Depresja to choroba, która dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale także młodzież, w tym dzieci w wieku przedszkolnym. Według WHO jest to zaburzenie psychiczne objawiające się obniżeniem nastroju i aktywności przez dłuższy okres, czyli przez co najmniej dwa tygodnie. Prowadzi to do destabilizacji w codziennym funkcjonowaniu oraz zmiany wzorca zachowań. A czym objawia się depresja oraz jak można pomóc dziecku?

Jakie są przyczyny depresji u młodzieży?

Szacuje się, że depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych. Jednak, jakie są jej przyczyny? Jak się okazuje, sprawa ta jest skomplikowana, gdyż nie działa tutaj pojedynczy czynnik biologiczny, jak np. w przypadku chorób wirusowych czy bakteryjnych. Mamy tutaj do czynienia z procesami biochemicznymi zachodzącymi w mózgu, czynnikami genetycznymi, a także wpływem środowiska zewnętrznego. A co może mieć wpływ na depresję? Uwzględnia się tutaj przede wszystkim:

 • przemoc w rodzinie lub nadużywanie alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych przez bliskich członków rodziny,
 • przewlekła choroba lub utrata ukochanej osoby czy też członka rodziny,
 • sytuacje związane z psychicznym, fizycznym lub seksualnym wykorzystywaniem przez opiekunów,
 • brak zainteresowania, zaniedbanie, przewlekłe konflikty, emocjonalne odrzucenie,
 • trudna sytuacja materialna w rodzinie lub społeczna izolacja rodziny.

Tak naprawdę istnieje wiele czynników, które należy rozpatrywać w sposób indywidualny.

Czym objawia się depresja u młodzieży?

Depresja u osób młodych ma stosunkowo podobne objawy do tej, która pojawia się w życiu dorosłym. Sprowadza się to przede wszystkim do zaburzeń nastroju, który skutkuje ciągłym smutkiem. Często sami z siebie rezygnujemy z dotychczasowych zainteresowań lub aktywność. Wynika to z faktu, iż nie sprawiają nam już takiej radości, jak kiedyś. Często obserwuje się także zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej. Doprowadzają one do znacznego spowolnienia lub pobudzenia. Oprócz tego wyróżnia się;

 • Depresja u młodzieży - jak rozpoznać i pomóc?niskie poczucie wartości, nadmierne poczucie winy oraz poczucie bezradności,
 • spadek energii, wzrost lub spadek apetytu oraz wiążąca się z tym zmiana wagi,
 • zaburzenia koncentracji, męczliwość, problemy z przyswajaniem informacji.

Najgroźniejszym objawem, który pojawia się u nastolatków zmagających się z depresją, są myśli samobójcze. Pojawiają się w najcięższym stadium choroby, a ostatecznie powodują, że depresję nazywa się chorobą śmiertelną. W przypadku ich wystąpienia zaleca się natychmiastowe udanie się do psychiatry. Jest to specjalista, który będzie wiedział, jakie leki zapisać oraz w jakiej dawce.

Na czym polega leczenie depresji u młodzieży?

Leczenie depresji u młodzieży wciąż stanowi wyzwanie dla wielu specjalistów. Sama ich pomoc opiera się przede wszystkim kim na łagodzeniu uciążliwych objawów poprzez psychoterapię, psychoedukację czy farmakoterapię. A na czym one polegają?

 • psychoterapia — najczęstsza forma, która opiera się na systematycznych działań mających na celu poprawę funkcjonowania dziecka w jego otoczeniu oraz zredukowanie zaburzeń psychicznych,
 • psychoedukacja — opiera się na przekazaniu niezbędnej wiedzy na temat depresji osobie chorej i rodzinie, co poprawia poczucie bezpieczeństwa oraz relacje interpersonalne wśród członków rodziny,
 • farmakoterapia — stosowana, gdy psychoterapia nie przynosi efektu. Najczęściej wykorzystuje się dobrze tolerowane inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

5 sposobów na depresję

Młodzieży zmagającej się z depresją również można pomóc w domu! Sprowadza się to do kilku sposobów pozwalających na zmianę codziennego funkcjonowania oraz ogólnego samopoczucia. Wiele ciekawych propozycji znajdziemy na https://lifestyleonline.pl, a poniżej wypunktowano 5 sposobów na depresję.

Relaksacja

Relaksacja to przede wszystkim odprężenie ciała i umysłu, a świetnie sprawdzi się tutaj medytacja. Stawiając dodatkowo na https://hilding.pl/kategoria/materace-nawierzchniowe/, czyli materac nawierzchniowy, mamy gwarancję komfortu w czasie praktyki.

Zdrowy sen

Na stan naszej psychiki oraz właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia wpływa także sen. Zadbajmy zatem o jego jakość oraz długość, np. poprzez skomponowanie wygodnego łóżka, składającego się z materaca hybrydowego https://abcsnu.pl/13-materace-hybrydowe.

Przełamanie rutyny

Wykonywanie powtarzalnych czynności dla osób z depresją może być przytłaczające. Właśnie dlatego warto postawić na nowe rozwiązania czy czynności! Wspomoże to dodatkowo produkcję dopaminy — hormonu ściśle związanego z odczuwaniem przyjemności.

Lekkie ćwiczenia fizyczne

Ruch wspomaga terapię wielu chorób — w tym właśnie depresji. Jak się okazuje, nawet krótki spacer skutkuje wytwarzaniem endorfin w naszym organizmie. Są one odpowiedzialne za dobre samopoczucie! A może pójdziemy na rower lub poćwiczymy w domu?

Odstawienie używek

Alkohol, papierosy narkotyki, cukier czy nawet zawarta w kawie kofeina — tak naprawdę każda używka działa w sposób destrukcyjny. Wyeliminujmy je zatem ze swojego życia oraz otoczenia osoby zmagającej się z depresją.

Obecnie coraz więcej dzieci oraz nastolatków jest diagnozowanych pod kątem depresji. Co prawda jest to trudny proces, gdyż może być mylony ze zmianami zachowań i emocji, które towarzyszą okresowi dojrzewania. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na swoje dzieci lub osoby ze swojego otoczenia, gdyż nigdy nie wiadomo, co dzieje się w ich głowie.