Naturalne, pełne światła i przyjazne miejsce do wypoczynku to najlepsze określenia, które oddają charakter skandynawskich wnętrz. Służą one wygodzie domowników, są praktyczne i efektownie się prezentują. Najczęściej styl ten jest wybierany do sypialni, gdyż pozwala na stworzenie środowiska sprzyjające spokojnemu wypoczynkowi. A czym się wyróżnia?

Czym jest styl skandynawski? 

Styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej, a tamtejsze strony wyróżniają się unikalnym, dzikim i chłodnym klimatem. Już od kilku sezonów staje się potężną inspiracją dla miłośników wnętrz. Wszystko z uwagi na fakt, iż uwzględnia minimalizm i proste, przez co pomieszczenie wygląda schludnie oraz elegancko. Jednak poprzez unikalne dodatki oraz sam charakter – staje się ono także przytulne i pełne naturalnego światła. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że styl skandynawski to świetnie nadaje się do małych pomieszczeń, gdyż umożliwia optyczne powiększenie. W ostatnich latach wyewoluowały trzy odmiany – new nordic, dark nordic i scandi chic.

Cechy stylu skandynawskiego

Każdy styl ma swoje główne cechy – nie inaczej jest w przypadku stylu skandynawskiego. Jak się okazuje, charakteryzuje się on:

  • Przytulna sypialnia w stylu skandynawskimjasną kolorystyką – podstawową bazą kolorystyczną są tutaj jasne, neutralne kolory,
  • naturalnymi materiałami – istotną rolę odgrywa tutaj drewno czy kamień,
  • ergonomicznymi formami – wygoda i komfort to podstawa,
  • wyrazistymi wzorami – geometryczne wzornictwo połączone z mocnymi czy kontrastowymi kolorami,
  • tkaninami z naturalnymi materiałami – wyróżnić można tutaj bawełnę czy len,
  • zróżnicowanymi dekoracjami – dopełniają surowe wnętrza, a dodatkowo są praktycznie.

Sypialnia w stylu skandynawskim – czym się wyróżnia?

Sypialnia służy nam do odpoczynku, relaksu i oczywiście – zdrowego snu. Planując jej aranżację, warto posłużyć się stylem skandynawskim, aby uzyskać przyjemne, a zarazem unikalne wnętrze. Idealnym rozwiązaniem będą tutaj pastelowe i stonowane kolory, dzięki którym jesteśmy w stanie się odprężyć. Podłoga z naturalną fakturą drewna ociepli wnętrze i nada mu przytulności. W centralnej części warto umieścić łóżko drewniane a na nim materac naturalny oraz inne akcesoria sypialniane, takie jak poduszka czy kołdra puchowa. Nie zapominajmy również o meblach! Najlepiej sprawdza się tutaj modele w białej kolorystyce. Możemy postawić zarówno na stoliki nocne, jak i regały, komody czy szafy! Warto natomiast unikać zbędnych zdobień na meblach czy niepotrzebnych ozdób. Natomiast całą aranżację ożywią wyraziste dodatki w stylu skandynawskim, które wyróżnia się nie tylko kolorem, ale także fasonem.

Styl skandynawski na dobre zagościł w naszych domach – salonach czy kuchni. Jednak przede wszystkim sprawdzą się w sypialni, gdyż umożliwią stworzenie unikalnego i relaksującego klimatu. W ten sposób dodatkowo wspomaga zdrowy sen.

Przeczytaj także: