Lato to z pewnością ulubiona pora roku większość osób, w tym dzieci. Kojarzy nam się z ciepłem, wakacjami i urlopem w górach, nad morzem lub za granicą. Jednak na co dzień czas spędzamy w domu, a niestety, letnie noce nie zawsze sprzyjają wysypianiu się. Związane jest to ze zbyt wysoką temperaturą oraz suchym powietrzem. Z uwagi na to, jak zagwarantować sobie zdrowy sen w kilku krokach? Oto najprzydatniejsze rady, jak się wyspać, gdy za oknem panują upały!

Po pierwsze – atmosfera

Niestety, pomimo swoich licznych zalet, lato nie sprzyja prawidłowemu wypoczywania, gdyż zbyt niski poziom nawilżenia może obniżać jakość snu. Na szczęście można sobie z tym poradzić poprzez różnego rodzaju nawilżacze powietrza. Dobrym rozwiązaniem będą również rośliny, które zarówno oczyszczają, jak i nawilżają powietrze. Jednak przy ich wyborze warto postawić na takie, które dodatkowo produkują tlen w nocy, przez co nie obniżają jakości powietrza. Inną, ale równie ważną dla wielu z nas kwestią jest unikanie irytujących much czy komarów. W tym celu warto postawić na moskitiery lub łóżka z baldachimem. Nie zapominamy również o tym, że latem słońce na niebie pojawia się szybciej i zachodzi później, przez co musimy szczelnie zasłonić okna. W ten sposób nie zakłóci ono wewnętrznego zegara biologicznego oraz wydzielania melatoniny o prawidłowych porach.

Po drugie – materac do spania

Oczywiście najważniejszą rolę w każdej sypialni – i to niezależnie od pory roku, odgrywa materac do spania. Jest to produkt, który został stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam zdrowego i spokojnego wypoczynku. Umożliwia to unikalna budowa oraz wyjątkowe właściwości, związane najczęściej z wypełnieniem. To właśnie dzięki nim materac może niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co wspiera kręgosłup oraz stabilizuje całą sylwetkę. Oprócz tego warto zaznaczyć, że poprzez idealne dopasowanie modelu do osobistych potrzeb i preferencji, materac do spania może zagwarantować nam najlepszą regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym.

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200

Po trzecie – poszewki na kołdrę i poduszkę

Sypialnia na lato - z czego się składa? Pościel to nic innego, jak komplet poszewek, w które ubieramy poduszki i kołdrę. Na współczesnym rynku mamy dostęp do różnego rodzaju produktów, które wyróżniają się między innymi fasonem i kolorem. Dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie wpasować je do aktualnej aranżacji sypialni. Zwróćmy jednak uwagę, aby było odpowiednio dopasowane do wymiarów zarówno kołdry, jak i poduszki. Dużą rolę odgrywa materiał, z jakiego zostały wykonane, a latem najlepiej sprawdzi się pościel:

  • bawełniana – ma właściwości termoregulacyjne, jest niezwykle chłonna, a przy tym oddychająca, delikatna i gładka,
  • satynowa – miękka w dotyku, hipoalergiczna, wytrzymała, oddychająca oraz daje przyjemne uczucie “chłodzenia”,
  • jedwabna – wyjątkowo elegancka, lekka, wytrzymała, a także utrzymuje ciepłotę ciała, przez co zapobiega poceniu się oraz daje uczucie świeżości.

Po czwarte – kołdra letnia

Wielu z nas nie wyobraża sobie komfortowego wypoczynku bez kary. Nic dziwnego, w końcu odpowiada ona za przyjemne otulenie ciała w czasie snu. Jednak jej najważniejszą rolę jest zapewnienie nam właściwego komfortu termicznego, przez co nasze ciało nie jest narażone na przegrzewanie się lub wychładzanie. Jednak, aby było to możliwe, to w pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić rodzaj wypełnienia oraz gramaturę. Kołdry na lato powinny być możliwie jak najcieńsze pod względem ilości wypełnienia, gdyż w ten sposób nie będą nas nadmiernie grzały. Jeśli natomiast nadal jest nam za ciepło, to warto postawić na duże i miękkie w dotyku koce. Są zdecydowanie cieńsze, a i tak mogą zapewnić nam właściwy komfort termiczny, zwłaszcza w najbardziej upalne noce.

Po piąte – uporządkowana przestrzeń

Mówi się, że wiosna to czas porządków, jednak tak naprawdę każda pora roku może być dobrą wymówką od skrupulatnego posprzątania sypialni, a nawet jej reorganizacji. W pierwszej kolejności pozbądźmy się wszystkich niepotrzebnych rzeczy oraz zetrzeć kurz, który może znajdować się nawet w ciężko dostępnych miejscach. W ten sposób unikniemy głównej przyczyny pojawiających się alergii, czyli kurzu oraz roztoczy. Lato to również czas, w którym możemy zadbać na łóżko. Obejmuje to wypranie kołdry, poduszki czy pokrowca na materac. A w jaki sposób stworzyć nowe wnętrze do wypoczynku latem? Możemy przede wszystkim postawić na malowanie ścian lub całkowitą zmianę elementów dekoracyjnych.

Jak zadbać o sen latem, aby móc komfortowo wypocząć?

Higiena snu, bo właśnie o niej tutaj mowa, to zbiór zasad, norm i zachowań, które pozwalają na zdrowe wysypianie się. Poprzez wdrożenie ich w swoje życie możemy mieć pewność, że jakość i długość naszego snu się poprawią. Wśród licznych kwestii wyróżnić można lekkostrawną kolację, zwiększony poziom aktywności fizycznej czy unikanie drzemek w ciągu dnia. Zaleca się także ograniczenie spożywania substancji pobudzających (kofeina, nikotyna, alkohol) w godzinach wieczornych czy odłożenie na godzinę przed snem urządzeń elektronicznych. Jednak najważniejszą rolę odgrywa tutaj dobre wyposażenie łóżka. Do innych, ale równie przydatnych akcesoriów sypialnianych zalicza się:

  • stelaże – konstrukcje składające się z ramy i drewnianych listewek, które odpowiadają za wsparcie materaca oraz komfortu sen użytkownika,
  • poduszki – odpowiadają za wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
  • ochraniacz na materac – nakładka higieniczna, która pozwala na stworzenie higienicznych i antyalergicznych warunków do wypoczynku.

Lato to uwielbiana przez wielu z nas pora roku. Niestety, upalne dni i gorące noce niekoniecznie dobrze wpływają na zdrowy sen, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować swoją sypialnię na lato! Powyższe kroki pomogą niemalże każdemu stworzyć w sypialni unikalne warunki do komfortowego wypoczynku. Nie zapominajmy również o higienie snu, czyli wielu czynnikach, które mogą pozytywnie wpływać na jakość i długość naszego snu.

Przeczytaj także: