Ciemne cienie pod oczami są powszechnym problemem dermatologicznym, który dotyka ludzi w różnym wieku i niezależnie od płci. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą wpływać na wygląd i samopoczucie jednostki, wprowadzając do codziennej rutyny nutę zmęczenia lub niedoskonałości. W poniższym artykule dowiesz się dokładnie, czym są ciemne cienie pod oczami, jakie są ich objawy oraz przyczyny pojawiania się. Na koniec opowiemy o możliwych sposobach pozbycia się nieestetycznie wyglądających ciemnych plam. Jeśli jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!

Ciemne cienie pod oczami – czym są?

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę są ciemne cienie pod oczami? Są to widoczne efekty działania naczyń krwionośnych. Te naczynia ciemnieją, ponieważ organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu lub wilgoci. Pierwszym miejscem, gdzie jest to widoczne, jest właśnie skóra pod oczami, ponieważ jest ona bardzo specyficzna. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest niezwykle cienka oraz nie zawiera tkanki tłuszczowej. Pod oczami znajduje się wiele naczyń krwionośnych oraz węzłów chłonnych, a jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu lub płynów, to krew automatycznie porusza się wolniej i ma ciemniejszy kolor. I to właśnie te naczynia są widoczne pod bardzo cienką skórą pod oczami. W zależności od jej rodzaju, cienie mogą mieć kolor lekko brązowy lub niebieski.

Objawy ciemnych cieni pod oczami

Objawy ciemnych cieni pod oczami mogą różnić się w zależności od przyczyny, jednak niektóre typowe symptomy obejmują:

 • zaciemnienie skóry pod dolnymi powiekami – obszar pod dolnymi powiekami może wydawać się ciemniejszy niż otaczająca skóra,
 • opuchliznę – ciemne cienie pod oczami mogą często towarzyszyć opuchliźnie lub „workom” pod oczami,
 • zmniejszone napięcie skóry – skóra pod oczami może wydawać się luźniejsza lub pomarszczona,
 • odczucie zmęczenia – osoby z ciemnymi cieniami pod oczami mogą odczuwać, że ich spojrzenie wygląda na zmęczone nawet po odpowiedniej jakości odpoczynku,
 • zmiany koloru – ciemne cienie pod oczami mogą przybierać różne odcienie, takie jak fioletowy, brązowy, niebieski lub szary,
 • suchość i podrażnienie skóry – skóra pod oczami może być podatna na suchość, podrażnienie lub uczucie swędzenia,
 • obniżone samopoczucie – ciemne cienie pod oczami mogą wpływać na pewność siebie i samopoczucie jednostki.

Ciemne cienie pod oczami - czym są i jak sobie z nimi poradzić?Jak możesz zauważyć, istnieje naprawdę wiele różnych symptomów, które towarzyszą cieniom pod oczami. Oczywiście nie wszystkie będą występować w każdym przypadku, jednak warto obserwować samego siebie i wiedzieć dokładnie, jakie masz objawy.

Poznaj przyczyny pojawiania się ciemnych cieni pod oczami

Ciemne cienie pod oczami mogą pojawić się z naprawdę różnych powodów, których często nie jesteśmy nawet świadomi. Poniżej znajdziesz kilka z nich!

 • Genetyka – skłonność do ciemnych cieni pod oczami może być dziedziczna. Jeśli masz krewnych, np. mamę lub dziadka z podobnym problemem, istnieje większe ryzyko, że sam także będziesz zmagająca się z tym problemem.
 • Niewystarczający sen – brak odpowiedniej ilości i jakości snu może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych w okolicach oczu, co może powodować ciemne cienie.
 • Stres i zmęczenie – długotrwały stres i zmęczenie także mogą prowadzić do pojawienia się oraz pogłębienia problemu związanego z ciemnymi cieniami pod oczami.
 • Starzenie się skóry – z wiekiem skóra traci swoją elastyczność i gęsto, co może sprawić, że naczynia krwionośne staną się bardziej widoczne i sprawią, że pojawią się cienie pod oczami.
 • Palenie papierosów – ten nałóg może ograniczyć przepływ krwi, prowadząc jednocześnie do powstawania ciemnych cieni pod oczami, które nie wyglądają estetycznie.
 • Ekspozycja na słońce – nadmierne narażanie skóry wystawionej na słońce również może przyczynić się do uszkodzenia delikatnej skóry wokół oczu i powstawania ciemnych plam.

Kiedy zrozumiesz, jaki jest powód pojawienia się ciemnych cieni pod Twoimi oczami, to dużo łatwiej będzie Ci podjąć odpowiednie kroki, aby jak najbardziej zniwelować nieestetyczne plamy. O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu!

Jak zniwelować ciemne cienie pod oczami?

Jeśli Twoje cienie pod oczami nie są związane z żadną chorobą, to możesz spróbować się ich pozbyć lub chociaż delikatnie zniwelować z pomocą domowych sposobów. Po pierwsze zmień swój styl życia na zdrowszy! Unikaj wszelkich używek, takich jak papierosy czy alkohol, zacznij się zdrowo odżywiać i pić odpowiednią ilość wody. Pamiętaj także o zdrowym śnie, który może być zapewniony przez materac dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji. Możesz go kupić zarówno w Internecie, jak i w sklepie stacjonarnym znajdującym się w mieście Kraków. Kolejnym punktem, o który musisz zadbać, jest dokładny demakijaż, ponieważ zaniedbanie tego procesu może negatywnie odbić się od skóry, która stanie się bardziej ziemista lub szara. Koniecznie stosuj kremy o działaniu rozjaśniającym i rozświetlającym, których zadaniem jest zmniejszenie widoczności cieni pod oczami. Możesz stosować także chłodzące płatki pod oczy oraz specjalne masażery. Koniecznie unikaj ekspozycji skóry na słońce, ponieważ promienie UV mogą przyczynić się do różnych problemów skórnych. Stosuj kremy z filtrem oraz noś okulary przeciwsłoneczne.

Teraz już na pewno wiesz, jak poradzić sobie z nieestetycznie wyglądającymi cieniami pod oczami. Jeśli po swoich domowych zmaganiach z tym problemem nie zauważysz żadnej różnicy, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem specjalistą, którym w tym przypadku będzie dermatolog. On z całą pewnością spróbuje Ci pomóc i pozbyć się ciemnych cieni pod oczami!