Muzyka to nieodłączny element naszego życia. Słuchamy jej rankiem, by dodać sobie energii, przy wykonywaniu różnych zadań lub uprawiając sport. Ciężko wyobrazić sobie dzień bez przesłuchania ulubionych piosenek. Co ze słuchaniem muzyki przed snem – czy jest to dla nas dobre? Dowiedz się więcej. 

Czy powinniśmy słuchać muzyki przed snem?

Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju muzyki, jaką słuchamy. Nie ma wątpliwości, że słuchanie głośnych, trudnych piosenek nie pomoże nam zasnąć. Takie dźwięki niepotrzebnie nas rozbudzą, a do tego wprawią w dyskomfort. Również popularne, łatwo wpadające w ucho piosenki nie będą dobrym pomysłem. Takie utwory zaczną nieprzerwanie “grać” w naszej głowie i mogą przysporzyć nam trudności z zaśnięciem.

Nawet jeśli jesteśmy fanami takiej muzyki, zrezygnujmy ze słuchania jej tuż przed snem. Ten czas wykorzystajmy na relaks w ciszy lub przestawmy się na trochę inny rodzaj utworów – muzykę relaksacyjną.

Jak muzyka relaksacyjna wpływa na sen?

Muzyka relaksacyjna to wspaniała technika w problemach ze snem. Okazuje się, że uspokajające dźwięki mogą znacznie wpłynąć na nasz mózg, a co za tym idzie, na nasz sen.

Słuchanie muzyki przed snem - czy jest dla nas dobre?Słuchanie relaksacyjnych utworów pomoże nam się zrelaksować i wyciszyć. Jeśli uważnie się przysłuchamy i postaramy się odprężyć, zauważymy, że nasz oddech się uspokaja, a my stajemy się spokojniejsi. To wynika z faktu, że relaksacyjna muzyka oddziałuje na nasz system nerwowy. Dzięki niej bicie naszego serca spowalnia, obniża się ciśnienie, a nasze mięśnie się odprężają.

Muzyka relaksacyjna to sposób na stres. Słuchanie łagodnych dźwięków da nam szansę do zatrzymania się i odcięcia się od codziennych spraw. Zmniejszą się nasze lęki i niepokój, a do tego zyskamy okazję, by spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy.

Co ciekawe, relaksacyjna muzyka wpływa również na obecne w nas hormony. Powoduje obniżenie się kortyzolu, który odpowiedzialny jest za poczucie stresu. To właśnie dzięki temu spokojna muzyka tak pomaga nam się odprężyć. Okaże się przydatna również w walce z bezsennością.

Jaką muzykę słuchać przed snem?

Muzyka relaksacyjna może się kojarzyć z nudą czy monotonią. Nic bardziej mylnego! Obecnie możemy znaleźć naprawdę różne utwory z repertuaru muzyki relaksacyjnej. Ich duża ilość gwarantuje, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy, aby wybrać takie piosenki, których tempo będzie niskie, a głośność nie za wysoka. Skupmy się głównie na naszym komforcie. Lepiej, aby utwory nie miały tekstu, ponieważ wtedy nie zmusimy naszego mózgu do pracy o tak późnej porze.

Znaczący wpływ na komfort i jakość naszego snu ma również materac, na którym śpimy. Powinien być on starannie dopasowany pod nasze potrzeby i preferencje. Odpowiedni materac jest niezwykle ważny, ponieważ spanie na złym podłożu może przyczynić się do problemów ze snem i różnych innych dolegliwości. Zapewnijmy sobie najwyższą wygodę, inwestując ponadto w prześcieradło bawełniane 200×200. Świetnie sprawdzi się też kołdra duo, która zagwarantuje nam wspaniały komfort termiczny.

Słuchasz muzyki przed snem? Wcale nie musisz z tego rezygnować – dopilnuj jedynie, by dostosować muzykę do tej pory dnia. Dźwięk spokojnych, relaksacyjnych pomoże nam się odprężyć i wyciszyć. Może to nawet pozytywnie wpłynąć na nasz sen. W tym wypadku słuchanie muzyki przed zaśnięciem okaże się dobrym pomysłem!