Depresja to choroba, która dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale także młodzież, w tym dzieci w wieku przedszkolnym. Według WHO jest to zaburzenie psychiczne objawiające się obniżeniem nastroju i aktywności przez dłuższy okres, czyli przez co najmniej dwa tygodnie. Prowadzi to do destabilizacji w codziennym funkcjonowaniu oraz zmiany wzorca zachowań. A czym objawia się depresja oraz jak można pomóc dziecku?
Jakie są przyczyny depresji u młodzieży?
Szacuje się, że depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych. Jednak, jakie są jej przyczyny? Jak się okazuje, sprawa ta jest skomplikowana, gdyż nie działa tutaj pojedynczy czynnik biologiczny, jak np. w przypadku chorób wirusowych czy bakteryjnych. Mamy tutaj do czynienia z procesami biochemicznymi zachodzącymi w mózgu, czynnikami genetycznymi, a także wpływem środowiska zewnętrznego. A co może mieć wpływ na depresję? Uwzględnia się tutaj przede wszystkim:
- przemoc w rodzinie lub nadużywanie alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych przez bliskich członków rodziny,
- przewlekła choroba lub utrata ukochanej osoby czy też członka rodziny,
- sytuacje związane z psychicznym, fizycznym lub seksualnym wykorzystywaniem przez opiekunów,
- brak zainteresowania, zaniedbanie, przewlekłe konflikty, emocjonalne odrzucenie,
- trudna sytuacja materialna w rodzinie lub społeczna izolacja rodziny.
Tak naprawdę istnieje wiele czynników, które należy rozpatrywać w sposób indywidualny.
Czym objawia się depresja u młodzieży?
Depresja u osób młodych ma stosunkowo podobne objawy do tej, która pojawia się w życiu dorosłym. Sprowadza się to przede wszystkim do zaburzeń nastroju, który skutkuje ciągłym smutkiem. Często sami z siebie rezygnujemy z dotychczasowych zainteresowań lub aktywność. Wynika to z faktu, iż nie sprawiają nam już takiej radości, jak kiedyś. Często obserwuje się także zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej. Doprowadzają one do znacznego spowolnienia lub pobudzenia. Oprócz tego wyróżnia się;
- niskie poczucie wartości, nadmierne poczucie winy oraz poczucie bezradności,
- spadek energii, wzrost lub spadek apetytu oraz wiążąca się z tym zmiana wagi,
- zaburzenia koncentracji, męczliwość, problemy z przyswajaniem informacji.
Najgroźniejszym objawem, który pojawia się u nastolatków zmagających się z depresją, są myśli samobójcze. Pojawiają się w najcięższym stadium choroby, a ostatecznie powodują, że depresję nazywa się chorobą śmiertelną. W przypadku ich wystąpienia zaleca się natychmiastowe udanie się do psychiatry. Jest to specjalista, który będzie wiedział, jakie leki zapisać oraz w jakiej dawce.
Na czym polega leczenie depresji u młodzieży?
Leczenie depresji u młodzieży wciąż stanowi wyzwanie dla wielu specjalistów. Sama ich pomoc opiera się przede wszystkim kim na łagodzeniu uciążliwych objawów poprzez psychoterapię, psychoedukację czy farmakoterapię. A na czym one polegają?
- psychoterapia — najczęstsza forma, która opiera się na systematycznych działań mających na celu poprawę funkcjonowania dziecka w jego otoczeniu oraz zredukowanie zaburzeń psychicznych,
- psychoedukacja — opiera się na przekazaniu niezbędnej wiedzy na temat depresji osobie chorej i rodzinie, co poprawia poczucie bezpieczeństwa oraz relacje interpersonalne wśród członków rodziny,
- farmakoterapia — stosowana, gdy psychoterapia nie przynosi efektu. Najczęściej wykorzystuje się dobrze tolerowane inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.
5 sposobów na depresję
Młodzieży zmagającej się z depresją również można pomóc w domu! Sprowadza się to do kilku sposobów pozwalających na zmianę codziennego funkcjonowania oraz ogólnego samopoczucia. Wiele ciekawych propozycji znajdziemy na https://lifestyleonline.pl, a poniżej wypunktowano 5 sposobów na depresję.
Relaksacja
Relaksacja to przede wszystkim odprężenie ciała i umysłu, a świetnie sprawdzi się tutaj medytacja. Stawiając dodatkowo na https://hilding.pl/kategoria/materace-nawierzchniowe/, czyli materac nawierzchniowy, mamy gwarancję komfortu w czasie praktyki.
Zdrowy sen
Na stan naszej psychiki oraz właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia wpływa także sen. Zadbajmy zatem o jego jakość oraz długość, np. poprzez skomponowanie wygodnego łóżka, składającego się z materaca hybrydowego https://abcsnu.pl/13-materace-hybrydowe.
Przełamanie rutyny
Wykonywanie powtarzalnych czynności dla osób z depresją może być przytłaczające. Właśnie dlatego warto postawić na nowe rozwiązania czy czynności! Wspomoże to dodatkowo produkcję dopaminy — hormonu ściśle związanego z odczuwaniem przyjemności.
Lekkie ćwiczenia fizyczne
Ruch wspomaga terapię wielu chorób — w tym właśnie depresji. Jak się okazuje, nawet krótki spacer skutkuje wytwarzaniem endorfin w naszym organizmie. Są one odpowiedzialne za dobre samopoczucie! A może pójdziemy na rower lub poćwiczymy w domu?
Odstawienie używek
Alkohol, papierosy narkotyki, cukier czy nawet zawarta w kawie kofeina — tak naprawdę każda używka działa w sposób destrukcyjny. Wyeliminujmy je zatem ze swojego życia oraz otoczenia osoby zmagającej się z depresją.
Obecnie coraz więcej dzieci oraz nastolatków jest diagnozowanych pod kątem depresji. Co prawda jest to trudny proces, gdyż może być mylony ze zmianami zachowań i emocji, które towarzyszą okresowi dojrzewania. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na swoje dzieci lub osoby ze swojego otoczenia, gdyż nigdy nie wiadomo, co dzieje się w ich głowie.