Zima w górach to magiczny czas. Wiele miejsc zachwyca pięknem przyrody, a podziwianie ośnieżonych szczytów w towarzystwie rodziny i znajomych to niezapomniane przeżycie. Jednak zima to nie tylko niepowtarzalny klimat, ale również nieprzewidywalne warunki. Jakimi zasadami kierować się podczas tworzenia stylizacji na szlak?

Jakie buty wybrać?

Podstawowym elementem bagażu, przygotowywanego na zimowy wyjazd w góry, są buty. Muszą nie tylko gwarantować skuteczną izolację od zimna, ale jednocześnie zapewniać przyczepność na śniegu i lodzie. Podeszwa powinna być sztywna, aby możliwe było komfortowe zamontowanie raczków lub raków. Kluczowe jest też oczywiście dobre dopasowanie rozmiaru. Zarówno zbyt małe, jak i za duże buty mogą wywoływać znaczny dyskomfort, a także zwiększyć ryzyko kontuzji. Dzięki dobremu obuwiu zdecydowanie mniej obciążone są kolana i plecy. W połączeniu ze spaniem na wygodnym materacu – np. jednym z dostępnych w sklepie www.sleepinghouse.pl – możliwe jest całkowite uniknięcie bólu. Pozwala to na codzienne korzystanie z piękna górskich szlaków, bez konieczności spędzenia całego dnia w pokoju, na odchorowywaniu obciążeń i nadmiernych napięć.

Pod butami muszą znaleźć się dobre skarpetki, zapewniające dobrą izolację termiczną i jednocześnie umożliwiające odprowadzanie potu. Jest to kluczowe zimą ze względu na ryzyko powstania odmrożeń. Doskonale sprawdza się wełna merino, która jest ciepła i oddychająca. Dobrze sprawdza się też klasyczna bawełna, która dzięki przepuszczalności powietrza jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale również m.in. w produkcji artykułów sypialnianych marki Hilding.pl. Jednak mimo wszystko, skarpetki z wełny merino są lepsze niż te bawełniane ze względu na ograniczenie rozwoju bakterii i niwelowanie przykrego zapachu potu.

Rękawice na każdą pogodę

Długie godziny na szlaku mogą doprowadzić do przemarznięcia dłoni. Dlatego przygotowując bagaż, warto wybrać się do sklepu z odzieżą turystyczną – np. w Krakowie, i zainwestować w dobre rękawiczki. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w dwie pary, z których każda charakteryzuje się nieco inną funkcją.

  • Zimowy wyjazd w góry. Jak ubrać się na szlak?Przylegające rękawiczki uniwersalne – są potrzebne podczas szybkiego marszu, gdy ciało jest rozgrzane, a także w dniach, kiedy pogoda jest słoneczna. Można z nich wygodnie korzystać, maszerując z kijkami trekkingowymi. Podobnie, jak w przypadku skarpetek, również rękawiczki uszyte z wełny merino są chętnie wybierane przez fanów górskich wędrówek.
  • Grube, zimowe rękawice – w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się modele puchowe. Doskonale chronią ręce przed niebezpiecznymi odmrożeniami w ujemnych temperaturach.

Nie należy wychodzić zimą na szlak bez rękawiczek. Marsz z rękami w kieszeniach może być niebezpieczny i doprowadzić do poważnego wypadku.

Zima w górach, a nakrycie głowy

Najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Dzięki dobrej czapce można nie tylko uniknąć wychłodzenia, ale również ochronić się przed wiatrem i słońcem. Zimą czapka powinna dobrze zasłaniać uszy. Chętnie wykorzystywane wiosną i jesienią cienkie czapki typu beanie i chusty na głowę, zdecydowanie nie spełnią swojej funkcji.

Obecnie w sklepach można znaleźć tak wiele różnorodnych czapek zimowych, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Czapki z pomponem, typu krasnal, z nausznikami, radarówki czy czapki z podwijanymi mankietami różnią się między sobą wyglądem, grubością i materiałem, z którego je wykonano. Najczęściej w sklepach można natknąć się na czapki wykonane z bawełny, wełny, poliestru i akrylu. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się te naturalne. Warto brać pod uwagę także nakrycia głowy ze wspomnianej powyżej wełny merino – miękkiej, ciepłej i przyjemnej w użytkowaniu.

W górach najlepiej sprawdzają się czapki z podszewką, które skutecznie izolują głowę od zimna i wiatru. Z reguły, można natknąć się na modele wykonane na zewnątrz z wełny, a wewnątrz z polaru. Niektórzy narzekają na tłumienie odgłosów przez czapki tego typu, a także na niewystarczającą oddychalność. Dlatego podczas szukania idealnej czapki warto przymierzać różne egzemplarze.

Dlaczego potrzebujesz bielizny termicznej?

W dzisiejszych czasach, ubrania stworzone z myślą o długotrwałym i intensywnym wysiłku fizycznym, są ogólnodostępne. Podstawowym elementem stroju każdej osoby wybierającej się na szlak powinna być bielizna termiczna – koniecznie wysokiej jakości! Nowoczesne ubrania termiczne są wykonane z syntetycznych materiałów, które w ekspresowym tempie odprowadzają całą wilgoć na zewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem, które jest coraz częściej stosowane, jest szycie bielizny z tkanin zawierających jony srebra. Niwelują one brzydkie zapachy.

Alternatywą dla nowoczesnej, syntetycznej bielizny termicznej, są ubrania z wełny merino. Doskonale ogrzewają, chłoną wilgoć, a jednocześnie nie wydzielają brzydkich zapachów. Niestety, bielizna z tego materiału jest dość droga i mniej odporna na uszkodzenia niż syntetyczna odzież termiczna. Dodatkowo – schnie powoli. Dlatego mimo wszystko bardziej praktyczne jest zainwestowanie w syntetyczną bieliznę termiczną, która jest po prostu wygodniejsza w użytkowaniu, tańsza i bardziej trwała. Dopiero na bieliźnie powinna znaleźć się warstwa grzewcza. Te ubrania także powinny odprowadzać wilgoć, ale ich podstawową funkcją jest zapewnianie komfortu termicznego.

Zimowe wypady w góry to doskonała okazja do zrelaksowania się na łonie natury i spędzenia miłego, aktywnego czasu z rodziną i znajomymi. Warto jednak dobrze przemyśleć swoje trekkingowe outfity, aby na szlaku czuć się komfortowo, stylowo, a przede wszystkim bezpiecznie.