Ilość czasu spędzanego w łóżku zależy od wieku, gdyż w pierwszych latach swojego życia człowiek potrzebuje więcej snu. Mimo to szacuje się, że średnio każdy z nas poświęca na zdrowy sen ok. ⅓ swojego życia. To aż osiem godzin dziennie – zatem warto już dziś zadbać o komfortowe warunki do wypoczywania, które zapewnia nam m.in. pościel do spania!

Komfortowa pościel – czyli jaka?

Pościel to część akcesoriów sypialnianych, która powleka kołdrę i poduszkę. Z uwagi na to, powinna być nie tylko dopasowana do aranżacji sypialni, ale także do rozmiarów tych elementów. Tego typu produkty powinny charakteryzować się antyalergicznością oraz chłonnością. Do najczęściej wybieranych modeli zalicza się:

Jak wybrać komfortową pościel do sypialni?Pościel na poduszkę – co warto o niej wiedzieć?

Poduszka do spania to element łóżka, który w dużej mierze odpowiada za właściwe wspieranie głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Sklepy stacjonarne i internetowe oferują modele różniące się między sobą wysokością, rozmiarem czy rodzajem wypełnienia. Jednak ich wybór zależy głównie od preferowanej pozycji do spania, gdyż na rynku dostępna jest:

Jeśli chodzi o poszewkę, to powinna ona przede wszystkim być antyalergiczna i chłonna. Wszystko z uwagi na fakt, iż ma ciągły kontakt z wrażliwą skórą twarzy. Należy również stosunkowo często ją zmieniać, gdyż nieświeża pościel może dodatkowo nasilać problemy z trądzikiem.

Pościel na kołdrę – jak ją wybrać?

Kołdra stanowi jeden z podstawowych elementów posłania. Składa się z dwóch kwadratowych lub prostokątnych warstw tkanin, tzw. poszycia, które połączone jest ze sobą szwami, a wewnątrz znajduje się wypełnienie – naturalne lub syntetyczne. Wysokiej jakości produkty nie tylko przyjemnie otulają ciało użytkownika, ale także odpowiadają za zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego. Co to znaczy? Przede wszystkim:

  • latem nasze ciało nie przegrzewa się,

  • zimą nasze ciało nie marznie.

Każda kołdra powinna być ubrana w odpowiednio dopasowaną na długość i szerokość pościel. Decydując się na materiał, warto postawić na modele, które chłoną wilgoć i są przyjemne w dotyku.

Komfortowe łóżko a materac do spania

Łóżko składa się z kilku elementów, a za jeden z ważniejszych uznaje się materac do spania. Jest to wyjątkowy produkt, który został stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam wysokiej jakości wypoczynku. Jest to możliwe z uwagi na unikalne właściwości oraz budowę. Pozwala ona na jak najlepsze dopasowanie się podłoża do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co możliwe jest wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki. Korzystnie wpływa to na regenerację ciała. Jednak, aby materac mógł odpowiednio pełnić swoją funkcję, to należy uwzględnić:

  • wiek użytkownika,

  • stan zdrowia,

  • stopień twardości,

  • rodzaj wypełnienia,

  • rozmiar.

Sypialnia to ważne miejsce w domu. Powinno stwarzać korzystną do wypoczynku atmosferę, na którą wpływa nie tylko aranżacja, ale także odpowiednio skomponowane łóżko. Powinno ono składać się z takich elementów, jak poduszka, kołdra, materac czy też właśnie pościel.