Choroby kobiece, czyli zespół patologii obejmujących kobiecy układ rozrodczy, mogą dotyczyć każdej z nas. Wpływają bezpośrednio na nasze zdrowie, a szczególnie odczuwają to Panie w wieku rozrodczym. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać pierwsze niepokojące objawy lub stwierdzić, co może nam dolegać. Właśnie dlatego poniżej znajduje się 7 najczęstszych chorób ginekologicznych kobiet.
Nadżerka szyjki macicy
Prawidłowo określana jako ektopia szyjki macicy, to dość częsta przypadłość kobiet. Diagnozowana jest, gdy nabłonek walcowaty z kanału szyjki macicy “przemieszcza się” na tarczę szyjki macicy. Szacuje się, że problem ten dotyczy 30% kobiet, jednak zwykle przebiega bezobjawowo. Do ewentualnych objawów zaliczyć można świąd czy upławy o nieprzyjemnym zapachu. Czasem mogą wystąpić także plamienia między miesięcznymi lub po stosunku. W zależności od diagnozy leczenie można przeprowadzić miejscowo, z użyciem leków dopochwowych, koagulacji chemicznej, elektrokoagulacji, fotokoagulacji lub krioterapii. Natomiast zaawansowane zmiany nowotworowe wymagają działania systemowego obejmującego operację i chemioterapię.
Zapalenie sromu
Zapalenie sromu może mieć wiele różnych przyczyn. Wyróżnia się tutaj przyczyny mechaniczne (np. naruszenie nabłonka skóry poprzez otarcia lub związane z niewłaściwą higieną), hormonalne (z powodu zbyt niskiego lub wysokiego poziomy estrogenów, który odpowiada za wydzielanie śluzu, bakteryjne i grzybicze. Do najczęstszych objawów zalicza się swędzenie warg sromowych, a także ich pieczenie, zaczerwienienie, podrażnienie czy ból. Samo leczenie jest dość proste i jeśli nie wynika z reakcji alergicznej na kosmetyki, to warto udać się do lekarza. Po rozpoznaniu przyczyny zaleca się jak najszybsze rozpoczęcie leczenia zapalenia sromu, gdyż w przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak np. zakażenie pęcherza, pochwy czy cewki moczowej.
Infekcje bakteryjne pochwy
Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz przeszła infekcję bakteryjną pochwy. Powstają na kitek zaburzenia flory bakteryjnej pochwy przez m.in. antybiotykoterapię, zaburzenia hormonalne lub z uwagi na częstą zmianę partnerów seksualnych. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się jednorodne, kremowej wydzieliny z pochwy o cuchnących zapachu. Określa się go często jako “rybi”. Upławom może towarzyszyć ból, pieczenie oraz dyskomfort. W tym przypadku najlepiej od razu udać się do lekarza, który przepisze doustny lub doustny i dopochwowy antybiotyk.
Endometrioza
Endometrioza dotyczy występowania błony śluzowej trzonu macicy (tzw. endometrium) poza jej naturalnym umiejscowieniem. Można ją podzielić na otrzewną, jajnikową i postać głęboko naciekającej. Choroba ta rozwija się powoli i początkowo bezobjawowo. Za pierwszy objawy uznaje się ból występujący okresowo, który przechodzi w ból ciągły. Uwzględnia się tutaj także bolesne miesiączki, bolesne współżycie czy bolesne oddawanie moczu lub stolca. Nie wolno lekceważyć endometriozy, gdyż wywołuje odpowiedź zapalną. Leczenie zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania. Łagodne stany uwzględniają laparoskopię, a zaawansowane – leczenie operacyjne. W tym przypadku warto zadbać o właściwą rekonwalescencję, której sprzyja zdrowy sen. Zapewnić go może, chociażby materac Hilding Step.
Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników, czyli w skrócie PCOS to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. W konsekwencji zmian hormonalnych wiele Pań zmaga się z brakiem owulacji. Obecnie nieznana jest jednoznaczna przyczyna występowania PCOS. Schorzenie to można rozpoznać m.in. po zaburzeniach miesiączkowania oraz owulacji. Pojawia się często także hirsutyzm, zmiany łojotokowe i trądzikowe czy przetłuszczanie się włosów. Natomiast za największy problemu uznaje się problemu z zajściem w ciążę. Samo leczenie opiera się na zmniejszeniu objawów oraz regulacji cykli miesiączkowych. Stosuje się tu metody związane z indukcją owulacji i leczeniem niepłodności, ale także terapie mające na celu zmniejszenie ryzyka cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych czy raka endometrium. Leczenie opiera się na odpowiedniej farmakoterapii oraz modyfikacji trybu życia.
Mięśniaki macicy
Są to najczęściej niezłośliwe zmiany nowotworowe, które mogą dotyczyć nawet co czwartej kobiety. Szybkość jego wzrostu jest uzależniony w dużej mierze od umiejscowienia, czynności hormonalnej estrogenów oraz cech osobniczych kobiety. Wyróżnia się trzy najczęstsze rodzaje mięśniaków, czyli mięśniaki podśluzówkowe, śródścienne oraz podsurowicówkowe. Ich występowanie wiąże się z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi oraz krwawienia między miesiączkami. Zwiększa to ryzyko zabrudzenia ubrań czy materaca, dlatego warto zainwestować w ochraniacz na materac, który znajdziemy na www.hilding.pl. Wśród innych objawów wyróżnia się ucisk lub ból miednicy, trudności w opracowaniu pęcherza, zaparcia czy uczucie pełności w podbrzuszu. Samo leczenie opiera się na stosowaniu metod związanych z farmakoterapią lub metod zabiegowych.
Zapalenie przydatków
Przydatki to wspólne określenie dla jajników i jajowodów. W tym przypadku mamy do czynienia ze schorzeniem, którego przyczyna ma zazwyczaj podłoże bakteryjne. Wynika to z przedostania się ich z pochwy do górnych dróg rodnych. No najbardziej charakterystycznych objawów zaliczyć można silny ból podbrzusza, który narasta podczas stosunku czy badania ginekologicznego. Pojawia się także gorączka oraz dreszcze. Samo leczenie po dogłębnym wywiadzie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych, a także antybiotyków.
Wśród najczęstszych chorób ginekologicznych u kobiet znajdziemy schorzenia, które można bez problemu wyleczyć. Niestety są również takie, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia kobiety. Warto zatem regularnie się badać i w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości – zgłosić się do ginekologa. W końcu nigdy nie wiadomo z czym przyjdzie nam się zmagać.