Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dodaje nam energii, ułatwia koncentrację w ciągu dnia i zapobiega nadmiernemu uczuciu głodu. Jest też źródłem wielu cennych składników odżywczych. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto spożywać śniadanie!
Zapewnienie energii na cały dzień
Głównym z powodów, dla których warto nie zapominać o jedzeniu śniadania, jest gwarancja energii na cały dzień. Zapewnienie sobie pożywnego posiłku wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie, poprawi naszą zdolność koncentracji, a do tego umożliwi poprawne funkcjonowanie w pierwszej połowie dnia. Dzięki niemu będziemy mogli uniknąć spadku energii, który mógłby negatywnie odbić się na naszej produktywności. Ograniczymy też ilość spożywanych przekąsek, które często są niezdrowe. Warto ponadto mieć na uwadze, że w nocy nasz metabolizm spowalnia. Za pomocą śniadania możemy go przyspieszyć i przywrócić do prawidłowej pracy.
Dostarczenie cennych składników odżywczych
Śniadanie to posiłek, który dostarcza naszemu organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Jeśli go pominiemy, może to bardzo negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu. Zdrowe śniadanie powinno zawierać dobre źródło białka, tłuszczy oraz węglowodanów. To elementy, które zadbają o to, abyśmy mieli dużo energii i siły. Badania podają, że śniadanie powinno dostarczać około 25-30% energii całodziennej diety. Uwzględnijmy to przy obliczaniu kaloryczności posiłku.
Ograniczenie uczucia głodu
Jeśli zjemy pożywne śniadanie, ryzyko, że w ciągu dnia będziemy podjadać, stanie się znacznie mniejsze. Będziemy mniej skorzy do sięgania po przekąski, które często są niezdrowe lub bardzo kaloryczne. Będziemy mogli lepiej zapanować nad tym, co jemy i w jakiej ilości. Spożycie śniadania powoduje też, że następne posiłki przygotowujemy w mniejszej wersji. Nie odczuwamy potrzeby najadania się, co ma pozytywny wpływ na nasz układ pokarmowy i ogólne samopoczucie. Instytut Żywności i Żywienia wskazuje, że w ciągu dnia należy spożywać od 4 do 5 posiłków co około 3-4 godziny. W ten sposób możemy uniknąć spadku energii, a jednocześnie utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.
Uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości
Nawet jeśli wizja pozostania w łóżku na dłużej wydaje się kusząca, znajdźmy w sobie motywację, aby wstać i przyrządzić śniadanie, choćby było ono najprostsze. Dzięki temu możemy nie tylko dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, ale też zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości. Decydując się na spożycie śniadania, zapobiegamy spowolnieniu metabolizmu, który jest szczególnie niekorzystny. Powoduje bowiem, że organizm przechodzi w tryb przetrwania i nie zużywa dostarczanych kalorii od razu, tylko magazynuje je na później w postaci tłuszczu, aby mieć na tzw. “czarną godzinę”. Może to zwiększyć szanse na powstanie nadwagi i otyłości.
Zaczęcie dnia na pusty żołądek może ponadto przyczynić się do bólu głowy, spadku energii, rozdrażnienia oraz problemów z koncentracją. Cierpi na tym również nasza produktywność, ponieważ nie mamy wystarczająco siły. Źródła ponadto wskazują, że rezygnacja ze śniadań może potęgować ryzyko poważnych dolegliwości takich jak nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny czy cukrzyca typu 2.
Czas dla siebie
Jedzenie śniadania wiąże się z różnymi korzyściami, nie tylko tymi związanymi z poprawnym funkcjonowaniem organizmu. Poświęcając czas na zjedzenie posiłku w spokoju, możemy pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój. Jest to bowiem chwila, w której możemy się zrelaksować i skupić na siebie. Możemy odprężyć się jeszcze przed zaczęciem dnia w pełni. Warto wpierw upewnić się, że nasze śniadanie jest rzeczywiście pożywne i zdrowe. Dobrze, aby uwzględniało różne źródła błonnika pokarmowego, który zapewni nam sytość na długo. Może być to na przykład ciemne pieczywo lub płatki owsiane. Bardzo ważne będą również produkty zawierające białko, jak na przykład awokado czy jajko. Źródłem zdrowych tłuszczy mogą być za to ciemnozielone warzywa. Unikajmy słodkich opcji, jak na przykład ciastek czy drożdżówek, ponieważ znajdujące się w nich cukry będą szybko wchłonięte przez organizm.
Dobre samopoczucie rano – jak jeszcze je sobie zapewnić?
Zjedzenie pożywnego posiłku to jeden ze sposobów na to, aby od samego rana cieszyć się dobrym samopoczuciem. Decydując się na przyrządzenie śniadania ze swoich ulubionych składników, nie tylko dostarczamy organizmu niezbędnych składników odżywczych, ale też zapewniamy sobie czystą przyjemność. Wykonanie ulubionego przepisu dostarczy nam ponadto dużo satysfakcji. Będzie to również coś, czego wieczorem będziemy mogli wyczekiwać. Nie ma wątpliwości, że wizja pysznego śniadania stanie się ponadto wspaniałą motywacją do podniesienia się z łóżka.
Jeśli chcemy jeszcze bardziej zatroszczyć się o swoje samopoczucie rankiem, możemy podjąć też inne kroki. Kluczem będzie opracowanie porannej rutyny, która będzie dla nas korzystna i przyjemna. Uwzględnijmy w niej nie tylko same obowiązki, ale też miłe czynności, które wprawią nas w dobry humor. Może być to poranna praktyka jogi lub lektura ulubionej książki. Gwarancję dobrego nastroju zapewni nam ponadto regularny, jakościowy wypoczynek. Jeśli się wysypiamy, rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Jesteśmy w pełni gotowi, aby zacząć nowy dzień. Aby tak się stało, potrzebujemy odpowiednio dobranego materaca, który dopasuje się do naszych naturalnych krzywizn i stworzy komfortowe warunki do snu. Sprawdźmy modele dostępne na stronie https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-100×200/, które oferują wysoki poziom wygody. Możemy ponadto udać się do sklepu stacjonarnego Kraków, aby przed zakupem przetestować interesujące nas produkty.
Jedzenie śniadania powinno być na stałe wpisane w naszą poranną rutynę. Dzięki temu możemy sobie zapewnić energię na cały poranek, dostarczyć niezbędnych składników odżywczych, a także zmniejszyć apetyt na resztę dnia. Przepisów na pożywne i smaczne śniadania jest wiele, dzięki czemu na pewno znajdziemy coś, co nam posmakuje!
Przeczytaj także: Sennik pocałunek – co oznacza sen o pocałunku?