Codzienny ruch i regularne uprawianie sportu to kluczowe elementy zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. W dobie technologii i pracy biurowej wielu z nas ma jednak problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu aktywności. W ciągu dnia robimy zbyt małą liczbę kroków, przez co nasze mięśnie i stawy sztywnieją, osiadają, a w dłuższej perspektywie może to prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Hasło “10 tysięcy kroków dziennie” utwierdziło się w społeczeństwie na tyle, że wiele osób jest przekonanych, iż nie istnieje inne słuszne rozwiązanie dla ludzkiego organizmu. Ile tak naprawdę powinniśmy wykonywać kroków i czy liczba ta jest taka sama dla nas wszystkich? Od czego może ona zależeć? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!

Ile kroków dzienne robić, aby zachować zdrowie?

Powszechnie zaleca się, aby wykonywać minimum 10 tysięcy kroków dziennie. Liczba ta oczywiście nie jest przypadkowa. W 1965 roku japońska firma Yamasa udostępniła do użytku pierwszy krokomierz o nazwie “Manpo-kei”, który miał promować zdrowy styl życia. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza “10 tysięcy kroków”, dlatego też ludzie obrali tę liczbę za swój cel. Zalecana ilość kroków nie była jednak oparta na dokładnych badaniach naukowych. Miała być jedynie prosta do zapamiętania i motywująca dla użytkowników urządzenia. Stanowiła bardziej chwytliwe hasło marketingowe niż faktyczny cel zapewniający zdrowie. W miarę rozwoju technologii nie zrezygnowano z przyjętego standardu, dlatego też obecne krokomierze nadal sugerują, aby wykonywać minimum 10 tysięcy kroków dziennie. Przeprowadzono jednak badania naukowe, które wykazały w końcu, że liczba ta nie jest niezbędna dla zachowania zdrowia, a zalecana ilość kroków może różnić się w zależności od indywidualnych cech osoby, takich jak wiek, waga czy płeć. Tym samym 8 tysięcy czy 6 tysięcy kroków dziennie mogą być równie dobrą ilością dla naszego zdrowia. Ten przedział zaleca nawet Światowa Organizacja Zdrowia dla osób w pełni sprawnych. osoby chore czy niepełnosprawne powinny wykonywać od 3.5 do 5.5 kroków dziennie. Oczywiście wartości te będą się różnić w indywidualnych przypadkach. Obecnie możemy skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych kalkulatorów, które biorą pod uwagę osobiste parametry i na ich podstawie wyliczają codzienne zapotrzebowanie na kroki.

Czy więcej zawsze znaczy lepiej?

Nie każdy z nas pragnie diametralnie poprawiać swoją kondycję fizyczną. Większości może zależeć jedynie na tym, aby utrzymać wagę i po prostu nie narażać swojego zdrowia. 10 tysięcy kroków wcale nie jest Codzienna aktywność: ile kroków dziennie powinniśmy robić?remedium na wszystkie problemy. Liczba ta jest przeszacowana, co jednak nie oznacza, że nie warto dbać o dużą ilość ruchu w ciągu dnia. Badania dowodzą, iż im więcej kroków, tym lepiej. Każdy kolejny tysiąc wiąże się m.in. ze zmniejszeniem ryzyka wczesnej śmierci aż o 15 %! Z kolei każdy wzrost liczby kroków o 500 daje wyniki w postaci 7-procentowego zmniejszenia ryzyka śmierci z powodu chorób układu krążenia. Wielu z nas nieustannie śledzi swoje postępy w wykonywaniu kroków i absolutnie nie ma w tym nic złego! Większy ruch w ciągu dnia to przede wszystkim poprawa kondycji i uniknięcie problemu nadwagi. Czy jednak to samo możemy powiedzieć o osobach, które codziennie wykonują minimum 20 tysięcy kroków? Czy wyzwania typu “100 tysięcy kroków dziennie” aby na pewno są zdrowe? Powinniśmy pamiętać, że ilość kroków, tak jak wszystkie aktywności fizyczne, musi być dostosowana do własnych możliwości. Podejmowanie tak ciężkich wyzwań może prowadzić do przeciążenia stawów, a nawet kontuzji. Ilość 20 tysięcy kroków nie jest nieodpowiednia, jeśli dana osoba cieszy się dobrą kondycją, nie zmaga się z problemami zdrowotnymi i dba o właściwą kaloryczność swoich posiłków.

Po intensywnym wysiłku fizycznym nie zapominajmy o odpowiedniej regeneracji. Wygodny materac piankowy od Fit.4.Sleep to niezbędny element dobrze wyposażonej sypialni. Koniecznie odwiedź salony stacjonarne w Kraków, aby znaleźć dla siebie idealny produkt dla zdrowego snu.

Spacery, czyli najlepsza forma aktywności fizycznej

Kroki krokami, ale co z pozostałymi formami aktywności fizycznej? Czy osiągając przykładowe 10 tysięcy kroków dziennie, powinniśmy jeszcze zadbać o dodatkowy ruch? W zasadzie nie, ale nie jest to przeciwwskazanie do wykonywania ulubionych sportów. Można stwierdzić, że kalkulatory obliczające zapotrzebowanie na dzienną ilość kroków uwzględniają wszystkie aktywności podejmowane w ciągu całego dnia. Jeśli robimy tylko 3 tysiące kroków, ale oprócz tego regularnie uczęszczamy na siłownię, nie musimy odczuwać przymusu, aby wykonywać większą liczbę kroków. Trudno natomiast ukryć, że codzienne spacery mają niesamowicie pozytywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy większość z nas jest “przykuta” do biurka. Chodzenie to forma ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, która może sprawiać dużą przyjemność. Błędne jest przekonanie, że osoby nieuprawiające dynamicznych sportów nie dbają o swoje zdrowie i całkowicie rezygnują z ruchu. Spacerowanie to świetna alternatywa dla tych, którzy nie lubią gier zespołowych, ale świetnie czują się w otoczeniu natury.

W jaki sposób zwiększyć liczbę kroków w ciągu dnia?

Wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie wykonywać większej liczby kroków w ciągu dnia? A próbowałeś przesiąść się z samochodu na własne nogi? Czy we wszystkie możliwe miejsca w mieście docierasz, wsiadając do tramwaju lub autobusu? Zwiększenie liczby kroków w ciągu dnia wymaga tak naprawdę chęci. O wiele wygodniej nam dotrzeć do pracy własnym samochodem, ale nie ma co ukrywać, że takie działanie nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję, wybieraj spacer zamiast auta czy komunikacji miejskiej (oczywiście o ile odległość na to pozwala). Staraj się też korzystać ze schodów, a nie z windy. Krótkie przerwy w ciągu dnia czy wieczory również możesz wykorzystać na spacer. Parę minut ruchu świetnie odpręża i relaksuje umysł oraz ciało. Jeśli masz psa, cel może być łatwiejszy do osiągnięcia. Zadbaj o to, aby regularnie wychodzić z nim na spacery, najlepiej rano i wieczorem. Zresztą kroki możemy nawet wykonywać, przebywając w domu. Spacerowanie podczas rozmów telefonicznych lub generalne porządki całego mieszkania podnoszą poziom naszej aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Magiczna liczba 10 tysięcy kroków to mit, na który wiele osób daje się nabrać. Oczywiście im więcej ruchu w ciągu dnia tym lepiej, ale pamiętajmy, że wymagana ilość kroków dla zachowania zdrowia jest zależna od indywidualnych parametrów, takich jak wiek, waga czy kondycja fizyczna. Dzięki współczesnym technologiom z łatwością możemy monitorować swoją codzienną aktywność, a tym samym lepiej zadbać o swoje samopoczucie.

Przeczytaj także: Jak wybrać materac dla pary – poradnik dla dwojga