W branży materacowej zdecydowanie największą popularnością już od wielu lat cieszą się dwa rodzaje materacy do snu: modele sprężynowe oraz piankowe. Takie zjawisko rodzi jednak pewne wątpliwości co do tego, na jaki produkt ostatecznie warto się zdecydować. Wiele osób zaczyna się zastanawiać, który z tych materacy jest lepszym wyborem dla zdrowia i wysokiej jakości snu. Czy jednak w tym pojedynku da się jednoznacznie wskazać zwycięzcę? Jakie zalety i wady posiadają poszczególne rodzaje wypełnień i jakie rozwiązanie będzie lepsze w naszym indywidualnym przypadku? W tym artykule porównamy materace sprężynowe oraz piankowe marki SleepMed!

Zalety materacy piankowych SleepMed

Materace piankowe w ogólnej mierze znane są ze swojej wysokiej elastyczności oraz możliwości dopasowania do indywidualnych kształtów użytkownika. Tym samym więc mogą kojarzyć się z większą miękkością niż pozostałe rodzaje wypełnień. Trudno zaprzeczyć, że jest to ich największa zaleta i w tej kwestii przeważają nad modelami sprężynowymi w przypadku osób, które lubią czuć przyjemne otulenie sylwetki w czasie snu. Poza tym modele piankowe redukują także ilość punktów nacisku na ciało, a więc są idealnym rozwiązania dla wszystkich, którzy nie wymagają szczególnej stabilności ciała. Nie należy jednak myśleć, że ten rodzaj wypełnienia nie pozwala zachować prawidłowej postawy ciała. W modelach SleepMed np. w przypadku SleepMed Comfort zastosowano piankę termoelastyczną VitaRest, której głównym zadaniem jest właśnie optymalne podparcie ciała, odciążając jego mięśni oraz stawy. Niezależnie więc od przyjętej pozycji snu, materac dba o to, aby były zachowane naturalne krzywizny kręgosłupa, co zapobiega późniejszym dolegliwościom bólowym czy odleżynom. Co więcej, modele piankowe posiadają właściwości ortopedyczne, dzięki czemu zapobiegają pogłębianiu się dysfunkcji kręgosłupa i łagodzą objawy niektórych schorzeń. Warto również nadmienić, iż wypełnienie piankowe to szereg korzyści higienicznych, takich jak swobodny obieg powietrza, odprowadzanie wilgoci czy zapobieganie rozwojowi zanieczyszczeń.Porównanie materacy sprężynowych i piankowych SleepMed: zalety i wady każdego rodzaju

Ewentualne wady materacy piankowych SleepMed

Czy materace piankowe SleepMed mogą mieć jednak pewne wady? Co najwyżej mogą nie być w stanie spełnić oczekiwań niektórych użytkowników i dlatego też lepszym wyborem w ich przypadku mogłyby być modele sprężynowe. Przede wszystkim materace piankowe SleepMed nie sprawdzą się tym, którzy dotychczas wypoczywali na innego rodzaju podłożu. Wtenczas mogą oni nie odczuwać dostatecznego wsparcia, jeśli wcześniej było one gwarantowane za pomocą sprężyn kieszeniowych. Mimo wszystko modele piankowe nie zapewniają raczej punktowego wsparcia, a dbają o równomierne rozłożenie ciężaru. Poza tym niestety zawsze istnieje możliwość odkształceń pianki w wyniku codziennego użytkowania, zwłaszcza jeżeli jako użytkownicy nie pielęgnujemy produktu w prawidłowy i regularny sposób.

Zalety materacy sprężynowych SleepMed

Podobnie jednak jak w przypadku modeli piankowych materace sprężynowe także wyróżniają się szeregiem pozytywnych właściwości. Po pierwsze są one dobrym wyborem ze względu na doskonałe wsparcie, które jest możliwe dzięki zastosowaniu sprężyn kieszeniowych. To innowacyjne rozwiązane marki SleepMed przekładające się bezpośrednio na zwiększoną elastyczność punktową. Oznacza to, że każda ze sprężyn działa niezależnie od reszty, dostosowując się do potrzeb konkretnej części ciała. Materac więc ugina się jedynie w tych miejscach, na które jest wywoływany nacisk. Nasze ciało może więc się całkowicie rozluźnić, nie martwiąc się o jego stabilne wsparcie. Poza tym należy zauważyć, że modele sprężynowe SleepMed to pewne połączenie sprężyn kieszeniowych z innowacyjnymi piankami elastycznymi. Dlatego też nie bez powodu nazywa się je modelami hybrydowymi – dodatkowa warstwa sprężyn ma na celu zwiększyć nie tylko wygodę użytkownika, ale także trwałość całego produktu. Co więcej, konstrukcja sprężynowa pozwala na lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz wypełnienia materaca, dzięki czemu jest on bardziej przewiewny i skutecznie odprowadza wilgoć czy ewentualne zanieczyszczenia. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o technologii AirForce zastosowanej w modelach sprężynowych SleepMed. Polega ona na nacięciu wkładu w specjalną kartkę wentylacyjną, która jeszcze lepiej przyczynia się do zwiększenia higieny wypoczynku. Doskonałym tego przykładem jest m.in. model SleepMed Hybrid Premium. To materac, który nie tylko zapewnia wysoką elastyczność punktową, ale także gwarantuje czyste środowisko snu, co może być istotne dla alergików, osób starszych czy dzieci. Ponadto posiada on regulowaną twardość – dzięki odwróceniu materaca na druga stronę czy zmianie kolejności warstw w wypełnieniu możemy dopasować twardość podłoża do indywidualnych potrzeb. Z kolei warstwa pianki FlexiFoam zastosowana na bokach materaca sprawia, że produkt wykazuje większą odporność na eksploatację niż standardowe modele materacy. Zapobiega ona odkształceniom nawet podczas codziennego użytkowania, dzięki czemu materace sprężynowe SleepMed stanowią inwestycję na długie lata.

Ewentualne wady materacy sprężynowych SleepMed

Dlaczego jednak dla niektórych osób modele sprężynowe mogą być gorszym wyborem? Przede wszystkim z tego powodu, że materace hybrydowe SleepMed są grubsze i cięższe niż modele piankowe. Wiele osób może więc posiadać problem z właściwym umiejscowieniem materaca na stelażu czy jego regularną pielęgnacją. Z kolei mimo zastosowania dodatkowej ochrony w postaci pokrowca czy pianki FlexiFoam, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia wkładu sprężynowego, przez co materac nie będzie już w stanie zapewniać stabilnego wsparcia ciała oraz wygody. Nawet niesprawność pojedynczej sprężyny może przełożyć się na pogorszenie jakości wypoczynku. Materace hybrydowe nie sprawdzą się także u osób, które preferują miękkie powierzchnie do snu. Wypoczynek na wkładzie sprężynowym nierzadko wiąże się z faktycznym odczuwaniem pracy sprężyn kieszeniowych, co może być niewygodnym doświadczeniem dla niektórych użytkowników.

To oczywiste, że każdy z rodzajów wypełnień materaca będzie posiadał swoje wady i zalety, dlatego też trudno konkretnie wskazać, który w ogólnej ocenie model wypada lepiej dla zdrowego wypoczynku. Podczas doboru materaca SleepMed należy więc uwzględnić osobiste potrzeby i wymagania w taki sposób, aby podłoże faktycznie gwarantowało nam wygodę oraz odpowiednie wsparcie sylwetki. Jednym z pewnością lepiej sprawdzi się model sprężynowy, zaś drudzy będą zadowoleni z podłoża piankowego. Warto zatem przyjrzeć się właściwościom obu rozwiązań.

wyrób medyczny

Materace SleepMed Comfort, Hybrid Premium są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.