Spacer to wspaniały sposób na to, aby spędzić czas ze swoim pupilem. Są to znaczące chwile zarówno dla opiekuna, jak i samego psa, dzięki którym możemy jeszcze bardziej zżyć się z naszym czworonożnym przyjacielem. Warto jednak zadbać o to, aby spacer przebiegał w odpowiedni sposób. Jak zatem powinny wyglądać spacery z psem? Dowiedz się więcej!

Dlaczego spacer z psem jest ważny?

Na pozór spacer może wydawać się czymś banalnym, jednak opiekunowie zwierzaków z pewnością wiedzą, jakie znaczenie posiada każde wyjście z psem. Jest to część codziennej rutyny, której pupile z utęsknieniem wyczekują. Spacer to dla nich szansa na zaspokojenie swoich potrzeb, dbanie o aktywność fizyczną i dostarczenie rozrywki. Wtedy poznają nowe otoczenie i rozwijają swoje umiejętności i zachowania. Dostają różne bodźce, które ich stymulują i motywują do próbowania nowych wyzwań. Spacer jest ważny dla psychiki psa. Oprócz tego wpływa korzystnie na więź człowieka i zwierzęcia – dla opiekuna jest to okazja do tego, aby lepiej poznać swojego psa, zaobserwować, jakie ma reakcje, co robi dobrze, a co należałoby jeszcze poprawić. Widząc to, jak istotną rolę odgrywa spacer, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby przebiegał on w prawidłowy sposób, który zadowoli zarówno naszego zwierzaka, jak i nas samych.

Do czego prowadzą złe nawyki podczas spaceru?

Spacer to wyjątkowa szansa dla opiekuna, jednak nie każdy potrafi wykorzystać jej w odpowiedni sposób. Wtedy pojawiają się różne błędy spacerowe, które mogą negatywnie wpłynąć na zachowanie naszego zwierzaka. Jedna z najczęstszych nieodpowiednich decyzji to używanie zbyt krótkiej smyczy. Nie zapewnia ona naszemu pupilowi odpowiedniej swobody do węszenia i odkrywania terenu. Pies zaczyna ciągnąć, co z kolei nas wprowadza w spory dyskomfort. Niekiedy to właściciele szarpią i pociągają psa za smycz, aby odciągnąć go od danej rzeczy. To może wywołać u niego ból i lęk, na skutek czego smycz zacznie kojarzyć mu się z czymś nieprzyjemnym. Równie trudne dla psa może być zrezygnowanie z codziennego spaceru. Może to wywołać różne nieprzyjemne emocje, a także osłabić więź opiekuna i zwierzęcia. Dużo też zależy od naszej własnej postawy na spacerze – jeśli jednocześnie używamy telefonu, rozpraszamy się, nie poświęcamy naszemu pupilowi uwagi lub wręcz przeciwnie, pośpieszamy go i nakładamy presję, poświęcony czas nie przyniesie żadnemu z nas korzyści.

Jak długi powinien być spacer z psem?

Jak powinny wyglądać spacery z psem?Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z opieką nad psem, mogą zastanawiać się nad tym, ile tak naprawdę powinny trwać spacery z psem. Powinniśmy wtedy pamiętać o tym, że tak jak każdy człowiek, tak każdy pies posiada inne potrzeby. Dużo zależy od rasy, wieku czy zdrowia zwierzaka. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swojego pupila. Nie ma wątpliwości, że w przypadku młodych, energicznych psów, krótkie przejście wokół posesji nie będzie wystarczające. Spacer powinien być na tyle długi, aby podczas jego trwania pies mógł zaspokoić swoje potrzeby i fizycznie się zmęczyć. Wtedy na pewno będzie usatysfakcjonowany. Z drugiej strony, nie przekraczajmy też jego możliwości – szczególnie ważne jest to w przypadku starszych piesków, które znacznie szybciej się męczą. Ograniczony czas warto też zastosować w przypadku szczeniaków, które dopiero się uczą chodzenia na smyczy i mogą być tym wszystkim przytłoczone. Przyjęło się jednak, że optymalna ilość spacerów wynosi od 2 do 3, z czego jeden z nich powinien być dłuższy.

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Spokojny spacer i chodzenie tuż przy nodze – to coś, o czym marzy wielu opiekunów. To jednak wcale nie musi być pobożnym życzeniem! Nauczenie psa odpowiedniego zachowania podczas spaceru jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak zacząć od nauki posłuszeństwa, dzięki której zwierzak będzie reagował na nasze komendy. Kluczową rolę odgrywają tu ćwiczenia, dzięki którym możemy wyrobić u psa zdrowe nawyki. Wpierw warto zaznajomić go z prostymi komendami, które wytworzą między nami nić porozumienia. Opanowawszy reagowanie na imię, możemy udać się na spacer. Nawet jeśli na początku pies będzie ciągnął za smycz, nie zniechęcajmy go. Zawołajmy go po imieniu, a jeśli zwolni i się na nas spojrzy, nagrodźmy go. Powtarzajmy to regularnie, a gdy nastąpi poprawa, stopniowo ograniczajmy ilość smakołyków. Nie rezygnujmy jednak ze słów “dobry pies”, które dla naszego pupila będą sygnałem tego, że postępuje prawidłowo. Nauczy się, że za dobre zachowanie należy mu się nagroda, a z czasem zacznie tak się zachowywać samodzielnie, ponieważ stanie się to jego nawykiem, który będzie mu się pozytywnie kojarzył. Nauka posłuszeństwa przyda się również wtedy, gdy spuścimy naszego psa ze smyczy. To coś, co robi wiele opiekunów, ponieważ w ten sposób zwierzę może swobodnie węszyć, tropić i biegać. Ma swobodę, dzięki której może w pełni rozwinąć swoje umiejętności. W ten sposób mogą też dać upust swojej energii bez żadnych ograniczeń. Te elementy powinny znaleźć się podczas każdego spaceru. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej przestrzeni, na której moglibyśmy swobodnie spuścić psa ze smyczy, możemy zabrać go do parku dla psów. Wpierw należy jednak nauczyć go odpowiedniego zachowania się wśród innych psów i reagowania na imię. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet gdy będzie biegał luzem, przybiegnie do nas, kiedy go zawołamy.

Zachowanie czystości po spacerze

Nie jest tajemnicą to, że psy na spacerze lubią się ubrudzić. Jeśli jednak nasz pupil mieszka z nami w domu, należy zadbać o jego czystość. Po każdym spacerze wyczyśćmy łapki, a w trakcie lata sprawdźmy, czy nie posiada żadnych kleszczy. Niezbędne będzie też kąpanie, dzięki któremu pozbędziemy się wszelkiego brudu. Wyposażmy się w odpowiednie kosmetyki, zwróćmy jednak uwagę na to, aby korzystać ze sprawdzonych stron. Przykładowo, dla opiekunów koni świetnym wyborem będzie sklep https://cheval.pl/ . Dla naszych pupili też zaopatrzmy się w produkty od sprawdzonych producentów. Możemy też zainwestować w wygodne legowisko, dzięki któremu pies nie będzie wskakiwać na nasze łóżko. Wtedy będziemy mogli bez obawy zainwestować w nowy materac, jak na przykład https://hilding.pl/kategoria/materace-naturalne/. Wiele ciekawych modeli odnajdziemy też na stronie https://sleepinghouse.pl/.

Spacer z psem to cudowna aktywność, która może sprawić nam wiele radości. Nie postrzegajmy tego jako obowiązku czy części rutyny, którą należy wykonać. Każde wyjście z psem może być ciekawe i satysfakcjonujące, jeśli odpowiednio o to zadbamy. Dopilnujmy, aby nasz pupil miał okazję do zaspokojenia swoich potrzeb i rozwoju umiejętności, a także reagujmy w razie potrzeby, aby wyuczyć u niego upragnione zachowanie.

Przeczytaj także: Wady i zalety spania z kotem lub psem