W pracy, szkole, na wykładach i szkoleniach, wiele osób ma problem ze skupieniem się na danym zadaniu przez dłuższy okres czasu. Kłopot staje się jeszcze większy w przypadku wykonywania obowiązków w domu. Wynika to głównie z problemów związanych z dużą ilością rozpraszaczy. Jeśli zmagasz się z problemami z koncentracją, koniecznie przeczytaj poniższe sposoby, które ułatwią Ci naukę i pracę.
Czy organizacja otoczenia ma znaczenie?
Możliwość pracy i nauki zdalnej skłania wiele osób do wykonywania obowiązków w najróżniejszych miejscach. Łóżko, kanapa, stół w kuchni podczas gotowania obiadu? Te miejsca zdecydowanie nie sprzyjają efektywności i zdolności do długotrwałego skupienia! Dobrym sposobem będzie wygospodarowanie przestrzeni, która będzie służyła jedynie do pracy. Powinna być uporządkowana i minimalistycznie zaaranżowana. Stonowane kolory, niewielka ilość przedmiotów, czyste biurko i ergonomicznie ułożony monitor, którego wysokość pasuje do posiadanego fotela. Warto też w zasięgu ręki ułożyć wszelkie niezbędne rzeczy — konieczność pójścia po książki czy dokumenty będące w innym pokoju to doskonała okazja do rozproszeń.
XI wiek — lawina rozpraszaczy
Zmniejszenie ilości rozpraszaczy związane jest głównie z zaaranżowaniem środowiska pracy i nauki wraz z przestrzenią internetową. Media społecznościowe, telefony czy maile niezwiązane z wykonywanymi zadaniami, zabierają cenny czas. Większość smartfonów posiada możliwość włączenia trybu uważności czy pracy — dzięki temu blokowane są powiadomienia aplikacji niezwiązanych z nauką czy obowiązkami zawodowymi. Można też po prostu zostawić telefon w innym pokoju lub go wyłączyć. Z kolei, jeżeli do wykonania zadań zaplanowanych na dany dzień konieczne jest skorzystanie z mediów społecznościowych, warto uwzględnić na to określony czas i skrupulatnie przestrzegać określonych przez siebie ram.
Multitasking największą przeszkodą efektywnej pracy
Intensywny tryb życia i nieustanny niedobór czasu to czynniki skłaniające wiele osób do wykonywania kilku czynności jednocześnie. Książka, muzyka, laptop i smartfon to przedmioty znajdujące się na biurkach uczniów, studentów i pracowników. Czytanie, pisanie i bieżące sprawdzanie maili jednocześnie to norma. Podzielność uwagi jest jednak jednym, wielkim mitem! Tak naprawdę, w ogóle nie istnieje. Możliwe jest jedynie przerzucanie uwagi między poszczególnymi zadaniami. Szacuje się, że około 5 minut jest potrzebne do tego, aby w pełni skupienia wrócić do wykonywanej dotychczas czynności. Jest to wielka strata czasu! Robienie kilku rzeczy jednocześnie może sprawić, że nawet kilka godzin w ciągu dnia pracy będzie kompletnie bezproduktywne. Dodatkowo — wielozadaniowość to recepta na popełnianie błędów, których można byłoby uniknąć, realizując jedną czynność naraz. Warto więc codziennie tworzyć plan i układać zadania na dzień w rozsądnej kolejności, która będzie zapobiegała robieniu kilku rzeczy w tym samym czasie.
Dobry sen kluczem do sukcesu
Nawet najlepiej uporządkowana przestrzeń i najrozsądniej ułożony rozkład zadań, nie pomogą w skoncentrowaniu się na pracy, jeżeli organizm nie będzie wypoczęty. Dobrej jakości sen to podstawa produktywności i zdolności do długotrwałej koncentracji. Jest to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych organizmu i nie można jej zaniedbywać. Wiele osób kosztem snu zwiększa ilość zadań na dany dzień, aby wykonać większą ilość pracy lub nauczyć się szerszego zakresu materiału. Jest to kompletnie nieefektywna praktyka! Mózg, który nie ma szansy wypocząć, będzie pracował wolniej, a w efekcie — ilość wykonanej pracy i nauki zmniejszy się, a nie zwiększy. Kluczowe jest ustalenie stałych godzin snu, a także zadbanie o wygodne łóżko. Najważniejsze jest kupienie nowoczesnego materaca. Równomierne podparcie całego ciała nie tylko ogranicza ryzyko wystąpienia bólu pleców, ale również zapobiega wybudzaniu się. Nieprzerwany sen jest głębszy, bardziej efektywny, i zapewnia dużą ilość energii na kolejny dzień.
Uważność i bycie tu, i teraz
Aby możliwe było efektywne wykonywanie zadań, niezbędne jest osiągnięcie pełnego skupienia. Bardzo ważna jest więc uważność i skupienie na obecnej chwili. Myśli odpływające ku przeszłości bądź przyszłości stanowią przeszkodę w skoncentrowaniu się. Istnieje wiele sposobów, które umożliwiają nauczenie się uważnego funkcjonowania. Jednym z nich, jest skupienie się na ciele. Poświęcenie kilkudziesięciu sekund na odczucie każdej części ciała, odnalezienie napięć i unormowanie oddechu, znacznie ułatwi osadzenie się w chwili rzeczywistej. Świadomość własnego ciała to doskonała praktyka uważności. W momencie tracenia zdolności koncentracji na zadaniu warto zrobić krótką przerwę i w skupieniu oddychać, uważnie obserwując powietrze przepływające przez ciało.
Precyzyjne cele i realne oczekiwania
Czynnikiem, który skutecznie uniemożliwia produktywność, jest stawianie sobie zbyt wysokich oczekiwań. Nierealna lista zadań na dany dzień z pewnością nie zostanie wykonana. Wtedy możliwości są dwie — krytykowanie się z frustracją za niepodołanie obowiązkom, lub przedłużanie czasu pracy prowadzące do przemęczenia i zaniedbania pozostałych obszarów życia. Istnieją dwie ważne zasady związane z planowaniem dnia. Określone cele powinny być jak najbardziej precyzyjne. Wtedy widoczne będę efekty wykonywanej pracy. Zwiększy to satysfakcję, a na dłuższą metę — podniesie samoocenę. Druga zasada związana jest z realnością stawianych sobie oczekiwań. Jeżeli będą zbyt wygórowane — niemożliwe będzie ich zrealizowanie, a to przełoży się na nieustannie odczuwaną presję i niezadowolenie.
Nauka i praca w domu może być efektywna. Ważne jest jednak trzymanie się pewnych założeń i unikanie chaosu — zarówno tego związanego z przestrzenią, jak i z myślami krążącymi w głowie podczas dnia pracy. Warto zagospodarować jeden pokój z myślą o wykonywaniu obowiązków — powinien być minimalistyczny i zawierać jak najmniejszą ilość rozpraszaczy. Kluczowe jest też dbanie o długi, głęboki sen na wygodnym materacu, a także uważne skupianie się na teraźniejszości. Koncentracja będzie łatwiejsza również wtedy, gdy cele wyznaczone na dany dzień okażą się precyzyjne i w pełni realne.