Oświetlenie to istotny element każdego budynku. Obecnie możemy zauważyć, że na rzecz lamp LED odchodzi się od tradycyjnych żarówek. Diody te odnajdziemy w wielu różnych pomieszczeniach bądź urządzeniach. Z czego to wynika? Jakie są powody, dla których warto wybrać oświetlenie LED? Dowiedz się więcej! 

Czym wyróżnia się oświetlenie LED?

Na początek warto wspomnieć, że skrót LED pochodzi z języka angielskiego i oznacza Light Emitting Diode. Samo oświetlenie LED polega na wyjątkowym zjawisku, które określa się jako elektroluminescencja. Ulegają mu diody obecne w żarówkach LED, które pod wpływem prądu elektrycznego zaczynają emitować światło. Dzieje się to za sprawą półprzewodników. W zależności od tego, jaki rodzaj półprzewodników posiadamy, taką siłę i barwę światła możemy uzyskać.

Zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne nie bez powodu. To rozwiązanie posiada liczne zalety, które przekonują kolejne osoby do wyboru tego rodzaju światła. Atuty, jakimi charakteryzuje się oświetlenie LED, to:

 • dłuższa trwałość,
 • energooszczędność,
 • ekologiczność,
 • wytrzymałość na uszkodzenia,
 • wydajność,
 • brak potrzeby częstej wymiany żarówki,
 • brak szkodliwego działania dla oczu,
 • możliwość doboru koloru,
 • możliwość sterowania,
 • światło wysokiej jakości,
 • natychmiastowy start żarówki.

Można dostrzec, że oświetlenie LED cechuje się wieloma zaletami. Jeśli zdecydujemy się umieścić je w naszym domu, z pewnością tego nie pożałujemy. Dla wielu osób największą korzyścią będzie fakt, że żarówki LED znacznie zmniejszą wysokość rachunków za prąd. Wynika to z faktu, że są energooszczędne, czyli pobierają mniej energii. W tym samym czasie jednak gwarantują wysokiej jakości światło i znaczy komfort.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED?Gdzie znajdziemy oświetlenie LED?

Oświetlenie LED staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Odnajdziemy je w wielu różnych miejscach. Korzysta się z niego zarówno w biurach czy firmach, jak i domach mieszkalnych. W miejscach pracy są szczególnie chwalone, ponieważ nie mają negatywnego działania na nasz wzrok. Nawet jeśli spędzamy w zakładzie dużo czasu, nie musimy obawiać się, że nasze oczy ucierpią. Zastosowanie światła LED w dużych budynkach, takich jak sklepy, instytucje czy muzea to szansa na zadbanie o ekologię i zmniejszenie kosztów związanych z pokryciem energii tak dużych obiektów.

Wspomnieliśmy już, że w przypadku gospodarstw domowych żarówki LED również posiadają wiele zwolenników. W tym wypadku powodem, dla którego tak często są wykorzystywane, jest to, jak wiele możliwości gwarantują. Dzięki nim możemy samodzielnie dobrać kolor światła, jaki pragniemy mieć w naszym pomieszczeniu. Wybierając ciepłą, przyjemną barwę do naszej sypialni, możemy nawet poprawić komfort naszego snu. Nierzadko oświetlenie LED umożliwia sterowanie żarówek za pomocą pilota, co jest dodatkowym ułatwieniem. Takie rozwiązania sprawdzą się do nowoczesnych domów, w których technologia jest mile widziana. Co więcej, możemy być pewni, że wybrane przez nas oświetlenie jest bezpieczne dla wszystkich domowników, nawet tych najmłodszych.

Jak dbać o wzrok? 

Co wtedy, gdy nie posiadamy oświetlenia LED w naszym domu? Jeśli dodatkowo jesteśmy narażeni na długotrwałe korzystanie z niebieskiego światła, w takim wypadku powinniśmy szczególnie pamiętać o tym, aby dbać o nasz wzrok. Problemy z oczami to coraz powszechniejszy problem. Nic dziwnego, że u większości z nas pojawiają się różne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

 • suchość oka,
 • uczucie pieczenia,
 • ból oka,
 • problemy z widzeniem,
 • ból głowy,
 • trudność z koncentracją.

Aby temu zaradzić, warto regularnie udawać na wizyty do gabinetu okulistycznego, gdzie w razie potrzeby zostaną nam przepisane krople do oczu bądź wymiana szkieł okularów na silniejsze. Chcąc zadbać o wzrok, należy zatroszczyć się też o odpowiednią dietę. Okazuje się, że wiele cennych witamin, które działają pozytywnie na nasze oczy, znajduje się właśnie w pożywieniu. Postawmy na takie produkty jak marchewka, jagoda, borówki czy warzywa zielone. Nie ma wątpliwości, że nasze oczy oddziałuje również to, ile wypoczynku zażywamy. Jeśli nie śpimy wystarczającej ilości godzin, wpływa to niekorzystnie nie tylko na nasze samopoczucie i produktywność, ale i wzrok. Nasze oczy są wtedy zmęczone, a do tego doświadczamy nieprzyjemnego uczucia suchości bądź pieczenia. Rozwiązaniem tego problemu może być zainwestowanie w dobre artykuły sypialniane, dzięki którym zrelaksowanie się stanie się bardzo łatwe. Pozytywne działanie będzie miała kołdra z bambusu, która zadba o naszą wygodę i komfort termiczny. Jej dużą zaletą jest również naturalny skład.

Jeśli aranżujemy nową przestrzeń i nie wiemy, jakie oświetlenie wybrać, postawmy na światło LED. Ono nie dość, że jest lepszym rozwiązaniem dla środowiska, to jeszcze będzie wspaniale wypełniało naszą przestrzeń. Diody LED możemy wykorzystać w różnych formach i kolorach, dzięki czemu bez wątpienia będą stanowiły ciekawą ozdobę.

Warto przeczytać: