Ci, którzy marzą o pięknych, zdrowych kosmykach, na pewno przekonali się, że pielęgnacja włosów nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Kupienie dobrych kosmetyków nie wystarczy, aby osiągnąć wymarzony efekt. Okazuje się, że jeśli chcemy, aby nasze włosy wyglądały jak najlepiej, musimy dobrać do nich produkty pod względem porowatości. Czym właściwie jest porowatość włosów i od czego zależy? Sprawdź!

Co to porowatość włosów?

Jeśli bardziej interesujemy się tematyką pielęgnacji włosów, może się zdarzyć, że natknęliśmy się już na termin “porowatość”. Osoby, które mają z nim do czynienia po raz pierwszy, muszą wiedzieć, że porowatością określamy stopień odchylenia łusek włosów. Warto wiedzieć, że osłonka to najbardziej zewnętrzna część włosa. Komórki włosa nakładają się na nią jak komórki – i to właśnie to, jak bardzo są odchylone, decyduje o naszej porowatości. To bardzo istotna kwestia, która bezpośrednio oddziałuje na to, jak nasze kosmyki reagują na różne kosmetyki czy zabiegi. Co ciekawe, poziom porowatości to nie wartość stała – za sprawą odpowiedniej pielęgnacji na przestrzeni czasu może się zmieniać. Najczęściej jednak u ludzi występują włosy niskoporowate, które są szczególnie pożądane. Niestety, przez różne szkodliwe techniki, takie jak farbowanie czy przedłużanie, włosy zmieniają swoją porowatość i stają się wysoko lub średnioporowate, które wymagają szczególnej opieki.

Jak określić porowatość włosów?

Porowatość włosów - od czego zależy?Widzimy, że porowatość włosów posiada duże znaczenie. Jak jednak określić, do której grupy my należymy? Jest to bardzo proste. Możemy po prostu przeanalizować stan naszych włosów – przyjrzeć się, jak zachowują się pod wpływem różnych czynników, które kosmetyki im służą, a które niekoniecznie. Na podstawie tego będziemy mogli wydedukować, jaką porowatość posiadają. Jeśli jednak zależy nam na szybszym dotarciu do konkluzji, możemy skorzystać z testów dostępnych w internecie. Poprzez odpowiadanie na temat naszych włosów, otrzymamy pasujący wynik. Popularną metodą jest również wykonanie testu ze szklanką wody. Ten domowy sposób pozwoli nam szybko ocenić stan naszych kosmyków. Potrzebna będzie do tego szklanka z letnią wodą, do której wkładamy wyrwany włos. Należy zostawić go na kilku minut. Po tym czasie możemy wrócić i wyciągnąć wnioski. Jeśli włos opada na sam dół, świadczy to o wysokiej porowatości. Włos unoszący się na samej górze to włos w dobrej kondycji, niskoporowaty. Ten, który pozostał w połowie szklanki, jak możemy się domyślić, jest średnioporowaty.

Jakie są włosy niskoporowate?

Jeśli już wiemy, jak ocenić porowatość naszych włosów, na pewno będziemy chcieli dowiedzieć się, czym poszczególny typ się charakteryzuje. Wspomnieliśmy już wcześniej, że włosy niskoporowate to te w najlepszym stanie. Są silne i zdrowe. Wynika to z tego, że łuski ściśle do siebie przylegają, tworząc spójną powierzchnię. Przyglądając się im, dostrzeżemy, że są błyszczące i tworzą tzw. efekt tafli. W dotyku będą bardzo przyjemne, sypkie i gładkie. Wyróżnia je fakt, że nawet przy bardzo wysokiej wilgotności nie puszą się. Musimy mieć na uwadze, pomimo tak wielu zalet, też posiadają swoje mankamenty. Włosy niskoporowate są trudne w stylizacji, ponieważ bardzo szybko wracają do swojej pierwotnej formy i wynik nie jest taki, jakiego byśmy pragnęli. Wymagają częstego mycia, ponieważ szybciej niż inne typy włosów się przetłuszczają. Niekorzystnym aspektem może być też brak objętości, przez który fryzurze brakuje życia i odbicia od nasady. Nie powinniśmy używać na nich odżywek bez spłukiwania, ponieważ bardzo łatwo je przeciążyć. Nadmiar produktów z emolientami powoduje, że stają się posklejane i obciążone. Należy zatem zachować szczególną uwagę podczas wyboru kosmetyków.

Czym charakteryzują się włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate, tak jak świadczy nazwa, posiadają cechy zarówno włosów nisko, jak i wysokoporowatych. Okazuje się, że to najpopularniejszy typ porowatości. Takie włosy wykazują skłonność do kręcenia się i nadają się do stylizacji bardziej niż włosy niskoporowate. Nie wykazują jednak odpowiedniego poziomu blasku i elastyczności, dlatego w ich przypadku należy zadbać o kompleksową pielęgnację.

Włosy wysokoporowate – jakie są?

Włosy wysokoporowate poznamy przede wszystkim po tym, że są przesuszone. Bardzo łatwo tracą wilgoć ze swojej powierzchni, ale też intensywnie ją przyjmują, dlatego na przykład wysuszenie ich zajmuje bardzo dużo czasu. Chociaż idealnie nadają się do stylizacji, to w dotyku mogą być szorstkie, a do tego mocno wypadają. Wyróżniają się też kręconą lub falowaną strukturą. Sprawdzą się u nich odżywki bez spłukiwania, a także takie produkty, które je nawilżą i odżywią.

Jak zadbać o swoje włosy?

Nie można ukryć, że w zależności od tego, jaką mamy porowatość, nasze włosy mogą różnie reagować. Są jednak takie czynności, które będą miały negatywne konsekwencje dla wszystkich typów włosów. Mowa tu między innymi o kładzeniu się spać w mokrych włosach. Działanie to może przyczynić się do pojawienia się dokuczliwego problemu, jakim jest łupież. Przyspieszy też przetłuszczanie włosów. Co istotne, nawyk ten jest tak niekorzystny, ponieważ oddziałuje źle nie tylko na stan naszej skóry głowy, ale też pościeli. Pod wpływem mokrych kosmyków na pościel przedostaje się wilgoć, co może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Nie ma wątpliwości, że to znacząco obniży nasz poziom higieny. Istnieje również szansa, że zmniejszy komfort naszego wypoczynku. Aby uniknąć tej sytuacji, powinniśmy nie tylko zrezygnować z chodzenia spać w mokrych włosach, ale też zainwestować w takie artykuły sypialniane, które ochronią nas przed wilgocią, bakteriami i innymi zanieczyszczeniami. Na rynku znajdziemy nie tylko poduszki czy kołdry o takich właściwościach, ale i materace. Wybierając nowy model, warto zwrócić na to uwagę. Nie zapominajmy też o tym, że materac musi być dopasowany do nas pod względem rozmiaru – jeśli korzystamy z łóżka pojedynczego, produkty z kategorii https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200 na pewno nas zainteresują.

Nie ma wątpliwości, że poświęcenie czasu na odkrycie swojej porowatości włosów nam się opłaci. Zyskamy wówczas świadomość, za czym nasze włosy przepadają, a co nieszczególnie lubią. Dzięki temu opracowanie skutecznej pielęgnacji, która sprawia, że nasze kosmyki prezentują się wspaniale, stanie się o wiele prostsze!