antyandrogenów (np. octan cyproteronu) – blokuje receptory androgenowe, przez co nie wykazują one działania w organizmie kobiety,
 • spironolaktonu – działa głównie moczopędnie, jednak wykazuje także działanie antyandrogenowe poprzez blokowanie 5α-reduktazy,
 • flutamidu – ma działanie antyandrogenne silniejsze niż spironolakton, jednak podczas jego stosowania należy badać markery wątrobowe oraz stosować antykoncepcję,
 • inhibitorów 5α-reduktazy (np. finasteryd) – wykazują działanie antyandrogenowe u kobiet.

Jak mechanicznie można usuwać owłosienie?

Zabiegi te można wykonywać w specjalistycznych zabiegach lub na własną rękę. Obecnie wyróżnia się cztery najpopularniejsze sposoby na domowe usuwanie nadmiernego owłosienia. A jakie?

Depilator

Metoda ta jest dość bolesna, ale za to skuteczna. Za pomocą depilatora elektrycznego włoski są wyrywane wraz z cebulką. Po wykonaniu depilacji należy używać kosmetyków łagodzących podrażnienia oraz kremów przeciw wrastaniu. Warto również się zrelaksować na wygodnym łóżko, które jest wyposażone w wysokiej jakości materac Hilding Lambada.

Maszynka do golenia

Szybka i bezbolesna metoda, która niestety nie wykazuje dużej skuteczności. Tutaj włosy mogą odrastać już po 2-3 dniach. Przy goleniu maszynką pamiętajmy, aby stosować specjalne żele i panki, a także w pierwszej kolejności zmiękczyć włoski wodą.

Pasta cukrowa

Jedna z bardziej naturalnych metod, co wynika z prostego składu pasty. Tutaj wyróżnia się głównie cukier, sok cytrynowy oraz wyciągi ziołowe. Idealne w przypadku depilacji mniejszych obszarów ciała, takich jak wąsik na twarzy.

Depilacja woskiem w plastrach

W tym przypadku włoski powinny być dość długie, aby uniknąć trudności w komplikacji. Metoda ta może być bolesna, dlatego warto po zakończeniu zabiegu i zmyciu wosku położyć się w komfortowym łóżku, które składa się z produktów dostępnych na https://hilding.pl/.

Wiele kobiet zmaga się z niechcianym owłosieniem, jednak w przypadku osób zmagających się z hirsutyzmem problem ten staje się nie tylko uciążliwy, ale i krępujący. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na leczenie tego schorzenia oraz miliony sposobów na usuwanie włosków!