Istnieją różne sposoby na to, aby poprawić jakość swojego snu. Niektórzy lubią przed zaśnięciem medytować, a inni czytać. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie działa na nas, warto spróbować słuchania muzyki przed snem. Ważne jednak, aby dobrać odpowiedni gatunek. Jakie utwory słuchać przed zaśnięciem? 

Dlaczego warto słuchać muzyki przed snem? 

Nie można zaprzeczyć, że muzyka ma na nas znaczący wpływ. Może poprawić nasz humor, dodać energii lub wręcz przeciwnie – wzruszyć i doprowadzić do łez. Warto wiedzieć, że muzyka to tak naprawdę fale dźwiękowe, które następnie trafiają do naszego mózgu.

Słuchanie muzyki przed snem może przynieść nam wiele korzyści. Musimy jednak wybrać relaksacyjne, spokojne utwory, aby uzyskać upragniony efekt. Takie utwory rozluźnią nas, spowolnią bicie serca oraz oddech, a do tego wyciszą nasz umysł. Dzięki temu przygotujemy nasz organizm do odpoczynku, co znacznie przyspieszy zaśnięcie. Poprawi się również jakość i długość naszego snu, ponieważ muzyka wpływa na fazę REM i fazę głębokiego snu.

Co więcej, przyjemne melodie nie tylko pomogą nam zasnąć, ale i zagłuszą niechciane dźwięki z zewnątrz. Sprawdzi się to szczególnie wtedy, gdy mamy głośnych współlokatorów lub mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Muzyka pozwoli nam odciąć się od niepożądanych odgłosów, dzięki czemu będziemy mogli w pełni skupić się na naszym wypoczynku. Warto zaznaczyć, że słuchanie relaksacyjnych utworów przełoży się również na nasze samopoczucie – staniemy się bardziej wypoczęci i zrelaksowani. W ten sposób zarówno podczas zasypiania, jak i budzenia, będziemy mogli cieszyć się dobrym humorem.

Jakiej muzyki słuchać przed snem? 

Jaką muzykę słuchać przed snem?Sama świadomość tego, że muzyka oddziałuje pozytywnie na sen, nie wystarczy – istotny jest również wybór odpowiednich piosenek. Jakiej muzyki słuchać przed snem? Najlepiej, aby były to relaksacyjne, nastrojowe utwory, które charakteryzują się wolnym, miarowym tempem i spokojną melodią. Takie piosenki nas wyciszą, a nie niepotrzebnie pobudzą. Wybierajmy raczej takie dzieła, które pozbawione są tekstu – dzięki temu oszczędzimy naszemu mózgu dodatkowego wysiłku. Zwróćmy uwagę na to, aby wieczorem słuchać raczej neutralnych emocjonalnie utworów – w ten sposób unikniemy niespodziewanej huśtawki nastrojów.

Spośród rodzajów muzyki, jakie będą idealne na wieczorną porę, możemy wyróżnić utwory klasyczne, muzykę medytacyjną, dźwięki natury czy utwory relaksacyjne.

Dźwięki pomagające zasnąć

Jeśli należymy do osób, które nie umieją zasnąć w kompletnej ciszy, koniecznie zainteresujmy się tym, czym jest biały szum. Termin ten zabrzmi znajomo szczególnie dla rodziców czy dziadków, którzy za pomocą białego szumu skutecznie uciszają swoje pociechy.

Biały szum to rodzaj dźwięków, które są dla nas znajome i kojące, jednak nieszczególnie zwracamy na nie uwagę. Stanowią one swego rodzaju tło, jednak budują poczucie bezpieczeństwo i swojskości, dzięki któremu znacznie łatwiej jest zasnąć. Dźwięki, które możemy nazwać białym szumem, charakteryzują się jednostajną częstotliwością i natężeniem. Mogą być to odgłosy natury, jak na przykład opad deszczu czy szum fal lub dźwięki znane nam z domowego wnętrza – pikanie ekspresu do kawy, dźwięk suszarki, radia czy zmywarki.

Jakie zalety może zagwarantować nam biały szum? Po pierwsze, podobnie jak relaksacyjna muzyka, przyczyni się do szybszego zaśnięcia. Ułatwi nam zrelaksowanie się i wyciszenie. Spowoduje, że pozbędziemy się napięcia z mięśni, a do tego wpłynie pozytywnie na naszą koncentrację, ponieważ zagłusza inne dźwięki z otoczenia. Pozytywne działanie białego szumu widoczne jest zwłaszcza u małych dzieci, które w towarzystwie znajomych, spokojnych dźwięków, czują się znacznie bezpieczniej. Dla noworodka zupełna cisza jest czymś nowym i niezrozumiałym, dlatego znacznie łatwiej jest im zasnąć przy czymś takim jak biały szum.

Jeśli chcemy wprowadzić to rozwiązanie do naszego życia, możemy zaopatrzyć się w specjalne urządzenia, które emitują biały szum. Dla maluszków dostępne są specjalne elektryczne niańki, które posiadają również tę opcję. Istnieją również ciekawe zabawki szumiące, tzw. szumisie. Mają one kształt misia, jednak z ich środka wydobywa się charakterystyczny, monotonny dźwięk. Będą świetnym rozwiązaniem dla małych dzieci, ponieważ mogą im służyć zarówno jako przytulanka, jak i kołysanka. Wiele szumisi posiada opcje wyboru różnych szumów, a do tego ich działanie może trwać nawet do kilku godzin. Wyłączają się same po określonym czasie, dzięki czemu mamy pewność, że nasze dziecko zaśnie wraz ze znajomym dźwiękiem.

Co ciekawe, na rynek wprowadzono również zabawki szumiące przeznaczone dla dorosłych. Mają one bardziej subtelną formę, jednak ich rola jest taka sama – wydają spokojne, jednostajne odgłosy, które pomagają nam zasnąć. Okażą się wielkim wsparciem zarówno dla osób, które zmagają się z kłopotami z zaśnięciem, jak i dla tych, którzy po prostu chcą poprawić komfort swojego snu. Szumisie dla dorosłych mogą nawet pełnić funkcję ciekawych ozdób. Są do tego lekkie i kompaktowe, dzięki czemu w razie potrzeby będziemy mogli zabrać je ze sobą w podróż.

W przypadku, w którym towarzyszące nam problemy z zaśnięciem nie chcą zniknąć, warto zadbać nie tylko o odpowiednie dźwięki do snu, ale o wieczorną rutynę, która pomoże nam się zrelaksować i odprężyć. Przed położeniem się warto wykonać parę czynności, które ułatwią nam zrelaksowanie się, a do tego sprawią nam przyjemność. Może być to poczytanie ulubionej książki bądź wzięcie gorącej kąpieli. Zauważymy, że gdy zadbamy o te elementy, nasz wypoczynek znacznie się poprawi.

Wybrawszy odpowiednią muzykę, z pewnością będziemy mogli skutecznie zasnąć. Postawmy na spokojne, nastrojowe dźwięki, które pomogą nam się wyciszyć i odprężyć. Muzyka wpłynie pozytywnie na jakość naszego snu, zdecydowanie warto więc wypróbować tę technikę.

Przeczytaj także: