Czy wiedziałeś, że każdy z nas rocznie emituje około 7 ton dwutlenku węgla do atmosfery? To gaz cieplarniany uwalniający się nie tylko z rozpędzonych na drogach aut, ale również z wielu innych urządzeń używanych na co dzień. Wszyscy powinniśmy działać na rzecz środowiska, stawiając na rozwiązania, które choć w pewnym stopniu zmniejszają pozostawiany ślad węglowy. Przedstawiamy więc 10 prostych sposobów na redukcję emisji dwutlenku węgla w codziennym życiu.

Przesiadka z samochodu na rower

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak zły wpływ na środowisko ma codzienna jazda autem. Aby zmniejszyć ślad węglowy, przede wszystkim powinniśmy przerzucić się z samochodu na rower czy transport publiczny. Taki wybór jest też lepszy dla naszego zdrowia, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić na kosztownym paliwie. Nie myślmy też, że auta elektryczne pozostają bezpieczne – w tym przypadku emisja dwutlenku węgla wiąże się z dostarczaniem energii elektrycznej.

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej

W codziennym życiu warto również wyrobić w sobie nawyk odłączania tych urządzeń elektrycznych, z10 sposobów na zmniejszenie śladu węglowego w codziennym życiu których w danej chwili nie korzystamy. Należy wyłączać po sobie światła i stawiać na energooszczędne żarówki LED. Zwracajmy też uwagę na listwy, do których jest jednocześnie podpiętych wiele urządzeń.

Zmiany w diecie i ograniczenie mięsa

Nie wiele osób też wie, że szczególnie szkodliwa dla środowiska jest produkcja mięsa. Warto zatem rozważyć zmiany w codziennej diecie, ograniczając spożycie potraw mięsnych. Wprowadzenie do jadłospisu większej ilości roślinnych alternatyw może znacząco obniżyć nasz szkodliwy wpływ na środowisko.

Unikanie marnowania żywności

W kwestii jedzenia nie bez znaczenia pozostaje to, jaką ilość produktów spożywczych zdarza się nam wyrzucać. Marnowanie żywności okazuje się kolejnym kluczowym czynnikiem decydującym o dużej emisji dwutlenku węgla. Starajmy się więc planować swoje zakupy, przechowywać jedzenie w odpowiedni sposób oraz kompostować resztki organiczne. Nie wyrzucajmy tego, co jeszcze nadaje się do spożycia!

Ograniczenie zużycia wody

Każdy litr wody, który zużywamy, również wiąże się ze zwiększaniem śladu węglowego. Skoro powinniśmy ograniczyć spożywanie mięsa, gdyż jego produkcja marnuje spore ilości wody, samodzielnie pilnujmy m.in. tego, jak długie bierzemy prysznice lub czy zakręcamy kran w czasie mycia zębów. Pamiętajmy też o naprawianiu wszelkich przecieków oraz używaniu toaletowej spłuczki z rozwagą.

Wybieranie lokalnych produktów

Transport żywności na większe odległości zdecydowanie zwiększa emisję dwutlenku węgla. Co z tym możemy zrobić? Jako pojedyncze jednostki, zamiast zakupów w supermarkecie, możemy wybrać te u lokalnych dostawców. Produkty sezonowe i wszystkie inne nabywane “od ręki” wspierają miejscowych rolników. To jeden z łatwiejszych sposobów dbania o naszą piękną planetę.

Odpowiedzialna konsumpcja

Niestety w dzisiejszych czasach szerzy się konsumpcjonizm, który również decyduje o zanieczyszczeniu atmosfery. Warto zatem zastanowić się nad tym, co wkładamy do zakupowych koszyków i dwa razy zadać sobie pytanie, czy dany produkt jest nam rzeczywiście potrzebny. Kupowanie produktów trwałych i wielokrotnego użytku, zamiast jednorazowych, także pomaga zmniejszyć ilość odpadów oraz emisję związaną z ich produkcją.

Dbanie o zieleń

Główną funkcją roślinności jest pochłanianie szkodliwego CO2, dlatego nie powinniśmy też zapominać o dbaniu o otaczającą nas zieleń. Pielęgnujmy trawniki, sadźmy rośliny w swoich ogrodach, a nawet bierzmy udział w ogólnodostępnych akcjach sadzenia drzew. Co jednak najważniejsze – śmieci wyrzucajmy do odpowiednio przeznaczonych do tego koszów, a nie bezpośrednio na tereny zielone.

Dbanie o recykling

Nie bez znaczenia pozostaje również recykling. To prośrodowiskowe działanie, które nie wiele nas kosztuje, a ma tak duży wpływ na czystość naszej planety. Pamiętajmy zatem o tym, aby szkło, plastik, makulatura czy śmieci bio trafiały do odpowiednich pojemników lub kontenerów. Recykling to rozwiązanie, które przyczynia się do ponownego wykorzystania zebranych odpadów, eliminując konieczność ponownego wydobywania surowców.

Dawanie przedmiotom “drugiego życia”

Zamiast wyrzucać to, co nie jest już nam potrzebne lub się zepsuło, lepiej rozważyć naprawę przedmiotu czy jego inne wykorzystanie. Większość sprzętów, ubrań i innych drobiazgów zasługuje na “drugie życie”. Warto wiedzieć, że dłuższe użytkowanie przedmiotów zmniejsza zapotrzebowanie na nowe surowce i redukuje emisję dwutlenku węgla. Nieużywane rzeczy można także sprzedać na różnych platformach internetowych lub oddać za darmo np. do punktów zbiórki odzieży.

Nie pozostawia jednak wątpliwości fakt, iż każdy z nas potrzebuje wysokiej jakości materaca do snu. W salonach w Kraków oraz pod tym linkiem: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-180×200/ znajdziemy najlepsze produkty od SleepMed, które zapewniają prawdziwie zdrowy wypoczynek. Z poniższego filmiku dowiemy się z kolei, dlaczego akurat warto postawić na materace piankowe:

Zmniejszenie śladu węglowego i rzetelna dbałość o środowisko to tak naprawdę suma kilku drobnych codziennych działań. Tylko od nas zależy to, czy będziemy chcieli lepiej zatroszczyć się o planetę, na której żyjemy. Gdyby każdy zdecydował się na podjęcie powyższych rozwiązań, z pewnością szybko zauważylibyśmy znaczną różnicę w jakości powietrza i swoim samopoczuciu.